Prawie 1 na 5 studentów należących do Ivy League (tzw. „Liga Bluszczowa”, w skład której wchodzi 8 elitarnych uniwersytetów amerykańskich), przyznaje, że używa środków stymulujących, chociaż nie cierpi na ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jakie korzyści pragną uzyskać?
Reklama.
Problem amerykańskich studentów
Jak wynika z przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców badania, atleci i inni sportowcy należący do uczelnianych wspólnot stosują te środki najczęściej. Jednak około połowa zażywających je osób przyznaje, że zrobiły to mniej niż 4 razy, co oznacza, że regularnie stymulanty stosuje jedynie wąska grupa studentów.
Nie wiadomo, czy przebadani studenci są reprezentatywną grupą i jeżeli chodzi o ich uniwersytety, i ogół uczelni wyższych w USA. Jednak wyniki badania potwierdzają wcześniejsze doniesienia, sugerujące, że zażywanie stymulantów jest ogólnokrajowym problemem kampusów uniwersyteckich – mówi współautor najnowszej analizy, dr Andrew Adesman z Steven and Alexandra Cohen Children's Medical Center w Nowym Jorku. Jak dodaje, konieczne jest zredukowanie użycia tych leków i uświadomienie studentom z ADHD, na jakie niebezpieczeństwo narażają zdrowych kolegów i koleżanki, udostępniając im swoje medykamenty.
Jak działają leki na ADHD?
W badaniu analizie poddano 616 studentów, u żadnego z których nie zdiagnozowano ADHD. Młodzi ludzie odpowiedzieli na szereg pytań dotyczących stosowania stymulantów, takich jak Adderall. Jak tłumaczy Matt Varga z Uniwersytetu Zachodniej Georgii, leki te, będące chemiczną rodziną kokainy, przyspieszają funkcje organizmu. W ich wyniku człowiek może nie spać godzinami i odczuwać wyższy poziom uwagi niż po wypiciu bogatej w kofeinę kawy – dodaje specjalista.
Należy jednak pamiętać, że leki na ADHD mogą wiązać się z wieloma komplikacjami zdrowotnymi, w szczególności gdy stosowane są z innymi lekami lub gdy dana osoba ma problemy zdrowotne, takie jak niezdiagnozowana choroba serca ‒ podaje Sean Esteban McCabe z Uniwersytetu w Michigan.
Czy stosowanie stymulantów to oszustwo?
Wśród przebadanych osób, 24% studentów pierwszego roku, 13% drugiego oraz 16% trzeciego stwierdziło, że co najmniej raz zażyło leki stymulujące. Młodzi ludzie stosowali te leki, aby napisać esej (69%), nauczyć się na egzamin (66%), napisać egzamin (27%) lub wziąć udział w badaniach (32%). Środki zażywało 28% studentów zaangażowanych w sport, w porównaniu do 16% pozostałych uczniów. McCabe jest zdania, że zażywają oni leki, ponieważ mają problem z połączeniem sportu z nauką.
Co więcej, osoby, które zażywały leki, rzadziej uważały, że jest to oszustwo niż studenci, którzy środków tych nie stosowali (odpowiednio 18 i 46%). Co trzeci młody człowiek stwierdził, że stosowanie tych leków nie jest oszustwem. Tymczasem McCabe wierzy, że wpływ leków na lepsze wyniki w nauce wydaje się mitem, a nie rzeczywistością.
Jak studenci pozyskują leki?
Ogromna większość studentów pozyskuje stymulanty od innych uczniów, którym receptę wydaje lekarz. Z badania wynika, że chorzy często dzielą się tymi lekami za darmo. Większość studentów podaje, że nie ma problemu ze zdobyciem stymulantów – zaznacza McCabe. Jak podają autorzy badania, niektórzy uczniowie szkół średnich i studenci symulują objawy ADHD, aby uzyskać dostęp do leków. W związku z tym procederem rodzi się pytanie, czy lekarze powinni zachować większą ostrożność, diagnozując schorzenie u nastolatków, a także czy powinni oni edukować pacjentów na temat możliwych konsekwencji zdrowotnych i prawnych dzielenia się lub sprzedawania własnych leków.
ADHD jest najczęściej spotykanym zaburzeniem behawioralnym, którego objawy pojawiają się w dzieciństwie. Jednak schorzenie to może dotykać ludzi w każdym wieku. Psychiatrzy podają, że ADHD jest rozwojowym zaburzeniem neurobehawioralnym. Chory ma problem ze skupieniem się na danej czynności, często się rozprasza, ma trudność z opanowaniem własnych działań i słów, a także nie potrafi określić, ile aktywności fizycznej jest odpowiednie w konkretnej sytuacji. Ogólnie rzecz biorąc, pacjent z ADHD jest dużo bardziej impulsywny i niespokojny niż pozostali. Objawy łagodzone są metodami farmakologicznymi.