Naukowcy dostarczają kolejnego powodu, dla którego nie warto rodzić przez cesarskie cięcie
Anna Zwolińska
25 września 2014, 15:48·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 września 2014, 15:48
Nowe badania pokazały, że kobiety, które poddały się cesarskiemu cięciu podczas pierwszej ciąży, mogą być narażone na niewielkie, lecz znaczące, podwyższenie ryzyka urodzenia martwego dziecka lub ciąży pozamacicznej przy kolejnej ciąży. Grupa badaczy, w której skład wchodzi profesorem Louise Kenny z University College Cork w Irlandii, twierdzi, że wyniki mogą mieć ważne konsekwencje dla przyszłych matek i służby zdrowia na całym świecie.
Reklama.
Cesarskie cięcie – czy aby na pewno zdrowe?
Z biegiem czasu wskaźnik cesarskiego cięcia zwiększył się. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom z USA wskaźnik urodzin z pomocą cesarskiego cięcia wzrósł o 60% w latach 1996–2009 – z 20,7% do 32,9%. W Polsce 1/3 porodów to cesarskie cięcia. Zobacz, jakie są wskazania do cesarskiego cięcia, czytając artykuł: http://parenting.pl/portal/kiedy-cesarskie-ciecie.
Zabieg cesarskiego cięcia polegający na urodzeniu dziecka poprzez cięcie chirurgiczne powłok brzusznych i macicy matki powiązany jest z wieloma negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka. W zeszłym roku badania pokazały, że dzieci urodzone poprzez tzw. cesarkę są pięciokrotnie bardziej narażone na alergię. Inne badania wykazały, że cesarskie cięcie może zwiększać ryzyko otyłości w wieku dorosłym. Natomiast z najnowszych ustaleń naukowców wynika, że cesarka ma wpływ na kolejne ciąże.
Do oszacowania ryzyka wyniku ciąży zostały użyte duńskie dane
W celu uzyskania wyników badań grupa naukowców przeanalizowała duńskie dane 832 996 kobiet, które urodziły dziecko w latach 1982–2010. Kobiety podzielono na grupy w zależności od tego, czy rodziły pierwsze dziecko przez cesarskie cięcie, czy też siłami natury. Wszystkie kobiety były monitorowane do momentu, kiedy doświadczyły kolejnego porodu, poronienia, urodzenia martwego dziecka lub ciąży pozamacicznej.
Naukowcy oszacowali wskaźnik komplikacji ciąż, które wystąpiły po poprzednim porodzie przez cesarkę, i porównali go ze wskaźnikiem komplikacji ciąż, które wystąpiły po poprzednim porodzie naturalnym. Badania wykazały, że po cesarskim cięciu przy pierwszym porodzie istnieje o 14% wyższy wskaźnik ryzyka urodzenia martwego dziecka (całkowity wzrost ryzyka o 0,03%) w przypadku kolejnej ciąży oraz o 9% podwyższone ryzyko ciąży pozamacicznej (całkowity wzrost o 0,1%) w porównaniu z kobietami, które pierwsze dziecko rodziły siłami natury. Należy zauważyć, że badania nie pokazały wzrostu ryzyka poronienia przy drugiej ciąży wśród kobiet, które rodziły z pomocą cesarskiego cięcia.
Wzrost ryzyka jest niewielki, ale należy wziąć go pod uwagę
Badacze podkreślają, że pomimo znaczenia wzrostu ryzyka, jest ono małe. Przykładowo na każde 3000 cesarek przypada 1 przypadek urodzenia martwego dziecka w kolejnej ciąży. Co więcej, przyznają też, że cesarskie cięcie może być koniecznością, a prawdopodobieństwo komplikacji może zostać uniknięte w wyniku zabiegu. Na przykład wybór cesarki może wpłynąć na uratowanie życia dziecku w przypadku niepowodzenia naturalnego porodu.
Naukowcy podkreślają znaczenie badań dla przyszłych matek oraz służby zdrowia. Jak wiadomo, wskaźnik cesarskiego cięcia wzrasta na całym świecie, a warto wiedzieć, że nie ma niebezpiecznie dużego ryzyka urodzenia martwego dziecka, poronienia czy ciąży pozamacicznej (więcej o ciąży pozamacicznej: http://parenting.pl/portal/ciaza-ektopowa-ciaza-pozamaciczna) w przypadku kolejnej ciąży.
Odkrycia te sprawią, że kobiety będą lepiej poinformowane o zaletach i ryzyku związanych ze wszystkimi rodzajami porodu, i pomogą im i ich partnerom dokonać właściwego wyboru na podstawie indywidualnych okoliczności. Jednakże, mimo małego ryzyka, należy wziąć je pod uwagę, jeśli kobieta decyduje się na cesarkę bez żadnych podstaw medycznych.
Badania poddane były pewnym ograniczeniom. W związku z tym, że badania zostały przeprowadzone na podstawie danych z 3 dekad, na ich wyniki mogły mieć wpływ następujące czynniki: zmiany w medycynie prenatalnej i noworodkowej, zmiany w położnictwie, wskaźnikach cesarskich cięć i zachowaniach społecznych.
Grupa naukowców podsumowuje swoje odkrycia stwierdzeniem, że należy wziąć pod uwagę ważne konsekwencje urodzin martwych dzieci oraz ciąż pozamacicznych dla zdrowia publicznego. Kluczowe jest przeprowadzenie badań na dużą skalę, które potwierdzałyby obecne wyniki oraz określiłyby rekomendacje dla postępowania w przypadku kolejnej ciąży po cesarskim cięciu.