W listopadzie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych, upamiętniający ofiary przestępstw motywowanych transfobią, czyli negatywnym stosunkiem lub lękiem względem osób transpłciowych.
Osoby transpłciowe doświadczają mowy nienawiści i przemocy psychicznej i fizycznej, także w Polsce. Zwracał na to uwagę Polsce ONZ-owski Komitet Praw Człowieka, Komitet Przeciwko Torturom oraz Komitet Praw Dziecka – ten ostatni w odniesieniu do transpłciowych dzieci.
Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar kilkakrotnie apelował o nowelizację Kodeksu karnego poprzez rozszerzenie obowiązku ujawniania motywów sprawcy i surowsze karanie za przestępstwa popełniane ze względu na tożsamość płciową ofiary. Obecnie Kodeks karny nie przewiduje przestępstw z nienawiści popełnianych ze względu na tę przesłankę.
Ale potrzebna jest także edukacja. Bo to stereotypy i uprzedzenia prowadzą do niechęci, nienawiści i przemocy. Za szczególnie niepokojące uznajemy w związku z tym wypowiedzi przedstawicieli władz publicznych legitymizujące transfobię i dyskryminację ze względu na tożsamość płciową. Organy władzy publicznej zobowiązane są do podejmowania stanowczych i skutecznych działań przeciwko sprawcom, nie powinny tych zachowań lekceważyć, a tym bardziej pochwalać.
#Stoptransfobii!
dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich