Tak naprawdę neurologia ma pomóc pacjentom w diagnozie ich schorzenia związanego z układem neurologicznym. Przedmiotem jej badań mogą więc być: zaburzania poruszania, zaburzenia czucia, słuchu i widzenia, zaburzenia snu, zawroty głowy (więcej o zawrotach głowy przeczytasz na stronie:
http://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy), utraty przytomności czy omdlenia. Pacjentami lekarzy neurologów są zazwyczaj osoby, które mają już za sobą wizyty u innych specjalistów. Wynika to z faktu, że bardzo ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy dana dolegliwość ma podłoże jedynie neurologiczne. Wśród najczęściej występujących chorób neurologicznych możemy wymienić przypadłości, takie jak: padaczka, omdlenia, stany po zapaleniach mózgu, rdzenia, opon mózgowo-rdzeniowych, stwardnienie rozsiane (więcej o stwardnieniu rozsianym przeczytasz na stronie:
http://portal.abczdrowie.pl/program-terapeutyczny-stwardnienia-rozsianego) oraz wiele innych. W celu postawienia prawidłowej diagnozy stosuje się skomplikowane badania i metody, które w sposób jednoznaczny określą charakter schorzenia i pozwolą rozpocząć odpowiednie leczenie.