W najbliższą sobotę (14.10.2017) Uniwersytet Otwarty (UO) AGH zainauguruje kolejny, już 29 rok popularnonaukowych wykładów, które od roku prowadzone są w dwóch równoległych strumieniach: typowych wykładów UO kierowanych do wszystkich zainteresowanych (chociaż w praktyce najczęściej korzystają z tych wykładów seniorzy) - oraz wykładów i innych zajęć (laboratoria!) adresowanych do młodzieży szkół średnich.
Ryszard Tadeusiewicz. Biocybernetyk z AGH. Zajmuje się naukowym badaniem pogranicza biologii i techniki z pożytkiem dla obydwu.
Inauguracja jest jednak wspólna, więc mamy nadzieję, że odwiedzą nas w sobotę zarówno młodzi, jak i bardziej dojrzali słuchacze UO. Jak wynika z plakatu przedstawionego wyżej, podczas inauguracji odbędą się dwa wykłady plenarne oraz występ zespołu pieśni i tańca AGH "Krakus" imienia Wiesława Białowąsa.
Mój wykład przedstawiać będzie Tadeusza Kościuszkę jako inżyniera. W końcu na AGH kształcimy właśnie inżynierów! Wybrałem ten temat nieprzypadkowo: wykład odbywa się w dniu 14.10.2017, a nazajutrz, 15.10.2017, przypada dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, więc mam nadzieję, że Jego duch będzie nam towarzyszył - tak, jak to przedstawiono na plakacie :-)
Mój wykład nawiązuje do przeszłości, natomiast drugi wykład, który przedstawi Dyrektor Centrum Energetyki AGH, prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak, dotyczyć będzie najbardziej istotnych problemów współczesności i przyszłości - bo energetyka jest tą dziedziną techniki i gospodarki, od której w największym stopniu zależy funkcjonowanie współczesnych społeczeństw i przyszłość cywilizacji na Ziemi.