O autorze
Wanda Nowicka. Wieloletnia działaczka na rzecz praw kobiet i praw człowieka. Prezeska stowarzyszenia Równość i Nowoczesność (RóNo). Posłanka na Sejm i wicemarszałkini Sejmu VII kadencji. Współzałożycielka Stowarzyszenia Neutrum. Przez 20 lat prowadziła Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Była ekspertką WHO. Autorka raportów, a także wielu artykułów publikowanych w Polsce i za granicą. Wykładala w szkole Gender Mainstreamingu PAN. Laureatka nagród za swoją działalność w kraju i za granicą. Nowicka z wykształcenia jest filolożką klasyczną.
@WandaNowicka

Neutralność nie wystarczy, potrzebna jest proaktywność

Sejm powołał Posła Krzysztofa Kwiatkowskiego na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Polityk Platformy Obywatelskiej zapowiada neutralność polityczną. Na tym stanowisku potrzebna jest jednak przede wszystkim aktywność, szczególnie w poszukiwaniu obszarów wymagających kontroli, także tych znajdujących się w sferze działań podejmowanych przez władze. Czy stać na nią nowego prezesa NIK, który teraz będzie musiał kontrolować swoich dawnych partyjnych kolegów?


Krzysztof Kwiatkowski jest politykiem i prawnikiem, którego cenią nawet polityczni przeciwnicy. Mimo tych pozytywnych opinii zgłaszane są wątpliwości pod adresem jego kandydatury na stanowisko szefa Izby. Dotyczą one tego, czy będzie on w stanie bezstronnie kontrolować dawnych kolegów z rządu, którego wcześniej sam był ministrem. Wywołany do tablicy Kwiatkowski zapowiedział, że jeżeli NIK kontrolował będzie jakiś fragment pracy, na przykład Ministerstwa Sprawiedliwości za okres kiedy był ministrem, wyłączy się z podejmowania jakichkolwiek decyzji w tej sprawie.

Od tak ważnego urzędnika państwowego oczekiwałabym czegoś więcej niż tylko neutralność, która faktycznie powinna cechować prezesa NIK. Ważne jest jednak, aby prócz tego wykazywał się on proaktywnością i wolą poszukiwania nowych obszarów w funkcjonowaniu władzy i podległych jej instytucji państwowych, które należy kontrolować i to szczególnie drobiazgowo. Mam tu na myśli również te obszary, których kontrola może być niewygodna dla byłych kolegów partyjnych prezesa Kwiatkowskiego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem