W nieczynnej Synagodze w Trnawie na Słowacji znajduje się obecnie Żydowskie Muzeum Judaików i Centrum Sztuki, gdzie zaproszeni artyści przygotowują projekty związane z tym miejscem i jego historią.
Zostałam zaproszona w 2001 roku do Trnavy, do realizacji projektu. Przygotowałam na miejscu instalację SYNAGOGA. PAMIĘĆ, polegającą na wypełnieniu pustej przestrzeni sztuczną mgłą.
Po powrocie z Trnavy pracowałam nad zebranym in situ w czasie realizacji pracy materiałem filmowym i fotograficznym: na tej bazie powstała instalacja fotograficzna i wideo SYNAGOGA, później pokazana w Israel Museum w Jerozolimie i nominowana do nagrody Adi Prize for Art 2003:
Moje realizacje powstały wobec tego miejsca i były nim inspirowane; nieczynną XIX wieczną bożnicą oddaną artystom do realizacji projektów, a zarządzaną przez nieliczną, dziś stuosobową, gminę żydowską oraz przeszłością Trnavy, w tym historią eksterminacji słowackich Żydów, likwidacji wielotysięcznej gminy żydowskiej w Trnavie, południowych transportów do Oświęcimia ("Pociągi pod specjalnym nadzorem"?), porażającej wiedzy o komorze gazowej na trasie do obozu - tymczasowo zorganizowanej dla "ulepszenia organizacji" w wiejskim domu przerobionym na miejsce śmierci przy drodze kolejowej Trnawa- Oświęcim...
...o tym można także dowiedzieć się z tego wstrząsającego filmu:
PAMIĘCI.
Łącząc i splatając znaną i nieznaną historię...
PS. moja praca SYNAGOGA była także punktem wyjścia do myślenia o realizacji wystawy Miasto. Między architekturą a katastrofą"/ "City. Between the Architecture and Catastroph, którą zrealizowałyśmy z Agnieszką Rayzacher w Viennafair 2006 (nagroda za najlepszą prezentację Viennafair'06 dla galerii lokal_30). To miejsce żyje...