Pracując w grupie roboczej OFSW nad możliwościami naprawy życiowej sytuacji artystów, zastanawialiśmy się jak artyści i twórcy mogą zaprotestować przeciw zmianom zaproponowanym przez rząd oraz jakiej formy nacisku użyc by naprawić obecną sytuację nie uwzględniającą charakteru wykonywania zawodu artysty. Tendencje rządowe niebezpiecznie ograniczające twórczą pracę w jej praktycznym aspekcie, zagrażającym rozwojowi kariery niezależnych artystow związanej z udziałem w systemie kolekcjonerskim i realizacją projektów artystycznych dla instytucji sztuki. Dodatkowo nowe propozycje rządu, całkowicie oderwane od realiów pracy artystów w tym kraju, uderzają w naszych kolegów i koleżanki aktywnych w pracy twórczej, artystów wybitnych, z dorobkiem, zasłużonych. Zupełnie pomijają potrzeby artystów młodych, potrzebującym wsparcia, którego nie załatwią regulacje częściowe. Wielu artystów jest pozbawionych opieki socjalnej, miejsca do pracy i właściwego przechowywania dorobku swojej twórczości. Musimy być razem w proteście i staraniach o znalezienie rozwiązania problemów uwzględniających specyfikę zawodu twórczego, opartych na faktach i praktyce, a nie na mitach. W tej grupie indywidualistów ciężko o działania wspólne. Jednak nasze środowisko sztuki współczesnej to przecież cała grupa ludzi pracujących w instytucjach sztuki z artystami i jednocześnie z władzami (też lokalnymi) – to ich właśnie instytucji artyści potrzebują w swoim proteście. W moim mniemaniu, akt widzialnej solidarności instytucji z artystami – daje nam wszystkim szansę na polepszenie sytuacji kultury i sztuki w tym kraju. Pamiętajmy, że każda złotówka włożona w kulturę zwraca się pięciokrotnie. W imieniu artystów i twórców wzywamy także widzów i obiorców do solidarnego poparcia naszych starań!
Od wielu lat mówi się o sukcesach polskich artystów. Politycy chętnie wysługują się artystami, by stworzyć pozytywny wizerunek naszego kraju za granicą –byliśmy tego świadkami podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Można odnieść wrażenie, że artysta to osoba uprzywilejowana.
Nic bardziej mylnego!
Jedynie niewielki procent budżetów przeznaczonych na kulturę trafia do jej rzeczywistych wytwórców. Sztukę tworzą artyści z ogromnym nakładem pracy, czasu i środków, z wielkim poświęceniem, samodzielnie podejmując ryzyko. Za ich sytuację socjalną nikt nie czuje się odpowiedzialny. W Polsce nie ma żadnych rozwiązań systemowych, uwzględniających specyfikę zawodu artysty.
Wytwórcy kultury angażują się społecznie, podwyższają jakość przestrzeni miejskiej i standard życia jej mieszkańców. Praca artystów przekłada się na atrakcyjność miast oraz całego kraju, buduje kapitał społeczny i symboliczny. Tworzą dobra wspólne, z których korzystają biura promocji, deweloperzy, branża turystyczna, ale też każdy obywatel.
Tymczasem większość wytwórców kultury jest biedna. Nie mając stałego zatrudnienia, artyści z trudem łączą koniec z końcem. Pracują dużo, a zarabiają słabo i nieregularnie. Stają się też pierwszymi ofiarami cięć budżetowych w instytucjach kultury i niekorzystnych zmian na rynku pracy.
Artyści nie są biznesmenami, nie tworzą z myślą o zysku. Niektóre dzieła, często te najważniejsze dla społeczeństwa, nawet nie nadają się do sprzedaży. A wielu twórców, także tych, którzy już weszli na karty encyklopedii, pozostaje poza systemem ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych.
Żądamy rozpoczęcia prac nad stworzeniem takiego systemu, który nie wyrzucałby artystów poza nawias społeczeństwa!
Apelujemy do rządu, aby podjął rozmowy z artystami!
DZIEŃ BEZ SZTUKI to artystyczny strajk. Zamknięcie galerii i muzeów w geście solidarności z wytwórcami kultury ma na celu zwrócenie uwagi rządu i opinii publicznej na problemy artystów. Pokazuje, jak wyglądałby świat bez sztuki. Właśnie tak za kilka lat może skończyć polska kultura!
OFSW
APEL OFSW DO INSTYTUCJI Szanowni Państwo, Panie Dyrektorki, Panowie Dyrektorzy!
Wzywamy Was do solidarności z artystami! W dniu 24 maja 2012 Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej organizuje ARTYSTYCZNY STRAJK, akcję protestacyjną, mającą na celu zmuszenie rządu do podjęcia prac nad włączeniem artystów do systemu ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych, stworzenie rozwiązań uwzględniających specyfikę naszego zawodu, oraz zwrócenie uwagi mediów i opinii społecznej na problemy twórców. Chcielibyśmy podjąć dyskusję na temat pozycji artysty - jego miejsca w systemie.
Panie! Panowie! Artyści często stają po Waszej stronie, czas stanąć również po stronie artystów! Nie chowajmy głowy w piasek! Jedziemy na tym samym wózku. Nie byłoby galerii i muzeów, gdyby nie było artystów. Dlatego to właśnie instytucje kultury powinny wesprzeć artystów w ich proteście.
Pokażmy, co byłoby, gdyby nie było sztuki, gdyby wyginęli artyści. W imię solidarności z twórcami zamknijcie na jeden dzień wasze muzea i galerie! Dołączcie do nas! 24 maja zamknijcie drzwi do swoich instytucji, wywieszając petycję.
Pokażcie że los artystów nie jest Wam obojętny.
Prosimy o pilną odpowiedź. Mirosław Bałka
Katarzyna Górna
Katarzyna Kozyra
Zbigniew Libera
Artur Żmijewski
i inni artyści skupieni w Obywatelskim Forum Sztuki Współczesnej w tym pisząca ten blog
Tu można zapoznać się z listą galerii, muzeów i instytucji, które solidaryzują się z artystami w STRAJKU ARTYSTYCZNYM: