Można zapobiec co trzeciemu przypadkowi choroby Alzheimera
Patrycja Karpińska
24 września 2014, 15:21·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 24 września 2014, 15:21
Jednemu przypadkowi choroby Alzheimera na trzy można zapobiec – podają specjaliści z Uniwersytetu Cambridge. Jak tłumaczą, główne czynniki, wpływające na zachorowanie, to brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, depresja i brak wykształcenia.
Reklama.
Główne czynniki ryzyka alzheimera
W poprzednim badaniu szacowano, że uniknąć można co drugiego przypadku choroby, jednak nowa analiza wzięła pod uwagę oddziaływanie pomiędzy poszczególnymi czynnikami ryzyka. Jak podają eksperci z organizacji Alzheimer’s Research UK, do zachorowania w największym stopniu przyczynia się wiek.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Neurology”, zespół badawczy z Cambridge postanowił określić główne czynniki ryzyka choroby Alzheimera. Jak dowodzą specjaliści, są to przede wszystkim cukrzyca, nadciśnienie w wieku średnim, otyłość w wieku średnim, brak aktywności fizycznej, depresja, palenie papierosów, a także niski poziom wykształcenia. Zdaniem naukowców, co trzeci przypadek choroby powiązany jest ze stylem życia, a więc czynnikami, które można modyfikować.
Następnie, sprawdzili oni, w jaki sposób ograniczenie tych czynników mogłoby wpłynąć na liczbę przyszłych zachorowań. Zauważyli, że poprzez zredukowanie każdego z czynników o 10% możliwe byłoby uniknięcie prawie 9 mln przypadków alzheimera przed 2050 rokiem. Obecnie szacuje się, że w 2050 roku na świecie żyć będzie powyżej 103 mln osób dotkniętych schorzeniem. Jest to niemalże trzykrotnie więcej chorych niż w 2010 roku.
Jak ustrzec się przed demencją?
Prof. Carol Brayne z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Cambridge podaje, że chociaż nie ma skutecznego leku na demencję, możliwe jest podjęcie kroków mających na celu zmniejszenie ryzyka schorzenia w starszym wieku. Jak dodaje, większa aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko otyłości, nadciśnienia i cukrzycy, a do tego chroni niektórych ludzi przed demencją. Wysiłek zapewnia osobom starszym ogólnie lepszą kondycję organizmu, dlatego taka zmiana może nieść wyłącznie korzyści.
Według specjalistów, podczas gdy największym czynnikiem ryzyka alzheimera jest wiek, szereg czynników związanych ze stylem życia i ogólnym stanem zdrowia może zwiększać lub zmniejszać ryzyko rozwoju choroby. Jednak wciąż nie rozumiemy mechanizmów wiążących te czynniki z początkami demencji.
Brak ruchu największym problemem rozwiniętych państw
Jak podaje dr Simon Ridley z Alzheimer’s Research UK, na Wyspach żyje 820.000 osób z demencją. Wraz z postępującym procesem starzenia się społeczeństw, liczba ta będzie wzrastać. Ponieważ wciąż nie wiemy jak zapobiec chorobie, konieczne jest znalezienie sposobów na zredukowanie ryzyka zachorowania. Zdaniem dr Ridley’a, nowe badanie ukazuje, że wiele przypadków alzheimera powodowanych jest czynnikami niepodlegającymi modyfikacji. Dlatego też, równie ważne są analizy w kierunku leku przeciw chorobie.
Wśród siedmiu głównych czynników ryzyka, wymienionych przez naukowców, w Europie i Stanach Zjednoczonych najpoważniejszy jest brak wysiłku fizycznego. Z badań wynika, że aż co trzeci obywatel tych państw nie zażywa wystarczającej ilości ruchu. Należy pamiętać, że brak wysiłku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wielu innych problemów zdrowotnych, takich jak nowotwory i choroby układu sercowo-naczyniowego.
Czym jest choroba Alzheimera?
Choroba Alzheimera jest schorzeniem neurologicznym, w ramach którego śmierć komórek mózgu powoduje utratę pamięci i zaburzenia poznawcze. Wraz z czasem objętość narządu się zmniejsza – stwierdza się malejącą liczbę komórek nerwowych i połączeń. Schorzenie rozpoczyna się niepostrzeżenie i stopniowo postępuje. Wśród głównych objawów alzheimera wymienia się spadek umiejętności przyswajania i zapamiętywania nowych informacji, problemy z rozumowaniem i osądami, upośledzenie zdolności wzrokowo-przestrzennych, trudności z mową, pisaniem i czytaniem, a także zmiany w zakresie osobowości i zachowania.
Podczas gdy niektórych czynników ryzyka alzheimera można unikać, innym nie da się przeciwdziałać. Oprócz wspomnianego już wieku, do drugiej grupy czynników należy historia rodzinna schorzenia. Na rozwój choroby Alzheimera wpływa także posiadanie konkretnego genu – w zależności od uwarunkowań genetycznych ryzyko jest od trzy- do ośmiokrotnie większe. Czynnikiem ryzyka jest także płeć, ponieważ choroba częściej rozwija się wśród kobiet niż mężczyzn.