Ekspert radzi - jak postępować w przypadku zabiegu usunięcia wyrostka robaczkowego
Patrycja Karpińska
06 sierpnia 2014, 16:55·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 06 sierpnia 2014, 16:55
– Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego (OZWR) jest najczęstszym schorzeniem należącym do grupy tzw. ostrego brzucha i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej – podaje chirurg, dr n. med. Wojciech Kawiorski. Przypadłość ta dotyka 8,7% mężczyzn i 6,7% kobiet. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów konieczna jest natychmiastowa reakcja. W przeciwnym razie dojść może do zapalenia otrzewnej i innych grożących śmiercią powikłań. Zapalenie wyrostka robaczkowego rozwija się niespodziewanie i może dać o sobie znać w każdym wieku. Jakie są jego przyczyny, objawy i metody leczenia?
Reklama.
Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego
Zdaniem dr. n. med. Wojciecha Kawiorskiego przyczyna ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego nie jest do końca znana. – Najprawdopodobniej dochodzi do zamknięcia ujścia wyrostka poprzez grudkę kałową z następowym rozwojem i kolonizacją patologicznych bakterii – tłumaczy specjalista. W rezultacie w obrębie wyrostka rozwinąć się może stan zapalny i proces ropny.
– Innymi, znacznie rzadszymi przyczynami są: ucisk wywołany przez zrosty po wcześniejszych zabiegach chirurgicznych w tej części jelita, toczący się w tej okolicy stan zapalny lub proces nowotworowy – wymienia ekspert. Do ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego dojść może także w wyniku wirusowej lub bakteryjnej infekcji jelita lub pasożyta blokującego ujście narządu.
Po czym poznać zapalenie wyrostka robaczkowego?
Do typowych objawów zapalenia wyrostka robaczkowego zaliczamy ból w okolicy śródbrzusza, który po kilku lub kilkunastu godzinach przemieszcza się do podbrzusza prawego. – Ból nasila się przy każdym większym ruchu czy aktywności fizycznej – mówi chirurg. Spodziewać się można także nudności i wymiotów oraz podwyższonej temperatury (nawet powyżej 38°C). Powyższe objawy pojawiają się u ok. 80% chorych przy najpowszechniejszym położeniu wyrostka.
– W pozostałych przypadkach (zależnie od nietypowego umiejscowienia) objawy mogą imitować zapalenie dróg moczowych (pęcherza), czy też nawet zapalenie pęcherzyka żółciowego (tzw. wyrostek wstępujący) – podaje lekarz. Jak dodaje, pozostałe warianty występują znacznie rzadziej.
Problem rozpoznawany jest na podstawie dokładnie zebranego wywiadu. Zdaniem dr. n. med. Wojciecha Kawiorskiego kilka typowych symptomów brzusznych niemalże natychmiast może naprowadzić chirurga na właściwą diagnozę. – Niemniej jednak wskazane jest wykonanie kilku prostych badań uzupełniających, które wykluczą inne podobne stany zapalne niebędące zapaleniem wyrostka robaczkowego, a mogące błędnie wpłynąć na decyzję zabiegową – tłumaczy ekspert. Pierwszym z nich jest morfologia, ukazująca podwyższony poziom białych ciałek krwi (ok. 12 tys.). Następnie wykonuje się badanie ogólne moczu, które pozwala wykluczyć zapalenie dróg moczowych, oraz USG, umożliwiające ocenę zaawansowania stanu zapalnego (położenie, pogrubienie ścian wyrostka i obecność płynu odczynowego). – Najistotniejsza u kobiet jest konsultacja ginekologiczna i wykluczenie zapalenia przydatków po stronie prawej – mówi chirurg.
Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego
Według lekarza istotne jest odróżnienie stanu ostrego od przewlekłego. Ten pierwszy wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej, podczas gdy drugi – farmakoterapii. Obecnie najczęściej wykonuje się zabieg laparoskopowy. – Znacznie rzadziej (w zależności od ośrodka) zabieg ten wykonywany jest w sposób klasyczny, z otwarciem jamy brzusznej i cięciem podłużnym nad prawą okolicą biodrową – tłumaczy specjalista.
Laparoskopia jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem, w ramach którego poprzez małe nacięcia do jamy brzusznej wprowadza się kamery oraz manipulatory, a następnie usuwa wyrostek robaczkowy. Chory już następnego dnia po zabiegu może opuścić szpital. Po 7–10 dniach usuwane są szwy skórne, a blizny po operacji są mało widoczne. – Pełną regenerację sił i zdolność do pracy pacjent osiąga po kilku dniach, najczęściej po tygodniu – mówi ekspert.
– Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż kilka, kilkanaście godzin i nie słabnie, kiedy czujesz się wyraźnie lepiej w pozycji leżącej na prawym boku z podkurczonymi nogami, wezwij pogotowie albo zgłoś się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) – ostrzega dr n. med. Wojciech Kawiorski. Lekarz zaleca także unikanie środków przeciwbólowych, które zmieniają obraz choroby, utrudniając diagnozę. Możliwe jest zastosowanie środków rozkurczowych. – Do czasu postawienia diagnozy unikaj jedzenia i picia – w przypadku rozpoznania OZWR i konieczności wykonania zabiegu operacyjnego żołądek powinien być praktycznie pusty (należy być na czczo 6–8 godzin) – radzi lekarz.