Podczas zakupu butów na lato warto pamiętać, aby zostały wyprodukowane z naturalnych materiałów i były wygodne. Noszenie obuwia, które uciska palce, prowadzić może do powstania haluksów i palców młotkowych – bolesnych i nieestetycznych problemów, które wymagać mogą pomocy chirurgicznej. Jak wybrać odpowiednie obuwie na lato?
Reklama.
Przegląd najgorszych butów letnich
Jak zaznacza Anna Szymczak z firmy Nessi, najlepiej, aby buty letnie wykonane były ze skóry lub zamszu. Nie powinny one zawierać elementów syntetycznych, które mogą przyczyniać się do odparzeń i nadmiernej potliwości stopy, w szczególności w wysokich temperaturach. Odpowiednie obuwie powinno także zapewniać ciału stabilność.
Jak zapewnia Anna Szymczak, buty na obcasie przenoszą ciężar ciała z pięty na przedstopie, co zaburza pracę kręgosłupa i przepływ krwi. Codzienne chodzenie w szpilkach może wiązać się z wieloma komplikacjami – od haluksów czy palców młotkowych, poprzez bóle bioder i kręgosłupa, aż po skręcenia kostki i złamania śródstopia. Specjaliści zalecają, aby obcas buta nie przekraczał 5 cm.
Szkodliwe dla stopy okazać się mogą buty ze zbyt wąskimi czubkami, które ściskają palce oraz buty na koturnie. Te drugie także posiadają swoisty „obcas”. Z drugiej strony, często mają one także platformy, które chronią spód stopy i redukują jej nachylenie, w związku z czym nie są aż tak groźne jak szpilki. Mimo wszystko noszone zbyt często, przyczynić się mogą do deformacji stopy i wspomnianych powyżej urazów.
Podczas gdy niewskazane jest noszenie zbyt wysokich butów, nie warto także wybierać tych zbyt płaskich. Nie wspierają one w wystarczający sposób łuku stopy ani nie amortyzują wstrząsów. Stwarzają także większe ryzyko przekłucia cienkiej podeszwy ostrym przedmiotem, co prowadzić może do urazów. Jednak płaskie buty i tak są zdrowsze niż obuwie na wysokim obcasie. Sprawiają, że mięśnie pracują intensywniej, czyniąc je silniejszymi.
Jeżeli chodzi o japonki, są one zbyt płaskie, cienkie i odkryte. Nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji ani wsparcia dla stopy. Pasek znajdujący się pomiędzy palcami zmusza je do nadmiernego nacisku, celem utrzymania buta na stopie.
Haluksy częstym skutkiem niewygodnych butów
Haluksy występują u ok. 25% Polek po 50 roku życia. Jest to deformacja stopy polegająca na odchyleniu pierwszego palca w stronę pozostałych oraz odchyleniu kości śródstopia do wewnętrznej części stopy. Sytuacja taka skutkować może stanem zapalnym i zaczerwienieniem. W przypadku braku odpowiedniej terapii problemu, będzie on postępować. Tymczasem haluksy powodować mogą dolegliwości bólowe i problemy z doborem odpowiedniego obuwia. Należy pamiętać, że do wystąpienia deformacji przyczynia się nie tylko niewygodne obuwie (w szczególności buty na obcasie), ale także choroby tkanki łącznej i mięśniowej, problemy metaboliczne i neurologiczne, urazy oraz uwarunkowania genetyczne.
Gdy haluksy powodują problemy z chodzeniem, przeprowadza się operację nazywaną osteotomią. Polega ona na nacięciu kości przy pomocy niewielkich tytanowych śrubek. Ich zadaniem jest utrzymanie kości w odpowiedniej pozycji. Obecnie stosuje się wiele technik usuwania haluksów, a poszczególne metody różnią się od siebie kształtem nacięcia. Operacja zwykle trwa 1-2 godziny i jest bezbolesna. Pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu i po zabiegu może od razu chodzić. Po operacji pojawić się może jedynie dyskomfort. W większości przypadków możliwe jest permanentne zlikwidowanie haluksów.
Warto pamiętać, że deformacjom stopy można zapobiegać. W tym celu należy kupować odpowiednio wyprofilowane obuwie, które nie uciska palców. Jeżeli mimo wszystko haluksy się pojawią, można wykonywać specjalne ćwiczenia. Często stosuje się także aparaty korekcyjne i obuwie ortopedyczne.
Jak wyglądają ćwiczenia na haluksy? Wystarczy usiąść i wyprostować nogi, stopę skierować ku goleni i chwycić dłonią duży palec u nogi. Następnie należy 30 razy odgiąć duży palec od pozostałych. Inne ćwiczenie wykonać można z użyciem bandaża lub taśmy i przy pomocy osoby towarzyszącej. Należy usiąść na podłodze i wyprostować nogi oraz plecy. Następnie osoba towarzysząca umieszcza taśmę na palcach i siada naprzeciwko. Ćwiczący stara się przyciągnąć palce do siebie, przy oporze stawianym przez taśmę. Można równocześnie rozstawić palce na boki. Regularne wykonywanie ćwiczeń szczególnie wskazane jest miłośniczkom wysokich obcasów.