O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Bezpośrednia komunikacja między mózgiem a komputerem

https://alsadotorg.files.wordpress.com/2016/06/brain-computer-interface.png?w=1200
Komputery (również te, które są ukryte w smartfonach, tabletach, samochodach, systemach automatyki itp.) odgrywają coraz bardziej istotną role w naszym życiu. Używamy ich nagminnie w pracy i w domu, mamy z nich wiele korzyści, wręcz nie wyobrażamy sobie dziś życia bez nich. Udoskonaliliśmy metody komunikacji między człowiekiem a komputerem, więc korzystanie z różnych ekranów dotykowych, klawiatur, manipulatorów typu myszka itp. jest dla nas czymś równie częstym i równie naturalnym, jak rozmowa z innym człowiekiem.


A jednak komunikacja umysłu człowieka z potencjalnie nieograniczonymi zasobami Internetu, wydawanie komputerowi poleceń, redagowanie tekstów, które za pośrednictwem komputera chcemy przesłać do innych ludzi - wymaga wysiłku. Najpierw trzeba myśl wyrazić w słowach (starannie dobierając te słowa), potem słowa te trzeba "wklepać" do komputera, na koniec trzeba powiadomić komputer, że to, co zostało wpisane, to jest właśnie nasze życzenie i powinien je wykonać. Robimy to tak często, że nawet się nad tym nie zastanawiamy.
A jednak w sumie spowalnia to pracę z komputerem, utrudnia osiąganie niektórych celów a także bywa bardzo trudne dla osób niepełnosprawnych. Pisałem o tym już w 1983 roku w artykule Człowiek i maszyna - dialog z przeszkodami i moje zatroskania z tego odległego okresu wciąż w znacznej części pozostają aktualne. Na marginesie: Gdyby ktoś chciał przeczytać ten mój dawno temu napisany tekst - to rekomenduję ściągnięcie go na swój komputer (patrz czerwona strzałka na rysunku poniżej) i czytanie w PDF, bo w ramach tego serwisu na.temat niestety nie wyświetla się najładniej.
Jak widać zajmuję się tym tematem od lat, dlatego z dużym zainteresowaniem śledzę rozwój prac naukowych i opracowań praktycznych dotyczących dziedziny nazywanej BCI - Brain-Computer Interfaces.
Kiedyś opiszę prace naukowe jakie na ten temat powstają między innymi w moim zespole naukowym na AGH, dzisiaj natomiast chcę zainteresować wszystkich sympatyków tej dziedziny konferencją, która odbywać się będzie w Politechnice Opolskiej. Ma ona tytuł:


3rd International Scientific Conference on Brain-Computer Interfaces BCI 2018 Opole

Bliższe dane na jej temat można znaleźć tutaj. Jestem w Komitecie Naukowym tej Konferencji, więc bardzo mi zależy na jej sukcesie.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc/uczestników jest jednak ograniczona, więc trzeba się zarejestrować. Rejestracja właśnie została uruchomiona, więc zachęcam i zapraszam.

Żeby Państwa namówić do udziału - podam tytuły kilku referatów:

Referat plenarny (jedyny, którego tytuł podano w języku angielskim): Fingerprints of brain activity: promising approaches (prof. zw. dr hab. Włodzisław Duch)

Referaty problemowe, związane z tematyką Konferencji:

Interfejsy mózg-komputer (dr Anna Sochocka)

Biofizyka mózgu: percepcja, świadomość, kreatywność. Interfejs komputer mózg- czy dążymy do transhumanizmu. (prof. nadzw. dr hab. Dariusz Man, dr inż. Ryszard Olchawa)

Analiza i akwizycja danych biomedycznych pracy mózgu (dr inż. Szczepan Paszkiel)

Stres, a koncentracja w treningu EEG Biofeedback, czyli jak zestresowany mózg zaburza procesy poznawcze (mgr Beata Sobera Baron, mgr Dorota Kołodziej)

Referaty na tematy pokrewne BCI, ale też bardzo ciekawe:

Zaawansowana ultrasonografia 4D w ocenie wybranych funkcji mózgu płodu (dr n. med. Dariusz Kowalczyk)

Ultrasonografia ośrodkowego układu nerwowego u noworodka (dr n. med. Alina Kowalczykiewicz-Kuta)

Udary mózgu, plastyczność mózgu i techniki komputerowe z perspektywy lekarza praktyka (dr n. med. Michał Glonek)

Monitorowanie dynamiki ciśnienia śródczaszkowego – czy sam czujnik nam wystarcza? (dr n. med. Waldemar Kołodziej)

Wpływ procesów myślowych na serce. Krótko i długoterminowe mechaniczne wspomaganie serca (dr n. med. Ewa Trejnowska)

Mózg Ewy ≠ Mózg Adama (dr Tomasz Halski)

Nasza nieświadoma tożsamość (prof. nadzw. dr hab. Grzegorz Francuz)

Substancje psychoaktywne, czyli jak rośliny manipulują naszymi mózgami (prof. zw. dr hab. Marcin Czerwiński)

Wykorzystanie robotów w terapii chodu u pacjentów neurologicznych (mgr inż. Jerzy Bartodziej)

Naprawdę warto wziąć udział w tej konferencji!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...