Polityka senioralna w Polsce nie działa. W naszej służbie zdrowia mamy tylko około 430 geriatrów i 900 łóżek na oddziałach geriatrycznych, a to oznacza, że na 100 tys. osób przypada tylko półtora miejsca. W Szwajcarii, Austrii czy Belgii te proporcje wynoszą 25–75 łóżek na 100 tys. mieszkańców. W Polsce jedynie w nielicznych województwach jeden geriatra przypada na 100 tys. obywateli, natomiast w większości województw liczba ta jest niższa.
Wanda Nowicka. Posłanka na Sejm VII kadencji i Wicemarszalkini Sejmu. wieloletnia działaczka na rzecz praw kobiet i praw człowieka
Jak wskazują prognozy, do 2050 roku osoby powyżej 65 roku życia będą stanowić już mniej więcej 1/3 naszego społeczeństwa. Tymczasem, choć geriatria została formalnie uznana za kwestię priorytetową w systemie ochrony zdrowia, Ministerstwo Zdrowia wciąż wydaje się nie przykładać do tej dziedziny specjalnej wagi.
Trudno odnaleźć oddziały geriatryczne w sieci szpitali I i II stopnia. Ta specjalizacja najczęściej podlega oddziałom internistycznym. Natomiast koszty hospitalizacji osób powyżej 60. roku życia dużo niższe na oddziałach geriatrycznych niż na oddziałach wewnętrznych, podobnie jak i koszty leków przyjmowanych tam przez tę grupę pacjentów.
Standardy leczenia osób starszych w Polsce również znacznie odbiegają od europejskich. Głównym problemem jest to jak NFZ rozlicza świadczenia medyczne, zakładając finansowanie tylko jednej choroby, choć przecież ludzie starsi z reguły cierpią na kilka schorzeń jednocześnie. Pacjenci zatem są kierowani do lekarzy wielu różnych specjalności, a każdy z nich leczy pacjenta w swoim zakresie, często nie zwracając uwagi na to, jakie leczenie zostało mu zaordynowane wcześniej.
Dlatedo też zgłosiłam poprawkę do rozpatrywanego w tych dniach w Sejmie budżetu na rok 2020, która w założeniu ma przyczynić się do poprawy stanu opieki nad seniorami - w Gliwicach, na Śląsku i w całej Polsce. Proponuję zwiększenie o 20% dotacji dla Śląskiego Ośrodka Kliniczno-Naukowego Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. Prof. Z. Religi w Zabrzu, w celu przyspieszenia prac nad budową Ośrodka (w budżecie na rok 2020 inwestycja wynosi 31.000,000 PLN). Dzięki podwyższeniu budżetu budowa zakończyłaby się o rok wcześniej, niż jest to obecnie zakładane. Jako źródło finansowania tej poprawki wskazałam zmniejszenie o 6.200.000 PLN wydatków budżetowych przeznaczonych na dotacje i subwencje dla Duszpasterstwa Wojskowego.
Nie można oszczędzać na zdrowiu seniorów. To poprzednie pokolenia zbudowały nasz kraj. Jesteśmy im winni troskę i opiekę na możliwie najwyższym poziomie.