O autorze
Jestem profesorem AGH i dodatkowo przez ponad 30 lat byłem profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kieruję utworzonym przeze mnie w 1973 roku Laboratorium Biocybernetyki AGH. Byłem też przez wiele lat kierownikiem Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, którą jednak w 2016 roku przekazałem w ręce jednego z moich dość licznych wychowanków, którzy dziś są już profesorami. Musiałem oddać kierownictwo Katedry ponieważ zaczęła obowiązywać na tym stanowisku kadencyjność. Ale Laboratorium nadal kieruję.

Kilka słów o mojej drodze do tego miejsca, w którym się obecnie znajduję:

Zawsze pasjonowała mnie nauka, więc zostałem naukowcem. A jak stwierdziłem, jaka ta nauka jest fajna, to zacząłem się starać przekonać o tym jak najwięcej ludzi. Przekazuję moją fascynację wiedzą, nauką i techniką moim studentom, w wyniku czego wypromowałem już ponad 300 magistrów i blisko 70 doktorów. Staram się także popularyzować wiedzę na różne sposoby: w książkach, w gazetach, w tygodnikach, w radiu, w telewizji i na odczytach. Zebrało się tego ponad 400 pozycji drukowanych i chyba drugie tyle w formie różnych wystąpień – na żywo i w mediach.

Ponieważ wiedza nieświeża jest równie niesmaczna jak nieświeża kiełbasa – więc staram się zawsze mieć dostęp do wiedzy najświeższej. A ponieważ taką świeżą wiedzę ma się wtedy, gdy się ją samemu wytwarza, więc z zapałem prowadzę badania naukowe. W badaniach tych staram się wykorzystywać moje kwalifikacje inżyniera na potrzeby biologii i medycyny oraz moją wiedzę biologiczną (po doktoracie z automatyki studiowałem na Akademii Medycznej) jako źródło inspiracji dla budowy nowych systemów technicznych. Czasem udaje mi się coś odkryć, a jak już odkryję, to wzorem wszystkich naukowców piszę publikacje. Tak mi to weszło w krew, że napisałem już tych publikacji dosyć dużo, ale jak licznik moich prac w wykazach Biblioteki Głównej AGH przekroczył tysiąc, to przestałem je liczyć.

Opierając się na nie sprawdzonym przekonaniu, że jak ktoś ma osiągnięcia naukowe, to rządzić też potrafi, społeczność mojej uczelni wybrała mnie, żebym pełnił rolę rektora AGH. Potem ten wybór powtórzono jeszcze dwa razy, więc dosyć długo paradowałem w tych królikach udających gronostaje. Potem wybrano mnie na członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności oraz kilku akademii zagranicznych. W PAN pełniłem funkcję prezesa Krakowskiego Oddziału tej Korporacji.

No a potem zaproszono mnie, żebym pisywał na tym blogu. No to pisuję - najlepiej, jak potrafię!

Możliwość poczytania i posłuchania na temat sztucznej inteligencji

Ostatnio mam dosyć dużo okazji do wypowiadania się na temat sztucznej inteligencji. Gazeta Krakowska zamieściła w ostatnim piątkowym magazynie (24.05.2019) wywiad ze mną na temat sztucznej inteligencji stosowanej w autonomicznych (jeżdżących bez kierowcy) samochodach, a nawet w latających samoobsługowych taksówkach.


Artykuł ten wyjątkowo można przeczytać w całości pod tym adresem. Wyjątkowo, bo zwykle dostęp do tych tekstów gazetowych jest płatny. Na przykład płatny jest dostęp do wywiadu z poprzedniego tygodnia:
a także sprzed dwóch tygodni
oraz sprzed miesiąca
Ubolewam nad tym, że za przeczytanie tych tekstów Gazeta każe płacić, ale nie mam na to wpływu. Jednak cieszę się mogąc Państwa zaprosić na absolutnie bezpłatny mój wykład zatytułowany "Czy powinniśmy się obawiać sztucznej inteligencji?", który zaprezentuję w najbliższy piątek, 31 maja o godzinie 10:00 w Katedrze Informatyki AGH, ul. Kawiory 21, Kraków, sala 1.20. Wykład ten wygłaszany jest na zaproszenie Fundacji Szkoła Medialna oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego w ramach konferencji pt. „W czym zastąpią nas roboty i sztuczna inteligencja - fakty i mity”.
Pełną informację o konferencji można znaleźć na stronie Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, albo w serwisie PTI.

Zapraszam do udziału, informując także, iż w ten sam najbliższy piątek (31.05.2019) w Gazecie Krakowskiej będzie opublikowany kolejny wywiad ze mną na temat sztucznej inteligencji (jeden z dłuższej serii), w którym będę opowiadał między innymi o robotach przeznaczonych do świadczenia usług … seksualnych.
Będzie ciekawie!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Zbiera haki dla Kaczyńskiego? "Newsweek" o tym, skąd taka pozycja Kamińskiego
0 0Matka Brejzy uznała, że dość oszczerstw. Złożyła pozew przeciwko Pereirze
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0To po to PiS przerwał posiedzenie Sejmu? Arłukowicz mówi o "handlu"