
Co wyróżnia historię Katowic na tle innych miast?
Anna Syska: Katowice wyróżnia szybki progres, który dotyczył całego regionu, a był wynikiem postępującej industrializacji. Wyróżnia je także to, że sa miastem młodym, nie mają średniowiecznych korzeni i dlatego nie musiały być kształtowane ani pod ograniczające dyktando murów miejskich ani dziewiętnastowiecznych fortyfikacji.
Założyliśmy, że nie będą to wydarzenia z historii politycznej, ale takie, które przyczyniły się do widocznych zmian w przestrzeni miasta lub w życiu jego mieszkańców. Wybraliśmy pona 20 ważnych według nas wydarzeń, a internauci wybrali z nich te, które oni uznali za najważniejsze.
Pominęliśmy wydarzenia z historii politycznej ponieważ nie chcieliśmy aby na przykład II wojna światowa albo wkroczenie wojsk polskich w 1922 roku zdominowały obraz miasta, w którym życie trwało pomimo tych wydarzeń.
Z pierwszej odsłony Katowice wyłaniają się jako miasto, które zawsze chciało być nowoczesne. Krokiem ku nowoczesności było uruchomienie kolei, uzyskanie praw miejskich, był także drapacz chmur jako synonim nowoczesnego budownictwa i gospodarki, był też nim pierwszy samolot pasażerski, który odleciał z Muchowca.
Miasto dla ludzi, nie dla samochodów. Miasto z dobrą komunikacją miejską i ścieżkami rowerowymi, aby na rowerze nie trzeba było przepychać się pomiędzy samochodami, miasto, w którym nie wycina się drzew tylko sadzi nowe i miasto, na kształt którego mają wpływ przede wszystkim jego mieszkańcy.
Warsztaty „Miasto - kolaż" skierowane są do wszystkich, którzy czują się związani z miastem, nie tylko do mieszkańców, ale także do użytkowników Katowic, tych którzy spędzają tutaj swój czas. Ich ideą jest stworzenie kolażu ze zdjęć prywatnych, współczesnych i historycznych, który miałby obrazować masze emocje i wspomnienia, które są związane z Katowicami.
Można pójść do lasu :) Bo właśnie w Katowicach lasy zajmują bardzo duży obszar miasta, co obala jego stereotypowe postrzeganie jako miejsca zdominowanego przez przemysł.