Syrop z cebuli, płukanie gardła solą, rosół. Sprawdzamy, które domowe sposoby na przeziębienie naprawdę działają
Bartosz Świderski
16 października 2014, 17:18·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 października 2014, 17:18
Katar, ból głowy, ból gardła. Zaczął się sezon na przeziębienia i lawinowo wzrosło zapotrzebowanie na apteczne specyfiki, których producenci obiecują poprawę samopoczucia w kilka dni. Zamiast jednak z pierwszymi objawami przeziębienia biec do apteki po medykamenty, warto sięgnąć po babcine metody. Sprawdzamy, które lekarstwa domowej produkcji naprawdę działają.
Reklama.
1. Ciepłe okłady z liści kapusty
Mądrość ludowa mówi, że liście kapusty należy zanurzyć w gorącej wodzie, a po wyjęciu rozbić tłuczkiem. Z tak przygotowanej masy trzeba zrobić okład na szyję, którą następnie dokładnie owinąć należy szalikiem. Ma to przynieść ulgę w bólu. Lekarze są jednak sceptyczni. – Ciepłe okłady z liści kapusty nie są skuteczne, mogą działać jedynie miejscowo w przypadku zakażeń podskórnych, a zapalenie gardła przecież takowym nie jest – rozwiewa wątpliwości lekarz dr Maciej Merkel.
2. Rosół z kury
Standardowa procedura w przypadku przeziębienia: kura do gara. Rosół rozgrzewa i pomaga uzupełnić płyny, ale magicznych właściwości nie ma. – Rosół z kury nie działa na infekcje, ale poprawia samopoczucie i – co najważniejsze – jest pożywny i do zjedzenia nawet wówczas, gdy nie możemy przełykać pokarmów stałych – mówi dr Merkel.
3. Płukanie gardła sodą lub solą
Ma zmniejszać przekrwienie śluzówek i łagodzić ból. – Płukanie gardła sodą może wywołać co najwyżej torsje, zaś płukanie solą skutkuje tylko przy ropnych nalotach na migdałkach. Lepsze są inhalacje z soli fizjologicznej - nawilżają one śluzówki – mówi dr Merkel.
4. Syrop z cebuli
Ludzie dzielą się na dwie grupy – tych, którzy uwielbiają syrop z cebuli i tych, którzy go nie znoszą. Przepis jest prosty – pokrojoną (lub posiekaną) cebulę trzeba zasypać cukrem i czekać, aż puści sok. Zwalcza bakterie, wzmacnia odporność, jest źródłem kwasu foliowego, wapnia, fosforu, magnezu oraz witam A, B i C. – Syrop z cebuli jest jak najbardziej skuteczny, choć ostatnie doniesienia mówią o jego nieskuteczności przeciwzapalnej – wyjaśnia dr Merkel.
5. Herbata z miodem i cytryną
Przyjazdy miód, dobroczynne działanie cytryny – ten przepis zna każdy. Herbata z miodem i cytryną tak, ale – nie gorąca a ciepła. Po pierwsze dlatego, że przyjazne związki chemiczne nie ekstrahują się z herbaty o temperaturze wrzenia, po drugie - oparzenie jamy ustnej bywa bardziej męczące niż samo przeziębienie – mówi dr Merkel.