Tworząc te wpisy staram się nawiązywać do aktualnych wydarzeń mających związek z nauką i techniką. Dzisiaj mam taką okazję, ponieważ w Katedrze Informatyki AGH w najbliższych dniach (wtorek, 20.11.2018 i środa, 21.11.2018) odbywa się ważna konferencja zatytułowana "Cyfrowy szpital przyszłości".
Ryszard Tadeusiewicz. Biocybernetyk z AGH. Zajmuje się naukowym badaniem pogranicza biologii i techniki z pożytkiem dla obydwu.
Naszkicuję krótko cel i zakres tej konferencji, w której udział jest bezpłatny, a tematyka - fascynująca, więc proszę ten wpis potraktować jako rodzaj zaproszenia. Bliższe szczegóły znaleźć można na stronie konferencji.
Konferencję zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Dyrektorów Szpitali, którego Prezes, prof. Mieczysław Pasowicz, był inicjatorem tej Konferencji i bardzo się przyczynił do jej zorganizowania. Konferencja ma status międzynarodowy, a jej współorganizatorem jest European Association of Hospital Managers oraz Instytut Medycyny Innowacyjnej. O roli Katedry Informatyki AGH już mówiłem – współorganizuje ona konferencję, oferuje szereg ciekawych referatów i dodatkowo udostępnia sale w swoim budynku w Krakowie przy ulicy Kawiory 21.
Konferencja dotyka ważnego problemu: sposobów wykorzystania techniki cyfrowej (dzisiaj już wszechobecnej) w pracy szpitala. Napisałem na ten temat książkę, której pełna treść jest dostępna przez ten link, a strona tytułowa
pokazuje, że była ona ściągana (i zapewne czytana) prawie 17 tysięcy razy!
Moja książka jest jednak dość stara (z 2011 roku), natomiast anonsowana tu konferencja pokazywać będzie najnowsze zastosowania informatyki w medycynie. O tym, że owe zastosowania mogą być bardzo różne, świadczą tytuły sesji, na przykład „Cyfrowo koordynowana opieka medyczna”, „Liderzy technologii cyfrowych dla zdrowia”, „Projekt wirtualnego szpitala”, „Cyfrowa strategia dla zdrowia” itp. Dużo miejsca w programie konferencji zajmują omówienia możliwości, jakie stwarza telemedycyna, zwłaszcza w kardiologii. Z uwagą dyskutowane będą zagadnienia bezpieczeństwa szpitalnych systemów komputerowych oraz problemy związane z hasłem „Big data” (chodzi o ogromne i szybko rosnące zasoby danych medycznych, nad którymi trudno zapanować). Nawet tak szczegółowe zagadnienia, jak e-recepty i e-skierowania, są przedmiotem odrębnych referatów. Przewidziane są także pokazy cyfrowych rozwiązań w medycynie oraz omówienia wybranych projektów.
Jak widać, program konferencji jest bogaty i ciekawy. Szczegóły można oczywiście znaleźć na wskazanej stronie. W szczególności można tam znaleźć informację, że wygłaszam na tej konferencji referat „Znaczenie sztucznej inteligencji w medycynie”.
Jeśli kogoś z Państwa ten temat interesuje - to zapraszam do udziału w konferencji, w szczególności w środę o godzinie 13:30. Do zobaczenia!