W ramach idei Sejm Przyjazny Kobietom miałam dzisiaj przyjemność gościć przedstawicielki polskiego sportu – wybitne sportsmenki i członkinie Polskiego Stowarzyszenia Sportu Kobiet.

REKLAMA
W spotkaniu udział wzięły: Prezeska Stowarzyszenia Otylia Jędrzejczak (polska pływaczka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, mistrzyni Europy, trzykrotna rekordzistka świata, rekordzistka Europy, trzykrotnie wybierana najlepszym sportowcem Polski), Danuta Dmowska (polska szpadzistka mistrzyni świata i Europy), Marlena Pawłowska (zawodniczka kadry olimpijskiej w pięcioboju nowoczesnym) oraz członkinie Stowarzyszenia: Helena Żak, Jadwiga Kłodecka-Różalska, Celina Sokołowska, Renata Susałko (członkinie Polskiego Stowarzyszenia Sportu Kobiet).
Polskie sportsmenki są wspaniałe, dostarczają nam wielu emocji, wrażeń, wzruszeń – może nawet większych niż mężczyźni, są przykładem dla młodszych pokoleń. Trzeba się zastanowić czy ich problemy są dostrzeżone, doceniane, odpowiednio podejmowane. Dlatego podczas konferencji zaproponowałam pani Otylii Jędrzejczak współpracę. Uważam, że w debacie publicznej dotyczącej uprawiania sportu przez kobiety i dziewczęta, konieczne jest wzmocnienie głosu eksperckiego. Społeczne i kulturowe znaczenie sportu kobiet, ich odmienność psychofizyczna, specyfika dążeń, preferencje związane z warunkami rozwoju i utrzymaniem dobrostanu wymagają sprofilowanego i mocniej ukierunkowanego działania polskiego parlamentu.
Polskie Stowarzyszenia Sportu Kobiet, które od 20 już lat zajmuje się promowaniem sportu dziewcząt i kobiet swoją skuteczność zawdzięcza między innymi trzem utytułowanym i charyzmatycznym prezeskom. Pierwszą z nich była Irena Szewińska, następną Dorota Idzi, a obecną jest Otylia Jędrzejczak. Stowarzyszenie promuje sport kobiet i dziewcząt poprzez działalności wydawniczą, szkoleniową i popularnonaukową, ale również ekspercką.
Do swoich największych osiągnięć zalicza skuteczne starania o wprowadzenie i nadzór nad realizacją zapisu antydyskryminacyjnego i zwrócenie uwagi ustawodawcy na specyfikę uprawiania sportu zawodowego przez kobiety, w Ustawie z dnia 29 lipca.2005 roku o sporcie kwalifikowanym: Artykuł 34, par. 6: „Członkini kadry narodowej, która stała się niezdolna do uprawiania sportu wskutek ciąży i urodzenia dziecka, wypłaca się stypendium sportowe w pełnej wysokości przez okres ciąży i połowę przyznanego stypendium sportowego przez sześć miesięcy po urodzeniu dziecka”. Do najważniejszych działań Stowarzyszenia należy przyznawanie Nagrody dla Najlepszej Zawodniczki Roku. Jedną z tych nagród będę miała przyjemność dziś wieczorem wręczyć podczas 20. Gali Kobiet Sportu.