Dzisiejszym wpisem chcę Państwa zachęcić do wysłuchania mojej kolejnej pogadanki radiowej, którą Radio Kraków wyemituje w niedzielę 25.03.2018 r. Tym razem omawiany będzie temat związany z arcydziełami techniki, jakimi są smartfony. Są one bardzo małe, ale mają bardzo duży wpływ na nasze życie, więc może warto się dowiedzieć, w którą stronę zmierzają?
Ryszard Tadeusiewicz. Biocybernetyk z AGH. Zajmuje się naukowym badaniem pogranicza biologii i techniki z pożytkiem dla obydwu.
O tym, że telefon komórkowy może być traktowany jako arcydzieło - pisałem już na tym blogu (dokładnie w dniu 26.11.2013). Zachęcam do zajrzenia do tego wpisu na blogu, a przekonacie się Państwo, że to, co stale nosicie przy sobie i czego wiele razy każdego dnia używacie - naprawdę można nazwać arcydziełem!
Nie będę wyliczał zalet smartfonów, bo każdy je zna. Natomiast w audycji radiowej, którą możecie państwo wysłuchać nie czekając do niedzieli przy użyciu tego linku, skupiam uwagę na ich niewątpliwej wadzie, jaką jest mały rozmiar obrazu widocznego na ekranie tego urządzenia. Podczas używania komórki jako telefonu (nawet wideotelefonu) to szczególnie nie przeszkadza. Przy robieniu zdjęć smartfonem lub przy rejestracji nagrań wideo - mały ekran też nie stanowi istotnego ograniczenia. Ale coraz częściej korzystamy ze smartfonu jako narzędzia do przeglądania Internetu. I wtedy mały ekran zaczyna przeszkadzać. Również przy oglądaniu filmów za pomocą komórki - na małym ekranie widać zdecydowanie za mało. No i w sytuacjach, kiedy chcemy za pomocą smartfonu przekazać jakieś prezentacje wizualne kilku osobom, mały ekran jest katastrofalnie niewystarczający.
W audycji radiowej, do której Państwa zapraszam, opowiadam o metodach przezwyciężenia tej wady.
Samego smartfonu powiększyć nie można, bo będzie niewygodny w użyciu, zwłaszcza gdy będziemy z niego korzystać jako z telefonu.
Skoro w gabarytach samego smartfonu pokazanie tego, co byśmy chcieli zobaczyć, jest niemożliwe - trzeba potrzebne obrazy wytworzyć na zewnątrz komórki.
Najbardziej perspektywiczna jest tu technika holograficzna. Pozwala ona na wytworzenie iluzji trójwymiarowego obrazu, unoszącej się pozornie nad generatorem tworzącym taki obraz, przy czym teoretycznie obraz ten może być dowolnie powiększany. Zasadę działania holograficznego obrazu nad smartfonem przedstawia schematyczny rysunek:
a wyobrażenie tego, jak taka holograficzna prezentacja może wyglądać, przedstawia obrazek poniżej.
Niestety technika holograficzna jest jeszcze wciąż niedoskonała, więc na urządzenia, które będą ją wykorzystywać, trzeba będzie jeszcze poczekać. Dostępna jest natomiast technika projekcji obrazu. Rzutując obraz ze smartfonu na pustą ścianę, białe drzwi czy nawet na blat stołu można uzyskać duże, dobrze czytelne prezentacje.
Są już dostępne miniaturowe projektory, które po podłączeniu do smartfonu pozwalają powiększyć obraz z jego ekranu do rozmiarów większych od ekranu typowego komputera czy nawet telewizora.
Urządzenia te są stale doskonalone, a zwłaszcza miniaturyzowane.
Wydaje się, że jeszcze trochę, a będziemy mogli korzystać ze smartfonów z wbudowanymi projektorami.
Nie wiem jak Państwo, ale ja już się tego nie mogę doczekać!
Więcej informacji na zasygnalizowany w tym wpisie temat można uzyskać słuchając audycji radiowej, do której wysłuchania przy użyciu tego linku jeszcze raz serdecznie Państwa zapraszam.