Oczy to nasze okno na świat, w związku z czym nie należy ich zaniedbywać. Czy ostatnio masz problemy ze wzrokiem? Ekspert Piotr Fryczkowski podpowiada, jak o niego zadbać.
Reklama.
Jakie czynniki źle wpływają na wzrok? Czego powinniśmy unikać?
„Oczy nie lubią nadmiernego światła, przesuszenia oraz zakurzonych pomieszczeń” – podkreśla specjalista. Potencjalnym zagrożeniem jest też światło słoneczne, które może doprowadzi do uszkodzenia plamki, najważniejszej części siatkówki, dzięki której możemy czytać, pisać i widzieć szczegóły. Zaleca się zatem noszenie okularów przeciwsłonecznych, które pomagają chronić oczy przed promieniowaniem UV. Zbyt duża dawka UV zwiększa prawdopodobieństwo katarakty i zwyrodnienia plamki żółtej. Warto wybierać okulary, które blokują 99-100% promieniowania UVA i UVB. Osoby stosujące soczewki kontaktowe powinny wiedzieć, że oferują one częściową ochronę przed promieniowaniem UV, ale warto mimo wszystko stosować okulary przeciwsłoneczne, aby osiągnąć lepszy efekt.
Co więcej, należy unikać noszenia soczewek kontaktowych przez więcej niż 19 godzin. Może to spowodować stałe uszkodzenie wzroku oraz uczucie dyskomfortu. Nie powinno się też spać w soczewkach, chyba że tak zaleci lekarz. Oczy potrzebują regularnych dostaw tlenu, a soczewki blokują jego przepływ do oczu, zwłaszcza podczas snu.
Zdaniem eksperta, oko wysycha, kiedy przebywamy długo w pomieszczeniach klimatyzowanych, lub bardzo ogrzewanych, a także podczas długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera. W związku z tą ostatnią czynnością może wystąpić przemęczenie wzroku, nieostre widzenie, problemy z ostrym widzeniem na odległość, bóle głowy oraz bóle szyi, pleców i ramion. Aby tego uniknąć należy:
1. Upewnić się, że okulary lub soczewki są odpowiednie dla obecnego stanu naszego wzroku i stworzone do pracy przy komputerze.
2. Ustawić komputer tak, aby poziom wzroku równał się górnej części monitora, co pozwala na lekkie opuszczenie wzroku.
3. Unikać odbijania się światła od monitora.
4. Wybierać wygodne krzesło do pracy i ustawi
5. go tak, aby stopy spoczywały płasko na podłodze.
6. Mrugać częściej, jeśli odczuwamy dyskomfort oka.
7. Co 20 minut pozwolić oczom na odpoczynek, patrząc w dal przez 20 sekund. Przynajmniej co 2 godziny należy wstać i zrobić sobie przerwę na 15 minut.
Co powinny zawierać preparaty poprawiające kondycję oka?
Bez recepty możemy nawilżać oczy kroplami potocznie nazywanymi „sztucznymi łzami”. Częstotliwość zakrapiania dobieramy indywidualnie, w zależności od własnych odczuć. O zdrowym oku nie pamiętamy wcale, dlatego jeżeli po długotrwałej pracy czujemy piasek pod powiekami, to zakrapiamy, aż do momentu „zapomnienia o oku”.
„Preparaty doustne powinny zawierać witaminę A, wszystkie rodzaje witaminy B, witaminę C i E. Ze składników mineralnych cynk, selen, mangan i miedź, a także luteinę, zeaksantynę i aztaksantynę” – wyjaśnia ekspert. Zobacz profil eksperta: http://ranking.abczdrowie.pl/d/1742,piotr-fryczkowski.
Jeśli już mowa o składnikach odżywczych chroniących wzrok, warto pozyskać je również w naturalny sposób. Regularne spożywanie tych produktów zapewnia zdrowie oczu oraz pomaga zwalczać choroby wzroku związane z wiekiem, takie jak katarakta czy zwyrodnienie plamki żółtej:
1. Zielone, liściaste warzywa, takie jak szpinak lub jarmuż.
2. Tłuste ryby, takie jak łosoś i tuńczyk.
3. Jaja, orzechy, fasola i inne bezmięsne źródła białka.
4. Pomarańcze i inne owoce cytrusowe.
Zbilansowana dieta pozwala również zachować zdrową wagę, co zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań związanych z otyłością, takich jak cukrzyca typu 2. Jak wiadomo, cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn ślepoty u osób dorosłych.
Jak można zadbać o oczy domowymi sposobami?
„W przypadku bólu, szczypania czy uczucia piasku warto zaparzyć zieloną herbatę czy świetlik lekarski i położyć ciepły kompres na oczy. Warto też masować zmęczone oczy przez powieki. W przypadku długiej pracy przed komputerem, co godzinę popatrzeć w dal przez około minutę” – zaleca specjalista.
Jeżeli widzenie nocą jest gorsze niż w czasie dnia, warto łykać preparaty zawierające witaminę A. Przed wyjazdem na wakacje w ciepłe kraje łykać około 3 miesięcy preparaty zawierające luteinę, zeaksantynę lub aztaksantynę.