Chociaż szkliwo jest niezwykle twardą i wytrzymałą częścią ciała, nawet niewielkie zaniedbania mogą prowadzić do problemów z zębami – powstania przebarwień lub rozwoju chorób. O najczęstszych schorzeniach zębów, zabiegach dentystycznych i sposobach na białe zęby opowiadają stomatolodzy, Agnieszka Żukowska i Maciej Składowski.
Reklama.
Jak domowymi sposobami bezpiecznie wybielić zęby?
– Już nasze babki używały do usuwania osadu z zębów pasty wykonanej z popiołu drzewnego, kredy czy węgla, a nawet sproszkowanego rogu jelenia – podaje specjalistka. Jak dodaje, potem modne stały się sól kuchenna, cytryna i soda oczyszczona, będąca składnikiem niektórych produkowanych obecnie past do zębów. Współcześnie stosuje się okłady ze skórki ogórka lub nacieranie skórką z banana. – Wszystkie te sposoby są nieskuteczne albo, co gorsza, powodują mechaniczne lub chemiczne uszkodzenie nie tylko szkliwa, lecz także dziąseł, co może prowadzić do zapalenia dziąseł lub nadwrażliwości zębiny – mówi ekspert.
Zdaniem stomatolog najczęściej wynikają z diety, dlatego, aby poprawić sytuację, należy unikać niektórych produktów, takich jak kawa czy herbata. Istotna jest także higiena jamy ustnej. Lek. dent. Agnieszka Żukowska zaleca używanie szczoteczki, pasty o wskaźniku ścieralności RDA do 200, nitki oraz płynu. – Ważne, by skontaktować się ze stomatologiem, aby na tzw. dobry początek usunął kamień i osad oraz wypiaskował przebarwienia – tłumaczy specjalistka. W przypadku martwych zębów konieczna okaże się interwencja w gabinecie.
Jak często usuwać kamień nazębny?
Zdaniem lek. dent. Macieja Składowskiego kamień należy usuwać zawsze, gdy się pojawi. Niemożliwe jest określenie preferowanej częstotliwości zabiegu. – Osadzanie kamienia jest zależne przede wszystkim od składu śliny, zabiegów higienicznych (mycie zębów i języka, nitka, irygator, szczoteczki międzyzębowe, płyny do płukania jamy ustnej, wykałaczki, nitko-wykałaczki), ich częstości i zdolności manualnych każdego pacjenta – wymienia stomatolog.
Jakie licówki są najbardziej trwałe?
Według specjalisty najbardziej trwałe są licówki porcelanowe. – W zależności od przypadku licówki prefabrykowane lub zrobione indywidualnie (wykonane z kompozytu technicznego) są też dobrym rozwiązaniem – mówi ekspert.
Jakie czynniki maja wpływ na kolor zębów?
Jak podaje lek. dent. Maciej Składowski, na kolor zębów wpływać może spożywanie kawy lub herbaty, wiek, uwarunkowania genetyczne, pęknięte szkliwo czy zabieg wybielania zębów. Ważne także, czy w okresie rozwoju nie pojawiły się przebarwienia lub uszkodzenia zawiązka zęba – mówi specjalista.
Co powoduje choroby dziąseł?
– Choroby dziąseł wywołują zarówno zaniedbania higieny jamy ustnej, jak i nadmiar tych zabiegów – twierdzi lek. dent. Agnieszka Żukowska. Szkodliwy może okazać się brak mycia i nitkowania lub niewystarczające zabiegi, a także zbyt silne szczotkowanie, które prowadzi do urazów mechanicznych dziąseł. Jak podkreśla stomatolog, ważne jest także stosowanie odpowiedniej szczoteczki, ponieważ zbyt twarda może ranić, a zbyt miękka nie czyści dokładnie. – Płyny do płukania używane zamiast czyszczenia szczoteczką są niewystarczające; te zawierające alkohol wysuszają śluzówki, czyniąc je bardziej podatnymi na mikrourazy – tłumaczy ekspert.
Jeżeli chodzi o zapalenia, powodowane są one przez bakterie. Wraz z czasem przyczyniają się do tworzenia kamienia nazębnego. Jak podaje specjalistka, może on nie tylko infekować, lecz także drażnić.
Zdaniem stomatolog na infekcje wpływ mogą mieć czynniki ogólne i miejscowe. – Miejscowe to źle wykonane wypełnienia (plomby), nawisające lub nieszczelne korony, stare, źle dopasowane protezy i skłonność pacjenta do parafunkcji, czyli np. obgryzanie paznokci czy ołówków, zgrzytanie zębami, co prowadzi do mikrourazów i ułatwia infekcję – wyjaśnia lek. dent. Agnieszka Żukowska. Jak dodaje, większym ryzykiem chorób dziąseł obarczone są osoby cierpiące na cukrzycę, choroby układu krążenia (np. miażdżycę), nadczynność tarczycy, bulimię, AIDS, niewydolność wątroby, stosujące leki hormonalne, niedożywione – wykazujące niedobór witaminy C i B, a także wapnia oraz palące papierosy lub fajki. – Nie należy jednak stawiać znaku równości miedzy chorobą ogólną a zapaleniem dziąseł, gdyż przy prawidłowej higienie jamy ustnej i protez problem ten nigdy nie powinien się pojawić – podsumowuje stomatolog.