W jaki sposób orientacja seksualna wpływa na zdrowie?
Agnieszka Niemiec
09 października 2014, 15:39·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 09 października 2014, 15:39
Istnieją różne przekonania na temat tendencji homoseksualistów do zapadania na pewne choroby. Chociaż wiele z tych przekonań jest mitem, okazuje się, że orientacja seksualna rzeczywiście może mieć pewien wpływ na stan zdrowia – tak wynika z przedstawionego przez amerykański rząd raportu.
Reklama.
Kto choruje częściej?
Nie da się jednoznacznie określić, czy przedstawiciele mniejszości seksualnych mają mniej czy więcej problemów zdrowotnych niż heteroseksualiści bądź czy mniej lub bardziej o siebie dbają. Zarówno w jednej, jak i w drugiej grupie można wskazać zachowania prozdrowotne i te mające destrukcyjny wpływ na zdrowie. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców rządowych wiemy na przykład, że geje i lesbijki wykazują większą tendencję do uzależnienia od tytoniu i nadużywania alkoholu niż osoby heteroseksualne. Wielu homo- i biseksualistów spożywa aż pięć lub więcej napojów alkoholowych dziennie.
Z drugiej strony, dowiadujemy się też, że osoby homo- i biseksualne są bardziej aktywne fizycznie i regularnie zażywają ruchu. Dotyczy to głównie gejów, którzy mogą pochwalić się najlepszą kondycją. Fakt ten również znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach przeprowadzonych badań, które pokazują, że mężczyźni o orientacji heteroseksualnej częściej niż homoseksualiści borykają się z otyłością. Problem ten wydaje się być jednak dość powszechny także w społeczności lesbijek i biseksualistek. Więcej niż jedna trzecia biorących udział w badaniu lesbijek to kobiety otyłe. Wśród kobiet biseksualnych kłopoty z wagą ma 40% z nich. Dla porównania ten sam problem dotyczy 28% kobiet heteroseksualnych. Okazuje się także, że wiele lesbijek i biseksualistek w ciągu zeszłego roku nie korzystało z żadnej pomocy lekarskiej, głównie ze względu na koszty.
Co ciekawe, raport podaje też, że homoseksualiści częściej szczepią się przeciw grypie (poznaj wskazania do szczepienia przeciw grypie podane w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-szczepien-przeciw-grypie) niż mężczyźni heteroseksualni. Homoseksualiści częściej posiadają też ubezpieczenie zdrowotne. „Nie można stwierdzić, że geje, lesbijki czy biseksualiści mają słabsze zdrowie”, mówi główny autor raportu, Brian Ward z Amerykańskiego Centrum Statystyki Medycznej (U.S. National Center for Health Statistics), i wyjaśnia, że pomimo pewnych zaobserwowanych tendencji, nie ma żadnej reguły, która by na to wskazywała.
Raport – jak go sporządzono?
Wyniki przeprowadzonych badań oparte są na wywiadach przeprowadzonych z ok. 35 tys. osób dorosłych. Wszyscy uczestnicy badania odpowiadali na pytania osobiście w swoich domach. Ward twierdzi, że uzyskane rezultaty zgodne są z innymi przeprowadzonymi do tej pory tego typu badaniami.
Spośród ankietowanych 96,6% to heteroseksualiści, 1,6% deklarowało, że jest gejem bądź lesbijką, a 0,7% to osoby biseksualne. Pozostałe 1,1% badanych na pytanie o orientację nie było w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi bądź całkowicie jej odmówiło.
Odpowiedzi różniły się w zależności od wieku ankietowanych. Większość osób poniżej 45. roku życia określała się jako osoby biseksualne, starsi natomiast – najczęściej jako heteroseksualiści.
Zaobserwowano również, że dorośli w wieku powyżej 65 lat rzadziej deklarowali homoseksualizm niż pozostali badani. Wśród seniorów mniej niż 1% to geje i lesbijki, a w grupie młodszej – ok. 2%. Jako osoby biseksualne częściej określały się kobiety – prawie 1% z nich. Jeśli chodzi o mężczyzn, za biseksualistów uznało się 0,4% z nich. Ponadto biseksualizm okazał się być bardziej powszechny wśród osób poniżej 45. roku życia (1,1% badanych) niż wśród osób starszych (0,4% w wieku od 45 do 64 lat i 0,2% w wieku powyżej 65 lat).
Susan Cochran, profesor epidemiologii z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, która na co dzień zajmuje się badaniem związków pomiędzy orientacją seksualną a zdrowiem, uważa, że wyniki ankiety mają szczególne znaczenie w uświadomieniu różnic pomiędzy kłopotami zdrowotnymi, z jakimi borykają się homoseksualiści, a tymi, które częściej dotyczą heteroseksualistów. Wyraża ona jednocześnie nadzieję, że pomoże to w podjęciu odpowiednich działań profilaktycznych zarówno w jednej, jak i w drugiej grupie.