O autorze
Posłanka Parlamentu Europejskiego, w latach 2015-2019 Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, doktorka nauk prawnych, radczyni prawna, legislatorka

Nie ma dzieci - są ludzie

kampania Rzecznika Praw Dziecka
kampania Rzecznika Praw Dziecka foto: brpd.gov.pl
Czy dzieci w Polsce można bić? Teoretycznie – nie. Ale wyniki badań opinii publicznej pokazują, że wiele osób w Polsce nie dostrzega w tym nic złego.


Tym bardziej powinniśmy pamiętać o obchodzonym 19 listopada Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.

Przemoc to znęcanie, maltretowanie, ale także kary cielesne, klapsy. Wyraźnie zakazuje ich stosowania nasz Kodeks rodzinny i opiekuńczy od 2010 roku, ale także ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku Konwencja o prawach dziecka. A ponad połowa Polaków i Polek uważa, że można dziecku dać klapsa, że można go uderzyć. Nie szokuje Was to?

Dyskusje na ten temat obserwuję od dawna. Argumenty zwolenników klapsów są od lat takie same: klaps i kary cielesne to nie przemoc, nie można zrównywać kar cielesnych ze znęcaniem się nad dzieckiem. Albo odwrotnie - że klaps to właśnie przemoc, ale „dobra” przemoc, bo – dla dobra dziecka. I: jak nie klaps, to co? Argumenty niektórych to tzw. opowieści grozy, np. ze Szwecji.

Na te argumenty musimy konsekwentnie, merytorycznie odpowiadać. Dziecko powinno być wychowane w systemie kar i nagród, tylko że te kary nie mogą być przemocowe. Klaps uczy, ale tylko złych rzeczy – że przemoc rozwiązuje problemy, że można uderzyć słabszego, że rodzicom nie można ufać. Ale najważniejszy dla mnie argument to ten, że dziecko ma taką samą godność jak człowiek dorosły.


dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
0 0Chcą zlikwidować MEN. Macie dość chaosu PiS? Program Konfederacji o edukacji to dopiero rewolucja
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii