O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Znowu coś do posłuchania. Tym razem na temat popularyzacji nauki

Dość często korzystam z tych wpisów, żeby zaprosić Państwa do posłuchania moich wypowiedzi radiowych. Zwykle celem tych wypowiedzi jest popularyzacja nauki: wybieram jakieś zagadnienie naukowe albo techniczne, opowiadam o nim na antenie radiowej, a potem próbuję namówić czytelników tego blogu, żeby posłuchali tego, co opowiedziałem. Czasem się nawet udaje :-)


Dzisiaj cel jest inny.

W związku z moim udziałem w konkursie o tytuł Popularyzatora Nauki (można o tym przeczytać tutaj) zostały nagrane i wyemitowane dwie audycje.

Jedną nagrano jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu i wyemitowano 06.12.2018 na antenie RDC (warszawskie "Radio Dla Ciebie"). Starałem się w niej opowiedzieć o tym, jak zacząłem popularyzować naukę i dlaczego to robię aż do dziś. Można tego posłuchać korzystając z tego łącznika.

Drugą przygotował red. Jan Stępień z Radia Kraków i będzie ona emitowana w dniu 13.01.2019 w jego programie z cyklu "W kręgu nauki" o godzinie 12:07 (tuż po hejnale z Wieży Mariackiej). Ale jak zwykle audycji tej można też posłuchać w dowolnym momencie, korzystając z tego linku. Tę audycję nagrywaliśmy, gdy już było wiadomo, że konkurs o tytuł "Popularyzatora Nauki" wygrałem - i to drugi raz. W audycji dyskutujemy, czym w istocie jest popularyzacja nauki, jak się ją powinno realizować, a także o tym, kto nie powinien się zajmować popularyzacją - i dlaczego?

Oba nagrania są dość długie, ale mam nadzieję, że po ich wysłuchaniu uznacie Państwo - że było warto!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...