Aktywność fizyczna dzieci wpływa na rozwój ich mózgu!
Anna Zwolińska
24 października 2014, 14:35·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 24 października 2014, 14:35
Naukowcy odkryli związek pomiędzy aktywnością fizyczną a rozwojem mózgu u 9- i 10-latków. Sprawniejsze fizycznie dzieci zwykle mają większy hipokamp i znacznie lepiej radzą sobie na testach pamięciowych niż mniej sprawni rówieśnicy.
Reklama.
Mózg a sprawność fizyczna dziecka
Aby zmierzyć wielkość struktur mózgu u 49 uczestników badania, użyto rezonansu magnetycznego (o rezonansie magnetycznym przeczytaj tez tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-z-kontrastem), a wyniki opublikowano w magazynie „Brain Research”. To pierwsza analiza, w której za pomocą rezonansu sprawdzono różnice pomiędzy bardziej i mniej sprawnymi dziećmi. Co więcej, wyniki analizowano w kontekście funkcji poznawczej.
Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois skupili się na hipokampie – strukturze znajdującej się we wnętrzu mózgu, która odgrywa kluczową rolę w procesie uczenia się oraz zapamiętywania. Wcześniejsze badania osób dorosłych i zwierząt wykazały, że ćwiczenia mogą zwiększyć wielkość hipokampu. Zwiększenie tego obszaru powiązano z polepszoną orientacją przestrzenną i innymi sprawnościami poznawczymi.
W przypadku zwierząt ćwiczenia wpływały zwłaszcza na hipokamp, znacznie zwiększając ilość nowych neuronów oraz przeżywalność komórek, poprawiając pamięć i uczenie się oraz zwiększając liczbę molekuł, które wpływają na plastyczność mózgu.
Aby sprawdzić poziom aktywności fizycznej dzieci, naukowcy zmierzyli jak radziły sobie one ze zużyciem tlenu podczas biegania na bieżni. Sprawniejsze fizycznie dzieci zużywały tlen w większym stopniu niż mniej sprawne. Po przeanalizowaniu danych z rezonansu magnetycznego stwierdzono, że aktywne ruchowo dzieci miały o 12% większy hipokamp w odniesieniu do całkowitej objętości mózgu. Dzieci te radziły sobie również lepiej na testach, w których należało zapamiętywać i łączyć różne rodzaje informacji.
Nowe dane sugerują, że zwiększenie aktywności fizycznej dziecka może mieć znaczny wpływ na rozwój mózgu. Wiadomo było, że doświadczenie, czynniki środowiskowe i socjoekonomiczne również odgrywają ważną rolę w tej kwestii. Nie można poradzić zbyt wiele na kiepskie geny, ciężko też zmienić sytuację ekonomiczną, ale za sprawą aktywności fizycznej można łatwo wpływać na rozwój mózgu.
Jak zapewnić najlepszy rozwój intelektualny dziecka?
Istnieje wiele sposobów, by wspomóc rozwój sprawności intelektualnej dzieci. Jednym z podstawowych działań może być dbałość o to, aby dziecko piło dostateczną ilość wody, co wpływa na poprawę szybkości reakcji i usprawnienie funkcjonowania mózgu. Badania wykazały, że wypicie nawet 1 szklanki wody zapewnia o 14% szybszą pracę.
Co więcej, ważne wydaje się również odżywianie. Przykładowo, borówki to bomby witaminowe, które poprawiają dopływ krwi wraz z tlenem do mózgu, przez co polepszają koncentrację i pamięć. Nie należy zapominać też o wpływie odpowiedniego śniadania na pracę mózgu. Badania pokazały, że jego spożywanie pomaga poprawić pamięć krótkotrwałą i uwagę. Uczniowie, którzy jedzą ten posiłek osiągają lepsze wyniki, dlatego warto zadbać, by właściwie go przygotować. Eksperci stawiają na produkty pełnoziarniste bogate w błonnik, nabiał oraz owoce – nie należy jednak przejadać się, gdyż zbyt duża ilość kalorii zdaje się zakłócać koncentrację.
Śniadanie to nie wszystko – obiad także może okazać się pomocny. Istnieje wiele dowodów na to, że ryby są znakomitym źródłem białka, które wspomaga aktywność mózgu. Ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają ważną rolę w poprawie pamięci, zwłaszcza u osób w starszym wieku. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się spożywanie ryby 2 razy w tygodniu.
Na deser zamiast cukierka lepiej dać dziecku orzechy lub gorzką czekoladę. Oba te przysmaki bogate są w witaminę E i inne antyoksydanty (http://portal.abczdrowie.pl/co-to-sa-antyoksydanty). Nie należy jednak spożywać więcej niż 30 gram dziennie ze względu na zawartość tłuszczu i kalorii.
Na koniec rada dla rodziców, których dzieci grają w gry komputerowe. Warto zwrócić uwagę na to, w co grają pociechy, ponieważ odpowiednie gry wcale nie są stratą czasu – wręcz przeciwnie – mogą rozwijać zdolność koncentracji, pamięć oraz umiejętności językowe.