Górny Śląsk, Aglomeracja i same Katowice zmieniają się szybciej niż mogliśmy przypuszczać, a skala zmian zaskakuje nawet tych, którzy na co dzień towarzyszą tym dynamicznym procesom. Unikatowe na skalę europejską obiekty, wyjątkowe wydarzenia i ludzie, technologia, kultura i jakość życia – to wartości, które budują nowy wizerunek regionu.
Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) w Katowicach – obiekt, o którym poza Śląskiem mało wiadomo. Na razie... Wciąż trwają tam prace wykończeniowe. Można jednak w ciemno założyć, że pierwsze wiosenne wydarzenia pod olbrzymim futurystycznym dachem będą spektakularne i ściągną publiczną uwagę na ten niezwykły w europejskiej skali obiekt.
Jedną z pierwszych imprez w Centrum będzie VII Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) – największe wydarzenie biznesowe w naszej części Europy – który rozpocznie się już 20 kwietnia. Po raz pierwszy w historii Kongresu wszystkie debaty odbędą się w jednym miejscu. A tego miejsca – dla sześciu tysięcy gości, z europejskimi politykami i menedżerami największych firm na czele – na pewno nie zabraknie.
MCK ulokowano na zrewitalizowanych terenach poprzemysłowych w tzw. Strefie Kultury – obok znanego w całej Polsce Spodka, z którym Centrum jest połączone. Strefa Kultury to część Katowic, która przeszła w ostatnich latach gigantyczną przemianę. Nawet całkiem młodzi katowiczanie pamiętają w tym miejscu szyby kopalniane, ciężarówki czekające na załadowanie węglem i czarne błoto...
W miejscu dawnej kopalni „Katowice” powstały m.in. reprezentacyjne gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskiego. Łączne nakłady związane z inwestycjami w Strefie wyniosły około miliarda złotych.
Po latach przygotowań, mniej efektownego porządkowania infrastruktury w śródmieściu i inwestowaniu przede wszystkim w układ komunikacyjny Katowice otrzymały wreszcie bonus – ultranowoczesne obiekty nadające stolicy woj. śląskiego metropolitarnego charakteru.
Powierzchnia użytkowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego wynosi niemal 35 tys. mkw. Obiekt ma zewnętrze wymiary 236 na 92 m, co z grubsza odpowiada powierzchni dwóch pełnowymiarowych boisk piłkarskich, a wysokość budynku to około siedmiu pięter.
Główna sala MCK ma 9 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Docelowo może ją wypełnić 9 tys. osób na miejscach siedzących lub 12 tys. na stojących. Widoczność zapewnia system wielkich telebimów.
W tym roku MCK spełni rolę centralnego forum VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Tu, na największej sali, odbędzie się jego sesja inauguracyjna.
Do dyspozycji uczestników wydarzenia pozostaje również amfiteatralna sala konferencyjna dla sześciuset osób, sala zwana Bankietową o powierzchni tysiąca dwustu metrów kwadratowych i 18 sal konferencyjnych, w których odbywać się będą debaty panelowe. Gmach posiada zielone przejście przez dach budynku, który w tym miejscu przybiera formę przesmyku – doliny.
Uczestnicy Kongresu będą poruszać się w jednej przestrzeni korzystając z wszelkich udogodnień, spotykając się i swobodnie rozmawiając. Mniej formalna strona Kongresu, będąca jego ważnym atutem atmosfera z pewnością na tym zyskają.
Jako organizatorzy EEC cieszymy się, że dla wielu naszych gości będzie to okazja do bardziej aktywnego uczestniczenia w większej liczbie wydarzeń niż przy poprzednich edycjach odbywających się w kilku odrębnych lokalizacjach.
Bryła MCK wpisuje się w otoczenie, tworzy oferuje ciekawą panoramę, Centrum jest świetnie skomunikowane z całą aglomeracją i ze śródmieściem Katowic, które w ostatniej fazie przebudowy zyskuje całkiem nowy kształt.
Centrum i cała Strefa Kultury tworzą nową, niezwykle atrakcyjną przestrzeń publiczną, której aglomeracja tak potrzebuje. Dla miasta i regionu oznacza to niezwykłą szansę – teraz trzeba ją wykorzystać najlepiej jak umiemy po to, by na zmieniający się Śląsk można było spojrzeć z całkiem nowej perspektywy.
Więcej informacji o EEC i MCK
Tekst linka