Pomysł, żeby książki - zwłaszcza naukowe - udostępniać w Internecie z jednego, za to bardzo pojemnego zasobu - pojawiał się wielokrotnie. Sam uczestniczyłem w pierwszym takim przedsięwzięciu, kiedy tworzyliśmy - między innymi z udziałem AGH - Polską Bibliotekę Cyfrową (PBC). Otwierał tę Bibliotekę w 2001 roku bardzo uroczyście Leszek Miller (wówczas premier rządu RP) w siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie, a ja miałem ten zaszczyt, że przemawiałem zaraz po premierze, ponieważ największe zasoby elektronicznie przygotowanych książek miała wtedy Biblioteka Główna AGH, a ja byłem rektorem tej uczelni. Daliśmy więc do wspólnej puli najwięcej ze wszystkich uczelni i przez pewien czas Polska Biblioteka Cyfrowa mieściła się na komputerach należących do AGH. Ale zasilanie tej biblioteki w teksty nowych książek przez inne uczelnie było słabo wspierane, więc po krótkim czasie inicjatywa PBC padła.
Ryszard Tadeusiewicz. Biocybernetyk z AGH. Zajmuje się naukowym badaniem pogranicza biologii i techniki z pożytkiem dla obydwu.
Potem powstawały w Polsce różne lokalne biblioteki cyfrowe, pożyteczne, lecz działające w rozproszeniu. Obecnie po raz kolejny tworzone są zręby Biblioteki Nauki, która ma gromadzić dużo polskich dzieł naukowych, docelowo być może wszystkie, jakie uda się zarejestrować cyfrowo. Od strony merytorycznej kieruje tym przedsięwzięciem Uniwersytet Warszawski, a stronę informatyczną systemu zabezpiecza Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. System powstał w ramach Platformy Otwartej Nauki.
Zajrzałem do tego repozytorium i stwierdziłem, że książki są udostępniane w kilku przyjaznych formatach (patrz niżej), na licencji CC (czyli z tekstów można korzystać bez ograniczeń pod warunkiem wskazania miejsca, skąd zaczerpnięto cytat. Potrzebną książkę łatwo znaleźć, ponieważ dostępna jest wygodna wyszukiwarka.
Książek jest jeszcze stosunkowo mało, ale ich zasoby szybko rosną. Dla mnie szczególnie miłe było stwierdzenie, że wśród już zgromadzonych i udostępnianych książek jest też kilka moich. Podaję ich tytuły, połączone z linkami do ich treści. Oto one: