O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

Szmery

Piotr Bojarski
Szmery
Piotr Bojarski
Szmery Czwarta Strona
Profesor Zbigniew Krygowski zaginął w tajemniczych okolicznościach. To zdarzenie stawia na nogi całą poznańską policję. Komisarz Zbigniew Kaczmarek ma tym razem trudne zadanie. Sprawą zniknięcia naukowca interesuje się II Oddział Sztabu…..To wyglądało na zbrodnię doskonalą. Ślady szamotaniny i krwi w gabinecie pofesora. Na teren uczelni, znajdującej się w budynku zamku cesarskiego, nikt nie wchodził, ani nie wychodził. Zniknięcie uczonego zauważył następnego dnia jego asystent. Sam porwany nie miał wrogów, ani żadnych wad. Wątek szpiegowski wydawał się w takiej sytuacji najbardziej prawdopodobnym, tym bardziej, że do Poznania przybyła właśnie niemiecka drużyna bokserska. Komisarz Kaczmarek musi jednak znaleźć kogoś, kto przybliży mu tajemnice Zamku. Czy są tam sekretne przejścia? Czy trop niemiecki jest tym właściwym? A może rozwiązania sprawy należy szukać w tajemniczym ogłoszeniu prasowym, na które nie zwrócił uwagi nieco ciapowaty redaktor Pruchniewicz?

Ta książka wypełnia wszystko, czego szukamy w kryminale retro. Autentyczne postacie, nieco podretuszowana historia, zbrodnia i jej wyjaśnienie, a przede wszystkim podróż w miejsce, którego już nie ma. Bo nie ma tego starego Poznania, ginie powoli gwara miejska, miasto się rozbudowało i zmieniło. Sam wątek kryminalny pewnie nie jest więc najważniejszy, choć ta nieporadność policji i przestępców potrafi wywołać uśmiech na twarzy. Zachwyca ta stara obyczajowość, rodzinne problemy Kaczmarka, tarcia pomiędzy prezydentem miasta a inspektorem policji, tajemnicze zachowania oficerów dwójki i ci poznańscy ejbrzy widoczni na każdym kroku. I jeszcze ta swoista gratka dla mnie samego. Autor bowiem opisał szczegółowo miejsce, gdzie przestępcy przetrzymywali profesora, a to przecież moje fyrtle, których historia szczególnie mnie pociąga.

I tylko martwi fakt, że czytelnicy, którzy nie są związani emocjonalnie z Poznaniem nie będą odczuwać takich samych wrażeń. Ale to już ich sprawa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0Z papieskiej laski trysnęła woda. "To będzie hit jak kremówki"
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy