Zapalenie spojówek jedną z najczęstszych chorób okulistycznych
Patrycja Karpińska
07 sierpnia 2014, 09:37·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 07 sierpnia 2014, 09:37
Zapalenie spojówek należy do najczęstszych schorzeń oczu. Wyróżniamy izolowane zapalenie infekcyjne lub nieinfekcyjne, a także zapalenie będące częścią infekcji ogólnoustrojowej – np. wirusowej infekcji dróg oddechowych. Najbardziej charakterystycznym symptomem schorzenia jest zaczerwienienie oczu wynikające z ich przekrwienia. O najczęstszych przyczynach, objawach i metodach leczenia zapalenia spojówek opowiada dr n. med. Piotr Fryczkowski ze Szpitala Okulistycznego RETINA.
Reklama.
Przyczyny zapalenia spojówek
– Spojówki są cienką błonką pokrywającą zarówno gałkę oczną, jak i wewnętrzną powierzchnię powiek – tłumaczy specjalista. Jak dodaje, z tego powodu to właśnie one jako pierwsze mają kontakt ze wszelkimi czynnikami środowiskowymi. Spojówki stykają się bezpośrednio ze szkodliwymi substancjami w powietrzu, pyłkami zbóż i traw. – Czasami nie mogą poradzić sobie z czynnikami drażniącymi i wtedy zaczyna się zapalenie – mówi ekspert.
Do głównych przyczyn zapalenia spojówek zaliczamy kontakt z wirusami, bakteriami, substancjami drażniącymi i alergenami. Dolegliwości chorobowe mogą także wynikać z zakażenia drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.
Objawy zapalenia spojówek
Jak podaje lekarz, zapalenie spojówek wykazuje wszelkie cechy zapalenia, które dwa tysiące lat temu (25 p.n.e.–60 n.e.) wyróżnił Aulus Cornelius Celsus. – Należą do nich: color (przekrwienie), dolor (bolesność), calor (wzrost temperatury) i tumor (obrzęk) – wymienia specjalista. – Do tych cech Galen dodał functio laesa (upośledzenie funkcji).
Niezależnie od przyczyny zapalenia spojówki wystąpić może zaczerwienienie i obrzęk, a do tego w niektórych przypadkach pojawiać się może uczucie rozpalonych i bolesnych oczu. – Przez większość czasu zapaleniu towarzyszy łzawienie lub wyciek żółtawej wydzieliny – podaje ekspert. Dodatkowo chory doświadcza zwężenia szpary powiekowej, uczucia „piasku pod powiekami”, pieczenia, zaburzeń widzenia spowodowanych bólem i łzawieniem oczu, a także światłowstrętu. Zdaniem okulisty nasilone objawy prowadzić mogą do niechęci do otwierania oczu.
Jeżeli objawy te nie ustępują, należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego lub okulisty. W przypadku dzieci zapalenie spojówek często idzie w parze z infekcjami górnych dróg oddechowych. Przy infekcji bakteryjnej pojawić się może także zakażenie ucha.
Leczenie zapalenia spojówek
Metoda leczenia zależna jest od czynnika wywołującego zapalenie spojówek. W przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotyki w formie maści, kropli lub tabletek. Infekcja wirusowa często towarzyszy infekcji kataralnej. W takiej sytuacji stosuje się chłodne okłady, które mogą złagodzić dolegliwości. Problem powinien minąć wraz z ustaniem infekcji górnych dróg oddechowych. – W przypadku zapalenia alergicznego do kropli antyalergicznych należy dołączyć leki działające ogólnie – podaje dr n. med. Piotr Fryczkowski. Gdy dolegliwości spowodowane są podrażnieniem substancją chemiczną, należy zacząć od dokładnego przemycia oka.
Zdaniem lekarza, w zależności od przyczyny schorzenia, terapia trwać może kilka dni lub tygodni. Aby złagodzić towarzyszące chorobie dolegliwości, należy unikać kontaktu z pyłem i kurzem, zamienić soczewki kontaktowe na okulary, używać łagodnych środków do mycia twarzy oraz stosować tzw. sztuczne łzy, które dostępne są w aptece bez recepty. Wskazane jest także stosowanie chłodnych okładów. Jednak należy pamiętać, aby nie używać w tym celu esencji z herbaty, gdyż może ona pogłębiać podrażnienie. Wiele osób jest także uczulonych na ziele świetlika.
Profilaktyka zapalenia spojówek
Aby zapobiec zapaleniu spojówek, stosować się można do kilku praktycznych wskazówek. Należy pamiętać o regularnym myciu rąk i przemywaniu oczu bawełnianym wacikiem. Jeżeli oko jest podrażnione, niewskazane jest jego drapanie i wykonywanie makijażu, który może pogłębić problem. Należy pamiętać, aby nie pożyczać kosmetyków do makijażu oczu i odpowiednio przechowywać soczewki kontaktowe. Nie zaleca się także noszenia soczewek należących do innej osoby. Po zastosowaniu kropel do oczu warto dokładnie umyć dłonie.