O autorze
„Świat się kręci” to pierwszy program typu infotainment w Polsce, w którym prowadzący i goście dyskutują o najważniejszych, czy też najciekawszych wydarzeniach z kraju oraz ze świata. Format ten wprowadził do polskiej telewizji Rinke Rooyens, właściciel firmy Rochstar, grupy medialnej zajmującej się m.in. produkcją filmów i programów telewizyjnych, a także organizowaniem akcji promocyjnych oraz wydarzeń specjalnych. Prowadzącymi „Świat się kręci” są osobowości telewizyjne, dziennikarze z wieloletnim doświadczeniem: Agata Młynarska i Artur Orzech. W każdym odcinku widzowie mogą liczyć na spotkania z nietuzinkowymi ludźmi, muzykę na żywo, przegląd mediów, a także interesujące rozmowy o polityce, kulturze, problemach społecznych. Program emitowany jest od poniedziałku do piątku o godz. 18.30 w TVP1.

Siostry Cegielskie coraz bliżej diagnozy

Logo programu
Natalia i Magda cierpią na chorobę, której do tej pory żaden lekarz nie był w stanie zdiagnozować. Nie mogą utrzymać równowagi, mają postępujący problem z chodzeniem i niedosłuch. Mimo przeciwności losu nie poddają się - malują obrazy, rysują, rzeźbią i nie wyobrażają sobie, żeby ich życie mogło być brutalnie zatrzymane przez chorobę. Siostry po raz trzeci gościły w programie Świat się kręci, bo wygląda na to, że dzięki ludzkiej dobroci zmierzają ku szczęśliwemu zakończeniu.


To już trzeci raz w przeciągu dwóch miesięcy kiedy w programie Świat się kręci goszczą dwie urocze i ciężko chore siostry, które zachwyciły widzów i poruszyły lawinę telefonów i maili. Każdy chciał im pomóc. Teraz siostry Cegielskie, ich mama oraz profesor Henryk Skarżyński, ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, opowiedzieli o światełku w tunelu, które dostrzegli.

Muszę Państwu przyznać, że to jest najprzyjemniejsza część naszej pracy i największy sens popołudniowych spotkań z Państwem – historie, które zaczynają żyć własnym życiem, poza tym studiem i przynoszą wiele dobrego naszym bohaterom. Tak właśnie jest w przypadku Magdy i Natalii Cegielskich (…). Ponad miesiąc temu dziewczyny po raz pierwszy opowiedziały nam o swoim tajemniczym schorzeniu, którego od lat nie potrafi zdiagnozować żaden lekarz. Jednym z objawów, który utrudnia im codzienne życie jest niedosłuch. Nasz program obejrzał jeden z najwybitniejszych specjalistów od słuchu – profesor Henryk Skarżyński. – zaczęła rozmowę prowadząca program Agata Młynarska.

Jak profesor dowiedział się o historii dziewczynek? I czy wie jak można im pomóc? Po drugim odcinku z udziałem sióstr zadzwoniło do mnie wiele osób z mojej rodziny i moich znajomych, współpracowników. Niektórzy zdecydowali się zadzwonić do naszego Instytutu, że skoro pomagamy tylu osobom (…) to dziewczynom też na pewno pomożemy. Pan Profesor zaprosił obie dziewczyny do Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, gdzie zostały poddane licznym badaniom. Jesteśmy w trakcie przeprowadzania badań, nie zrobilibyśmy wszystkich w jednym czasie. Dziewczyny świetnie współpracują, już nie mówiąc o mamie, która wkłada bardzo dużo pracy w to żeby było im lepiej. Ze sobą i z nami. Przed nami jeszcze wiele konsultacji, ale rzeczywiście obie są wielkim wyzwaniem dla współczesnej medycyny. – mówił profesor Skarżyński.

Czy lekarzom ze Światowego Centrum Słuchu udało się odkryć co tak naprawdę dolega dziewczynom i czy jest to jedna choroba czy może kilka? Na pewno będziemy mogli pomóc dziewczynom w bardzo dużym stopniu jeżeli chodzi o słuch, ale musimy tę pomoc bardzo mądrze zaprogramować, aby nie kolidowało to z pomocą innych specjalistów. Niewątpliwie mamy do czynienia z czymś niezwykle skomplikowanym, co może się okazać ogromnym odkryciem dla specjalistów. Dlatego też powtarzamy m.in. badania genetyczne (…) to odkrycie może być przełomowe dla wielu osób, które cierpią na podobną chorobę.

A jak na tę wiadomość zareagowały dziewczynki? Mam nadzieję, że wreszcie dowiem się dlaczego utraciłam słuch i wszystko inne. Pojawiła się dla nas nowa nadzieja (…). My nie do końca wszystko słyszymy dlatego nauczyłyśmy się czytać z ruchu warg. To jak słyszymy można mylić z problemami z koncentracją – czasem z całej rozmowy słyszymy tylko jedno słowo (…).


Jak mówi ich mama dziewczyny mają też problem z chodzeniem (…), z hormonami. Według profesora Skarżyńskiego po przeprowadzeniu badań udało im się osiągnąć przełom: wykluczyliśmy zaburzenia układu równowagi – on jest w pełni sprawny. Teraz badamy drugi układ – kostno-ruchowy przy wykorzystaniu innowacyjnych metod, jako jedni z pierwszych na świecie, czyli funkcjonalny rezonans magnetyczny tzn. że robimy film z tego badania (…). Zbadaliśmy ucho środkowe, wewnętrzne i zewnętrzne, funkcjonowanie nerwu słuchowego. Przed nami najtrudniejszy odcinek do zbadania (…). Będziemy mogli dociec co dociera do kory mózgowej dziewczyn i czy to co dociera nie jest uszkodzone. W ten sposób poznamy całą drogę słuchową i będziemy mogli powiedzieć, w którym miejscu jest uszkodzenie i w ten sposób pomóc (…). Myślę, że już za dwa-trzy dni będziemy wiedzieć o wiele więcej.

Po pierwszych dwóch odcinkach z udziałem sióstr telefony do redakcji Świat się kręci się rozdzwoniły. Widzowie chcieli nie tylko zaoferować swoją pomoc i kupić obrazy Natalii. Teraz dziewczyna przyznaje, że chętnych jest tak wielu, że boi się, że nie zdąży z zamówieniami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Klaskali, ale się nie cieszyli. Tak obóz PiS reagował na słowa Morawieckiego
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
0 0Przy tych posunięciach twardy elektorat... wymięka. Tak PiS wkurzyło swoich wyborców
0 0Zapytali o koszty wizyt zagranicznych Szczerskiego. Kwota wbija w fotel
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA