EUROPA PLUS W NATARCIU
W sejmie odbyło się uroczyste spotkanie w celu podpisania przez przedstawicieli centrolewicowych ruchów współtworzących Europę Plus deklaracji w sprawie powołania Zespołu Politycznego, który ma uzgadniać cele polityczne stowarzyszonych organizacji. Sprawa podstawowa, bo wiadomo i jest to normalne, że w trakcie codziennej działalności ujawnią się różnice zdań i konflikty, które w imię dobra wspólnego i wyższych celów trzeba będzie rozwiązywać „za porozumieniem stron”. Ale najważniejszym celem Zespołu będzie dopracowanie programu który będzie łączył a nie dzielił Polaków i da wielką wizję nowoczesnej i gospodarnej Polski dającej szansę wszystkim obywatelom na godne życie.
Porozumienie o współpracy politycznej podpisali przedstawiciele Ruchu Palikota, stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus, stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska, Stronnictwa Demokratycznego, Socjaldemokracja Polska, Racji Polskiej Lewicy, Unii Lewicy, oraz Polskiej Partii Pracy.
W wypowiedziach organizatorów podkreślano, że podpisanie porozumienia następuje w 10-tą rocznicę referendum akcesyjnego, w którym osiągnięto obywatelskie porozumienie w sprawie przystąpienia Polski do UE. Oby była to szczęśliwa data dla lewicy w tej ważnej próbie jednoczenia się dla osiągania ambitnych celów. W podpisanej deklaracji czytamy:
„ Nasze organizacje reprezentują różne środowiska i różne tradycje.
Łączy nas wspólne przekonanie, że:
- Sprawą kluczową z punktu widzenia polskiej racji stanu jest przebudowa Unii Europejskiej w kierunku demokratycznej federacji. By podołać temu wyzwaniu, konieczne są wysiłek i mobilizacja porównywalne z tymi, jakie towarzyszyły przystąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 roku;
- Władze wszystkich szczebli za priorytet powinny postawić sobie stworzenie warunków dla powstawania miejsc pracy. Masowe bezrobocie uniemożliwia rozwój gospodarczy, ponieważ prowadzi do spadku wewnętrznego popytu. Brak stałej pracy jest także najpoważniejszym źródłem wykluczenia;
- Polacy potrzebują więcej wolności. W gospodarce mamy do czynienia z licznymi barierami, które utrudniają działalność zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. W sferze wolności i praw obywatelskich mamy do czynienia z uporczywym blokowaniem praktycznej realizacji praw mniejszości.
Aby zrealizować powyższe przekonania, musimy zmienić polską politykę. Chcemy wykorzystać zbliżający się cykl czterech wyborów, zaczynający się za rok od wyborów do Parlamentu Europejskiego, do promowania wspólnych wartości i uczynienia z nich fundamentu dla nowej centrolewicowej politycznej reprezentacji obywateli. Powinna być ona oparta na zasadzie partycypacji i musi doprowadzić do zmiany politycznego oblicza Polski, opartego od ośmiu lat na dominacji konserwatywnej prawicy.
Inne partie i stowarzyszenia polityczne, którym bliskie są przedstawione poglądy i sposób ich urzeczywistnienia, zachęcamy do połączenia sił. Nie ma wroga na lewicy!”
B. prezydent Aleksander Kwaśniewski za symboliczne uznał to, że właśnie w tym dniu proponowane jest współdziałanie "różnych środowisk centrolewicowych, które podpisały deklarację współpracy politycznej i wyraził gorącą wiarę, że jest to początek budowania silnej koalicji centrolewicowej, która jest potrzebna zarówno Europie, jak i Polsce. Przemówienie Prezydenta zostało bardzo dobrze przyjęte przez licznie zgromadzonych gości i dziennikarzy. Organizatorzy dawali do zrozumienia, że furtka dla SLD jest dalej otwarta w tym wielkim dziele.
Roman Nowicki