Blogi. Pobiły telewizję, wypierają prasę i zdobywają setki tysięcy czytelników. Wcale nie dlatego, że są darmowym źródłem wiedzy, a za media publiczne trzeba płacić. Dlaczego więc je czytamy i śledzimy? Obserwujemy i komentujemy?
Blog to niezależna mównica, która nie dopuszcza suflerów i lobbystów, bo jeśli autor bloga straci zaufanie swoich czytelników, widownia pójdzie oglądać inny blog. Z blogerem można porozmawiać, wymienić informacje i nawet posprzeczać się, jeśli masz odmienne zdanie. W ostatnim czasie śledzę różne blogi i wraz z koleżankami (Anna Siódmak, Wiktoria Przybylska, Ilona Patro) tworzymy subiektywną listę tych, które robią dobrą robotę dla osób, które naprawdę cenią jakość wpisów. Nie tylko pod względem ortograficznym i pod kątem wyjątkowego stylu, ale przede wszystkim z uwagi na poziom wiedzy, zwłaszcza z zakresu szkodliwości produktów. Obiecuję, że za kilka miesięcy podzielę się kolejnymi znaleziskami, które z pewnością trafią na nasz ekran, ale na dzień dzisiejszy mogę Wam polecić 18 blogów, które dla konkretnych powodów warto śledzić.
1. Mama alergika gotuje
To sława wśród blogów. Pomysły na wyjątkowe dania, ulubione polskie potrawy w nowych wersjach serwuje Mama alergika. Przepisy są łatwe w wykonaniu, zdrowe, z oznaczeniem alergenów – są dania bez jajek, bez mleka, bez glutenu i wielu innych składników, które mogą wywoływać alergie. Katarzyna Jankowska nie tylko pisze bloga, ale również książki o tym samym tytule.
2. Zielony zagonek
Nie wystarczy uświadomić sobie, ile substancji chemicznych o toksycznym działaniu towarzyszy naszemu życiu. Ważne jest, aby wiedzieć, czym je zastąpić. Naturalne, bezpieczne i neutralne dla naszego zdrowia rozwiązania podpowiada autorka bloga Zielony zagonek. Znajdziecie tutaj porady w zakresie sprzątania, prania, pielęgnacji i odżywiania. Ewa Kozioł redaguje osobiście swojego bloga oraz poradniki.
3. Smakołyki alergika
Kolejny godny uwagi blog z przepisami bezpiecznymi dla wymagających oraz z przydatnymi poradami. Znajdziemy tu dziesiątki przepisów na dania główne, śniadania, desery, przekąski i wiele innych. Ciekawym miejscem jest kącik „Pogaduchy”, gdzie każdy może podzielić się swoimi doświadczeniami lub zadać pytanie. Patrycja Wnorowska serwuje smakołyki w poradniku, w którym proponuje ich aż 100!
4. Organiczni Baranowscy
Organiczni Baranowscy to rodzina z dwójką małych dzieci, która postawiła sobie za cel żyć bez detergentów, konwencjonalnych leków i ekologicznie. Znajdziemy tu mnóstwo ciekawych artykułów dotyczących ekologii i tego, jak dokonywać lepszych wyborów. Joanna Baranowska jest też aktywistką w Kooperatywie „Dobrze“.
5. Kreaturna Kuchnia
Znajdziemy tu słodkości na specjalne okazje w nowym, zdrowszym wydaniu. Autorka zafascynowana kuchnią opartą na nieprzetworzonych, naturalnych produktach podsuwa mnóstwo pomysłów na przykład na świąteczne wypieki.
6. Simplife by Natalia
Dobre samopoczucie spowodowane życiem w harmonii i z uwzględnieniem swoim potrzeb, także w otoczeniu ładnych przedmiotów to główne tematy bloga Simplife. W poszukiwaniu nowej jakości życia warto nauczyć się dostrzegać piękno i wartość we wszystkim, co nas otacza. Blog jest zbiorem interesujących artykułów, które inspirują do innego spojrzenia na świat.
7. Atelier Smaku
Blog prawdziwych ludzi renesansu – projektantów mody, kucharzy, pasjonatów tworzenia w każdej dziedzinie życia. Jak piszą o sobie Jola Słoma i Mirek Trymbulak: „Zwracamy szczególną uwagę na skład naszych potraw, który został dobrany z wielką dbałością o zdrowie i środowisko. Używamy aromatycznych przypraw i ziół, ponieważ ich dobroczynny wpływ na ludzki organizm znany jest od wieków. To one, wraz z pasją gotowania, tworzą smak mogący zadowolić również tych, którzy nie lubią wyrzeczeń, a jedzenie jest dla nich przyjemnością.
8. Fill the Bowl
Blog Wiktorii Przybylskiej, pasjonatki gotowania, podróżowania i kawy na mleku migdałowym. Blogerka dzieli się wyjątkowymi przepisami na zdrowe dania bezglutenowe, bezmięsne i w większości – wegańskie. Blog zachwyca też pięknymi zdjęciami, a autorka bardzo skutecznie zachęca do wzięcia desek i noży w swoje ręce.
9. Mały Bezglutek
Autorka bloga, Asia Małota, z humorem nazywa siebie samą małym Bezglutkiem, od kiedy okazało się, że ze względu na celiakię musi wyeliminować gluten z diety. Na blogu znajdziemy przepisy nie tylko na dania bezmleczne i bezglutenowe, ale również bez soi, orzechów i jajek.
10. Przy zielonym stole
Blog Edyty Skorupskiej – mamy trójki dzieci, pasjonatki zdrowego odżywiania i specjalistki psychodietetyki. Na blogu wszystkie przepisy są bez nabiału. Na próżno też szukać tam białej mąki, mięsa, pszenicy, glutenu i białego cukru. autorka stara się podawać przepisy, które służą zdrowiu i wspierają je. Zachęca też do zmiany nawyków żywieniowych, najlepiej małymi krokami.
11. Urok życia alergika
Paulina, autorka stworzyła tego bloga, żeby dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi osobami, które są wrażliwe, ale chcą wierzyć, że z dietą można normalnie żyć. Blog ma charakter przede wszystkim edukacyjny, w przystępny sposób przekazuje czytelnikom informacje przydatne w radzeniu sobie z alergiami różnego typu.
12. Eksperymentalnie
Na blogu od jakiegoś czasu pojawiają się głównie przepisy dla osób z nietolerancją glutenu. ze względów zdrowotnych autorka Agata, zwana Kurczakiem, sama musiała przejść na dietę bezglutenową i tym samym nauczyć się gotować zgodnie z dietą bezglutenową, co nazywa eksperymentowaniem – z mąkami bezglutenowymi, wypiekaniem chleba i zastępowaniem glutenowych produktów bezpiecznymi dla niej.
13. PiggyPEG blog
Blog dwóch dziewczyn, Ani i Moniki, które wcale nie czytają etykiet od zawsze, ale robią to z dużym zaangażowaniem i z misją, aby podzielić się swoją wiedzą. Dzięki nim na pewno uda się Wam powrócić do naturalnej i bezpiecznej pielęgnacji. Blogerki polecają kosmetyki, o których niewiele z nas słyszało i podają własne receptury domowych specyfików do pielęgnacji skóry.
14. Czytamy etykiety
Nie czytasz etykiet, bo nic z nich nie rozumiesz? To nic. Skróty, obco brzmiące i te zupełnie niewinnie wyglądające nazwy składników rozszyfrowują autorzy bloga „Czytam etykiety“. Przydatne dla tych nieco bardziej zaangażowanych w wybory produktów niż przeciętna osoba.
15. Natchniona
Bezwzględnie bezglutenowa dieta to nie lada wyzwanie. W przeciwieństwie do osób, które po prostu decydują się na redukcję mąki pszennej w diecie, alergicy czy osoby z celiakią muszą mieć się na baczności i starannie przygotowywać swoje posiłki.
16. Green Morning
Autorka bloga, Kinga Błaszczyk-Wójcicka, jest od 20 lat wegetarianką, która miała okazję gotować w tak egzotycznych miejscach jak wiejskie chaty w Bengalu czy eleganckie domy w Delhi. Jednak gotowanie dla niej to przede wszystkim wyraz miłości. Jej przepisy są niezwykle inspirujące i przy tym przystępne. Zajrzyjcie koniecznie.
17. Vegeaddicted
Ta blogerka kocha jeść i...pobrudzić się w kuchni. Ciekawy blog pełen spontanicznych i zaskakujących przepisów na wegetariańskie i bezglutenowe dania. Zachęca do eksperymentów i odwagi w kuchni. Może być nie tylko źródłem pomysłów na nowe smaki, ale również motywacją do postawienia swoich pierwszych kroków w kuchni.
18. Mniu Mniu Kuchnia Roślinna
Solidna porcja wegańskich przepisów na każdą okazję. Komu jeszcze weganizm kojarzy się z liściem podwiędłej sałaty bez smaku, ten będzie zaskoczony. Mnóstwo tu wegańskich łakoci, dań idealnych na odświętne stoły i pożywnych przekąsek. Plus za przejrzyste kategorie, które pozwalają szybko odnaleźć upragnione przepisy. Aż chce się gotować!
***
Jeśli prowadzisz ciekawy blog i jeszcze go tutaj nie ma, zgłoś go od razu: redakcja@hipoalergiczni.pl. A jeśli przejdzie przez nasze ucho igielne, zostaniesz uhonorowany jak król.
Konkurs promuje twórców blogów, którzy są zaangażowani społecznie i w sposób odpowiedzialny tworzą treści, porady, podpowiadają przepisy i rozwiązania nie tylko nie narażając alergików na alergie, ale edukując na temat szkodliwych substancji zawartych w produktach dostępnych w powszechnej sprzedaży. Konkurs nie wymaga sponsorów, gdyż nie jest jego celem przyznawanie nagród rzeczowych, a jedynie wyróżnienie w postaci oznaczenia „BLOG Przyjazny dla Alergika“, a także wzmożonej promocji właścicieli wyróżnionych blogów na łamach serwisu online i drukowanej wersji Magazynu Hipoalergiczni.