Dlaczego w tym roku musisz kupić nowe kremy do opalania?
Patrycja Karpińska
15 lipca 2014, 10:50·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 lipca 2014, 10:50
Jak podają dermatolodzy, po otwarciu kosmetyków z filtrem UV należy zużyć je w ciągu najbliższych 6 miesięcy. W wyniku działania wysokich temperatur w produktach do opalania zajść mogą negatywne zmiany prowadzące do rozwoju drobnoustrojów. W konsekwencji tracą one swoją skuteczność. Nawet jeżeli stosowane przez nas w ubiegłym sezonie kosmetyki wciąż posiadają aktualną datę ważności, nie ochronią już skóry przed słońcem – ostrzegają lekarze. Jak skutecznie zapobiegać szkodliwemu oddziaływaniu promieniowania UV i na co zwrócić uwagę, wybierając nowe preparaty z filtrem?
Reklama.
Jak zabezpieczyć skórę przed słońcem?
Dokładna i regularna aplikacja kosmetyków z filtrem jest istotnym elementem skutecznej ochrony przed słońcem. Jednak nie jest to wszystko, co powinniśmy zrobić celem zabezpieczenia skóry przed promieniowaniem UV. Jak podaje dr Lawrence Gibson z Mayo Clinic w Rochester, należy pamiętać o kilku prostych zasadach dotyczących przebywania na słońcu. Po pierwsze, warto unikać ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe pomiędzy 10.00 a 14.00, czyli w godzinach, gdy jest ono najbardziej szkodliwe dla skóry. Dotyczy to każdej pory roku, a także pochmurnych dni. Przydatny okazać się może również odpowiedni strój – przede wszystkim kapelusz z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne. Jak podpowiada ekspert, można zaopatrzyć się w specjalistyczną odzież chroniącą przed słońcem lub parasol przeciwsłoneczny.
Istnieją dwa rodzaje promieniowania słonecznego, które mogą uszkodzić skórę – UVA i UVB. Warto wybrać kosmetyk dostarczający pełnej ochrony, a więc zabezpieczający przed obydwoma typami promieniowania. Pierwsze z nich przedwcześnie postarza skórę, powodując zmarszczki i przebarwienia. Natomiast promienie UVB mogą doprowadzić do poparzeń słonecznych. Długotrwały i częsty kontakt z obydwoma rodzajami promieniowania przyczyniać się może do nowotworów skóry – mówi dr Gibson.
Wyróżniamy także dwa główne rodzaje kosmetyków chroniących przed słońcem. „Tradycyjne” produkty, nazywane również chemicznymi, pochłaniają promienie słoneczne, aby uchronić skórę przed negatywnymi konsekwencjami kontaktu ze słońcem. Zawierają składniki takie jak oktokrylen czy oktynoksat. Natomiast kosmetyki mineralne, zwane także naturalnymi, odbijają promienie od skóry. Najczęściej zawierają tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Chociaż przeważnie są droższe niż produkty tradycyjne, mogą okazać się lepsze dla skóry wrażliwej.
Jak czytać oznaczenia na kosmetykach z filtrem?
Znajdujące się na kosmetykach z filtrem oznaczenie „SPF” (ang. sun protection factor) określa, jak skutecznie odbijają one promienie UVB. Producenci obliczają wartość SPF na podstawie czasu, po jakim pojawia się oparzenie słoneczne w obrębie skóry chronionej preparatem w porównaniu do skóry niechronionej – tłumaczy specjalista z Mayo Clinic.
Chociaż teoretycznie najwyższe SPF oznaczać powinno najlepszą ochronę przed słońcem, zależność ta jest nieco bardziej skomplikowana. Prawidłowo nałożony kosmetyk z filtrem SPF 30 zabezpieczy skórę nieco lepiej niż produkt z filtrem SPF 15. Jednak ten pierwszy nie jest dwukrotnie skuteczniejszy niż drugi. Preparaty oznaczone jako SPF 50 lub wyższe dostarczają jedynie odrobinę lepszej ochrony przed promieniami UVB niż te o niższej wartości SPF. Podczas gdy SPF 15 odbija 93%, a SPF 30 – 97% promieni słonecznych, filtr SPF 50 zabezpiecza przed 98% promieni ultrafioletowych.
Wielu specjalistów podaje, że osoby z jasną karnacją, wrażliwą skórą, a także posiadające członka rodziny, który chorował na raka skóry, powinny korzystać z ochrony SPF 30 lub wyższej. Wysokie filtry warto stosować przede wszystkim w miejscach, gdzie promienie słońca odbijają się od płaskich powierzchni, takich jak woda, śnieg lub piasek.
W przypadku gdy będziemy przebywać nad wodą lub pocić się, powinniśmy wyposażyć się w kosmetyk wodoodporny. Na opakowaniu pojawić się mogą także liczby 40 lub 80. Sugerują one, jak długo produkt będzie spełniał swoje funkcje w czasie przebywania w wodzie lub intensywnego wysiłku. Liczba 40 odpowiada 40 minutom. Po upływie tego czasu należy ponownie zaaplikować produkt.