Czytanie książek to nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów na zabicie nudy. Jak wiadomo, ciekawa lektura rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Książki coraz częściej stosowane są jednak także poza zaciszem domowym. Zdaniem specjalistów pozwalają one w skuteczny sposób pokonać stres i zbudować silne relacje z innymi ludźmi.
Reklama.
Książki w walce ze stresem
Jak tłumaczy doktor psychologii, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ludzie czytający książki są twórczy i mają szerokie horyzonty. Natomiast osoby stroniące od lektur mają wąskie horyzonty. Korzyści płynące z czytania książek zostały docenione także przez psychologów i psychoterapeutów, którzy stosują je jako element terapii medycznych.
Jak podkreślają eksperci, dostosowana do potrzeb pacjenta lektura, może być dla niego wsparciem. Wpływa także korzystnie na stany lękowe i napięcie. Książka skutecznie odwraca uwagę chorego od rzeczywistości, gwarantując mu wytchnienie i odprężenie. Zdaniem specjalistów odpowiednia lektura pozwala na budowanie relacji międzyludzkich oraz dostarcza gotowych rozwiązań dla wielu problemów. W przypadku osób w trudnej sytuacji psychicznej książki pełnią funkcję kompensacyjną – mówi specjalistka.
Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Sussex wynika, że książki są najskuteczniejszym sposobem na stres. Ich zdaniem są efektywniejsze niż słuchanie muzyki, delektowanie się filiżanką kawy lub herbaty, a także spacery. Lektura reguluje napięcie mięśniowe i rytm serca już w ok. 6 minut. Zdaniem specjalistów nie ma znaczenia, jaką książkę wybieramy – każdy rodzaj literatury niesie ukojenie zestresowanemu ciału i umysłowi.
Relaksujące właściwości książek czynią je idealnym sposobem na spokojny sen. Stanowią one zdrowszą alternatywę dla urządzeń ekranowych, takich jak laptop czy tablet, które emitują jasne światło informujące mózg, iż nastał czas pobudki.
Nietypowe korzyści niesione przez czytanie książek
Jak wynika z badania amerykańskich specjalistów, po przeczytaniu powieści w mózgu zachodzą zmiany, które widoczne są przez 5 kolejnych dni. Zdaniem ekspertów z Emory University czytanie może poprawiać łączność w mózgu i powodować zmiany neurologiczne w obszarach związanych z językiem i obszarach sensoryczno-motorycznych. Neurony znajdujące się w tym drugim regionie oszukują mózg – myśli on, że robi coś, czego w rzeczywistości nie robi. Na przykład, gdy myślimy o bieganiu, aktywowane są neurony związane z fizycznym aktem biegania. Zmiany neuronalne następujące w wyniku czytania sugerują, że lektura umożliwia nam wcielenie się w ciało książkowego bohatera – podaje neurolog i główny autor badania, prof. Gregory Berns. Do tej pory o takiej sytuacji mówiło się w sensie przenośnym. Teraz okazuje się, że utożsamiamy się z bohaterami książek także „biologicznie”.
Wieloletni kontakt z książkami może zagwarantować sprawny umysł w podeszłym wieku – podają specjaliści w czasopiśmie „Neurology”. Zauważyli oni, że osoby starsze, które oddawały się angażującym umysłowo czynnościom, np. czytaniu, później doświadczały skutków procesu starzenia się, takich jak problemy z pamięcią. Szczególnie korzystne okazały się ćwiczenia mózgu w późniejszym wieku – osoby takie obarczone były o 32% niższym ryzykiem zaburzeń poznawczych niż ich rówieśnicy wykazujący mniejszą aktywność umysłową.
W innym badaniu dowiedziono, że książki i inne zainteresowania związane z umysłem obniżają ryzyko choroby Alzheimera. Jak sugerują specjaliści, mózg funkcjonuje w taki sam sposób, jak pozostałe organy ciała – tempo jego starzenia się zależne jest od tego, jak jest wykorzystywany. Podobnie jak aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie, kości i serce, tak aktywność umysłowa poprawia sprawność mózgu – dodają.
Na koniec badacze ukazują, że czytanie poradników w połączeniu z instruktażem na temat ich stosowania, skutecznie redukuje objawy depresji. Jak tłumaczy autor badania, Christopher Williams z Uniwersytetu w Glasgow, schorzenie to pozbawia pacjentów motywacji i utwierdza w przekonaniu, że niemożliwe jest dokonanie zmian. Czytanie pokazuje, że to nieprawda. Jak dodaje, poradniki pomagają nawet w przypadku ciężkich postaci depresji.