Kiedy ból głowy w ciąży nie jest zwykłym bólem głowy?
Patrycja Karpińska
06 sierpnia 2014, 16:41·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 06 sierpnia 2014, 16:41
Większość kobiet ciężarnych doświadczać może napięciowych bólów głowy. Chociaż przeważnie jest to dolegliwość nieszkodliwa, w niektórych przypadkach ból głowy występujący w czasie i po ciąży może wymagać konsultacji lekarskiej.
Reklama.
Ból głowy niejedno ma imię
W analizie opublikowanej na łamach czasopisma „The Obstetrician & Gynaecologist” wyróżniono 85 różnych rodzajów bólu głowy. Ok. 90% przypadków dolegliwości w czasie ciąży to bóle migrenowe. Większość kobiet doświadcza ich w pierwszym trymestrze. Wraz z postępem ciąży bóle stopniowo ustają. Istnieją jednak także inne rodzaje bólu głowy, które mogą być objawem poważniejszego schorzenia i w trakcie ciąży mogą się nasilać.
W badaniu przeprowadzonym w latach 2006-2008 w Wielkiej Brytanii ukazano, że problemy neurologiczne związane w sposób pośredni lub bezpośredni z mózgiem stanowią trzecią co do częstości przyczynę śmierci wśród ciężarnych kobiet. Autorzy ostatniej analizy podkreślają więc konieczność prawidłowego rozpoznawania i postępowania ze schorzeniami neurologicznymi przyszłych matek.
Ból głowy w ciąży – częstszy czy rzadszy?
Częstą przypadłością wśród przyszłych matek są migreny. Szacuje się, że podczas gdy 1 na 5 kobiet doświadcza tego problemu chociaż raz w życiu, ok. 16% spośród nich po raz pierwszy ma do czynienia z bólem migrenowym w czasie ciąży. Co ciekawe, jeżeli chodzi o kobiety, które już wcześniej cierpiały na migreny, w trakcie ciąży częstotliwość, z jaką odczuwają ból często maleje. Przeważnie ma to miejsce w przypadku migren, które nasilają się w czasie miesiączek lub zaczynają się wraz z pierwszym cyklem menstruacyjnym.
Chociaż ciąża zmniejszać może częstość występowania ataków migreny z aurą (poprzedzonych objawami, takimi jak zaburzenia widzenia czy odrętwienie), ich pojawienie się ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko stanu przedcukrzycowego. Kobiety ciężarne powinny więc być w stanie stwierdzić, czy odczuwany ból głowy różni się czymś od poprzednich, a jeżeli tak, niezwłocznie udać się do lekarza.
W przypadku pozostałych kobiet ciąża albo nie wpływa na częstotliwość dolegliwości bólowych, albo ją zwiększa. Eksperci nie są pewni, co powoduje tę zależność, jednak podejrzewają, że za sytuację tę odpowiedzialne są hormony. Zwiększona objętość krwi i przyspieszone krążenie mogą odgrywać ważną rolę w rozwoju dolegliwości bólowych, w szczególności we wczesnych etapach ciąży. Raptowne odstawienie kofeiny także przyczyniać się może do bólów głowy.
Skąd bierze się ból głowy w ciąży?
W czasie ciąży dojść może do bólu głowy spowodowanego zakrzepicą żył mózgowych – obecność w zatokach żylnych opony twardej skrzepu krwi, który odprowadza krew z mózgu. Czynniki ryzyka dla tego schorzenia obejmują cesarskie cięcie, wymioty i anemię.
Inną rzadką, aczkolwiek możliwą przyczyną bólu głowy jest idiopatyczne nadciśnienie śródczaszkowe – schorzenie neurologiczne, które najczęściej dotyka otyłe kobiety w wieku od 20 do 40 lat. Spowodowane jest zwiększonym ciśnieniem w okolicy mózgu. Wiele kobiet po raz pierwszy ma do czynienia z tym schorzeniem właśnie w czasie ciąży. Wśród osób, które doświadczały problemu już wcześniej, po zajściu w ciążę może dojść do pogłębienia objawów. W przypadku braku odpowiedniej terapii wystąpić mogą poważne komplikacje zdrowotne.
Kolejne potencjalne przyczyny dolegliwości bólowych to brak snu, ogólne zmęczenie, alergie, stres, depresja, głód, odwodnienie i zmęczenie oczu. Jeżeli kobieta doświadcza bólów głowy w pierwszym trymestrze, najprawdopodobniej przeminą one w okolicy drugiego trymestru, gdy hormony ulegną stabilizacji, a ciało przyzwyczai się do zmienionego funkcjonowania.
Bóle głowy powszechne są nie tylko u ciężarnych kobiet, ale i wśród ogółu społeczeństwa – mówi Kirsty Revell, współautorka analizy z Princess Anne Hospital w Southampton. Większość dolegliwości jest nieszkodliwa, na przykład migreny i napięciowe bóle głowy, jednak niektóre rodzaje bólów głowy mogą być poważniejsze i wskazywać na fakt, że w organizmie ludzkim dzieje się coś złego. Jak dodaje specjalistka, ważne jest, aby zarówno lekarze rodzinni, jak i położnicy świadomi byli tego, jakie symptomy zwiastować mogą wystąpienie poważniejszych komplikacji zdrowotnych.