Dywan z 2010 roku
Dywan z 2010 roku http://www.flowercarpet.be
Reklama.
Na pomysł ułożenia pierwszego kwietnego dywanu wpadł Etienne Stautemans. Jego kwitnący projekt pojawił się na brukselskim Rynku w 1971 roku. Stautemans – utalentowany architekt krajobrazu i miłośnik belgijskich begonii – pracował nad projektami dywanów kwietnych już w latach 50-tych ubiegłego wieku. Zasłynął jako projektant gigantycznej (164mx42m), dywanowej kompozycji, ułożonej w Gandawie w 1973 roku. Dywany pokrywające bruk na Grand Place są zdecydowanie mniejsze, osiągają „zaledwie” 74mx24m.
logo
Układanie dywanu w 2010 roku. http://www.flowercarpet.be
Stautemans szybko uświadomił sobie, że kwietne obrazy mogą być genialnym sposobem promocji Brukseli. Pierwsze dywany powstawały nieregularnie, zawsze dla uświetnienia specjalnych rocznic lub wydarzeń.
Dopiero od 1986 roku, kiedy powołano Stowarzyszenie „Tapis de Fleurs de Bruxelles” dywany pojawiają się regularnie. Ustalono wówczas, że brukselskie dywany pojawią się raz na dwa lata, w każdym roku parzystym. Wydarzenie potrwa trzy do czterech dni, w okolicach 15 sierpnia. Dywan AD 1986 przeszedł do historii jako pierwszy połączony z pokazem sztucznych ogni i spektaklu typu „światło i dźwięk”.
Od tej pory sierpniowy weekend z dywanem kwiatowym stał się prawdziwym, międzynarodowym świętem Brukseli. Tłumy przewijające się przez Grand Place, podziwiają nie tylko artystycznie ułożone dywany, ale również niesamowite nocne pokazy, w których fontanny i wyrzutnie sztucznych ogni „tańczą” wśród begonii.
logo
Nocny pokaz w 2010. http://www.flowercarpet.be
Motywem przewodnim tegorocznego dywanu kwiatowego jest hołd złożony Afryce i jej kulturze. Zaprojektowany przez artystów z Etiopii, Konga, Nigerii, Kamerunu i Botswany, przypomina przepiękną kolorową, afrykańską tkaninę. Tło muzyczne, skomponowane specjalnie dla afrykańskiego dywanu wykona Tuur Florizoone z grupą Mix Tuur.
Projekt tegorocznego dywanu kwiatowego:
logo
Oficjalna reklamówka tegorocznego dywanu kwiatowego:

Czy wiesz, że:
1. Wieczorami dywan „ożywa” w rytm muzyki i świateł;
2. Na każdy metr kwadratowy dywanu przypada 300 żywych kwiatów begonii;
3. Kwiaty są tak perfekcyjnie ułożone, że nie wywiewa ich wiatr;
4. Kompozycja powstaje dzięki pracy projektantów, ogrodników i 120 wolontariuszy układających kwiatowe wzory;
5. Dywan jest arcydziełem natury i ludzkiego talentu – na kilka dni utworzy wokół siebie niewiarygodny, pachnący mikroklimat, który pozwoli zachować świeżość kwiatów przez 5 dni?
Powstawanie tegorocznego dywanu można śledzić dzięki kamerom zamontowanym na Grand Place w Brukseli - Webcam