Chiński lek ziołowy tak skuteczny na zapalenie stawów jak leki
Patrycja Karpińska
01 lipca 2014, 09:44·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 01 lipca 2014, 09:44
Reumatoidalne zapalenie stawów jest schorzeniem powodującym ból i obrzęk stawów. Chociaż nie ma na nie leku, niektóre farmaceutyki (takie jak metotreksat) mogą łagodzić objawy chorobowe. Tymczasem w ostatnim badaniu udowodniono, że chiński preparat ziołowy może redukować symptomy zapalenia stawów tak skutecznie jak wspomniany lek.
Reklama.
Skuteczny lek na zapalenie stawów
Zespół badawczy pod przewodnictwem dr Xuan Zhang z Chińskiej Akademii Nauk Medycznych porównał wpływ metotreksatu i leku ziołowego (nazywanego Triptergium wilfordii Hook F) na stan zdrowia 207 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Metotreksat jest najczęściej stosowanym lekiem przeciwreumatycznym modyfikującym przebieg choroby. Wykorzystywany jest także w terapii niektórych rodzajów nowotworu. Tymczasem Triptergium wilfordii Hook F (w skrócie TwHF), znany także pod nazwą Lei Gong Teng czy „winorośl boga piorunów”, jest lekiem stosowanym w tradycyjnej medycynie chińskiej celem leczenia obrzęków, stanów zapalnych i bólu stawów.
Wszyscy pacjenci biorący udział w badaniu przydzieleni zostali na 24 tygodnie do jednej z trzech grup. Reprezentanci pierwszej przyjmowali 12,5 mg metotreksatu raz w tygodniu. Uczestnicy należący do drugiej grupy stosowali 20 mg TwHF trzy razy dziennie. Tymczasem trzecia grupa spożywała oba leki. Badacze podają, że ok. 98% pacjentów nigdy nie używało leków przeciwreumatycznych modyfikujących przebieg choroby.
Naukowcy pragnęli przekonać się, która z trzech terapii najskuteczniej zredukuje objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. W celu oceny efektywności leczenia określono odsetek pacjentów, który osiągnął 50% poprawy w zakresie liczby obrzękniętych i bolesnych stawów oraz 50% poprawy w innych kwestiach, takich jak ból, niepełnosprawność czy zaawansowanie choroby.
Spośród wszystkich 207 uczestników 24-tygodniowe badanie ukończyło 174 ludzi (84%). Okazało się, że 50% poprawę osiągnęło 46,5% pacjentów leczonych wyłącznie metotreksatem, podczas gdy wśród osób stosujących TwHF odsetek ten wynosił 55%. Największą poprawę odnotowano wśród pacjentów leczonych i popularnym farmaceutykiem, i lekiem ziołowym – 77% z nich osiągnęło pułap 50%.
Czy terapia powoduje skutki uboczne?
Jak zaznaczają badacze, nie odnotowano znaczących różnic, jeżeli chodzi o efekty uboczne terapii, chociaż kobiety leczone TwHF skarżyły się na nieregularne miesiączki. Według specjalistów, badanie ukazało, że terapia z wykorzystaniem TwHF nie była gorsza, a połączenie terapii TwHF i terapii metotreksatem było skuteczniejsze niż zastosowanie wyłącznie metotreksatu. Jest to bezpieczna i efektywna forma leczenia dla pacjentów cierpiących na zwyrodnieniowe zapalenie stawów – dodają autorzy badania.
Badacze zaznaczają jednak, że chociaż pacjenci azjatyccy uzyskują zwykle 12,5 mg metotreksatu tygodniowo (tyle podano także uczestnikom badania), na Zachodzie przepisuje się większe dawki leku. Nie wiadomo więc, czy wyniki pozostałyby takie same, gdyby pacjenci stosowali większą ilość medykamentu. Jednak, jak dodają autorzy badania, wydaje się to mało prawdopodobne, ponieważ poziom odpowiedzi organizmu na lek był znacznie większy niż w poprzednich doniesieniach dotyczących terapii metotreksatem.
Jak podają naukowcy, ponieważ badanie trwało 24 tygodnie, niemożliwe było określenie długoterminowych skutków terapii. Dlatego też specjaliści zamierzają obserwować pacjentów przez kolejne 2 lata celem oceny postępu choroby po zakończonym leczeniu.
Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, powodującą zapalenie w stawach. Podczas gdy typowe dla schorzenia jest zapalenie stawów i otaczających je tkanek, choroba dotykać może także innych organów ciała. Jest to problem chroniczny, jednak pacjenci doświadczać mogą okresów remisji symptomów. W dłuższej perspektywie czasu reumatoidalne zapalenie stawów powodować może zniszczenie stawów i niepełnosprawność funkcjonalną.
Towarzyszący chorobie stan zapalny powodować może obrzęk, ból, sztywność i zaczerwienienie stawów. Zapalenie, oprócz stawów, objąć może także otaczające je więzadła, ścięgna i mięśnie. Przewlekłe schorzenie skutkuje zniszczeniem chrząstki, kości i więzadeł, powodując deformację stawów. Uszkodzenia stawów pojawić się mogą już w początkowej fazie choroby i postępować wraz z czasem. Niekoniecznie wiąże się to ze wzmożonym bólem, sztywnością czy obrzękiem. Chociaż choroba może dotknąć człowieka w każdym wieku (nawet dzieci), najczęściej pojawia się po 40 lub przed 60 rokiem życia.