DEVGRU to prawdziwa elita elit, tajemnicza, owiana wieloma legendami formacja bojowa, operująca w najbardziej niebezpiecznych regionach świata, wykonująca misje niemożliwe. Informacje na jej temat są jednymi z najpilniej strzeżonych tajemnic na świecie. Co tu dużo kryć. Z nimi lepiej nie zadzierać.
United States Naval Special Warfare Development Group, powszechnie znany, jako DEVGRU lub SEAL Team Six (ST6), to najbardziej elitarna podjednostka specjalna wchodząca w skład amerykańskiej Navy Seal.
ST6 powstało pod koniec 1980 roku w następstwie nieudanej Operacji „Szpon Orła”. Podczas próby odbicia 52 amerykańskich zakładników z Ambasady USA w Teheranie śmierć poniosło kilku komandosów SFOD – Delta. W następstwie tych wydarzeń w strukturach SEAL przystąpiono do realizacji bardziej zaawansowanego i morderczego szkolenia w przeciwdziałaniu terroryzmowi. W maju 1981 roku, po wykańczającym i intensywnym 6-miesięcznym szkoleniu, wyłoniono grupę najlepszych żołnierzy, którzy oficjalnie utworzyli SEAL Team Six. W 1987 roku, na bazie ST6, powstała współczesna już jednostka o oficjalnej nazwie – Naval Special Warfare Development Group (DEVGRU). Pomimo zmiany nazwy jednostki, do dziś bardzo często używa się nazewnictwa ST6.
Większość informacji odnośnie organizacji, struktury oraz tożsamości ST6, z przyczyn wiadomych, jest utajniona, jednak co jakiś czas ujawniane są pewne szczegóły, które rzucają trochę światła na tą enigmatyczną jednostkę specjalną.
Im wolno więcej
Komandosi z SEAL Team Six, z uwagi na swoją wyjątkową elitarność oraz bezcenne doświadczenie bojowe, mają liczne przywileje, w tym m.in. pewną dowolność w dobieraniu umundurowania oraz indywidualnego wyposażenia. Operatorzy ST6 zazwyczaj rzadko przypominają typowych żołnierzy regularnych jednostek bojowych. Wolno im np. nosić długie włosy oraz brody (broda to znak rozpoznawczy komandosów Navy Seal). Bardzo często również operatorzy ST6, wykonując zadania bojowe, nie noszą na mundurach rang, nie zakładają nieśmiertelników oraz innych oznaczeń mogących potwierdzić ich tożsamość.
ST6 kontratakuje
Każda grupa ST6 składa się operatorów wykonujących różne funkcje w oddziale. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że są to: dowódca grupy, radiooperator, breacher (komandos odpowiedzialny za usuwanie lub wysadzanie przeszkód na drodze), strzelcy wyborowi oraz szturmowcy.
ST6 jest wykorzystywany przede wszystkim w operacjach kontrterrorystycznych i kontrproliferacyjnych, czyli do walki z rozpowszechnianiem broni masowego rażenia, pocisków dalekiego zasięgu czy też eliminację celów wysokiego ryzyka.
Najważniejsze operacje
W 1991 roku SEAL Team Six wziął udział w ewakuacji prezydenta Haiti w wyniku przeprowadzonego wówczas na Karaibach puczu wojskowego. Dwa lata później komandosi ST6 brali udział w operacji „Ghotic Serpent” na terenie Somalii, a także w działaniach przeciwko zbrodniarzom wojennym w Bośni. Od 2001 roku do chwili obecnej uczestniczą w wojnie z terroryzmem na terenie Afganistanu oraz Iraku.
Najbardziej znane operacje komandosów DEVGRU, to m.in.: Operacja „Enduring Freedom”, „Anaconda” czy też „Iraq Freedom”. Jednak najbardziej spektakularna była przeprowadzona 2 maja 2011 roku misja „Nepture Spear” (Trójząb Neptuna), której celem był przywódca Al.-Kaidy. To właśnie operatorzy SEAL Team Six wdarli się do willi w Abbottabadzie i zabili Osamę bin Ladena. Cały proces odnalezienia przywódcy Al.-Kalidy oraz operacja jego zabicia przez ST6 doskonale zobrazowano w filmie „Wróg numer jeden” z 2012 roku, w reżyserii Kathryn Bigelow.
Obecnie najlepszy pododdział amerykańskich sił specjalnych SEAL Team Six operuje w Somalii, prowadząc „tajną wojnę” z islamistami z Al.-Szabaab.