Symptomy, które informują, że twoje hormony są poza kontrolą
Anna Zwolińska
25 listopada 2014, 10:36·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 listopada 2014, 10:36
Czy przez ostatnich kilka tygodni odczuwasz zmęczenie, masz wzdęty brzuch lub jesteś marudna? Wiadomo, że co miesiąc hormony sieją spustoszenie w organizmie, wpływając na nastrój i kondycję skóry. Przeważnie poziom hormonalny stabilizuje się po miesiączce, ale niektóre czynniki, takie jak stres lub niepokój, mogą zachwiać ich naturalną równowagę. Jak rozpoznać, czy nasze objawy wymagają wizyty u lekarza? Oto 7 znaków ostrzegawczych, po których poznasz, że należy wybrać się do przychodni.
Reklama.
Zmęczenie
Wyczerpanie to jeden z najbardziej skomplikowanych objawów, ponieważ może wynikać z wielu przyczyn. Uczucie zmęczenia po tygodniu ciężkich egzaminów lub wymagających zadań w pracy, najprawdopodobniej nie oznacza choroby. Jeżeli jednak ciągle czujesz się wycieńczona i zauważysz u siebie wzrost wagi, zmiany apetytu czy wypróżniania, może to oznaczać niedoczynność tarczycy. Zmęczenie zdarza się wszystkim, ale jeżeli w twoim przypadku nie można go logicznie wytłumaczyć, to warto zbadać problem dokładniej.
Hormony gruczołu tarczycy mogą wpływać na trawienie, nastrój i funkcje seksualne. Kiedy tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów, mamy do czynienia z niedoczynnością. Objawy to: przesuszone włosy, zmęczenie, kłopoty z pamięcią, częste i obfite miesiączki, nietolerowanie chłodu, przybieranie na wadze, powiększenie gruczołu tarczycy. Kiedy tarczyca wytwarza zbyt dużo hormonów, organizm zużywa energię szybciej niż powinien – taką przypadłość nazywamy nadczynnością. Objawy to m.in.: powiększony gruczoł tarczycy, nietolerowanie gorąca, nieczęste i skąpe miesiączki, poirytowanie, osłabienie mięśni, zaburzenia snu, problemy ze wzrokiem i utrata wagi.
Zmiany skórne
Znowu problemy z trądzikiem? Nagle wyskakujące pryszcze mogą być wywołane przez niezmywanie makijażu kilka nocy z rzędu, ale nie tylko. Trądzik w wieku dojrzałym lub trądzik torbielowaty w dolnej części twarzy może sugerować wysoki poziom testosteronu. Nie jest to problem zagrażający życiu, ale wypryski mogą mieć na nas wpływ psychologiczny. Lekarz przepisze odpowiednie leki na ustabilizowanie poziomów hormonów oraz oczyszczenie skóry.
Porost włosów
Chodzi tu o bardzo szybkie rośnięcie włosów. Jeżeli nagle w ciągu miesiąca wyrośnie ci broda lub grube, ciemne włoski na klatce piersiowej, plecach lub rękach, może to oznaczać guz wydzielający testosteron. Nie panikuj! Guzy zdarzają się rzadko i często można je skutecznie leczyć farmakologicznie lub operacyjnie.
Nieregularne miesiączki
Podobnie jak zmęczenie, zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak stres, problemy z tarczycą, niski poziom estrogenu lub zespół policystycznych jajników. Cechą charakterystyczną ZPJ są nieregularne lub nieobecne miesiączki, ale również trudności z utratą wagi lub nietypowy porost włosów. Zespół policystycznych jajników można leczyć z pomocą odpowiedniej diety, ćwiczeń i terapii hormonalnej.
Pocenie nocne
Jeżeli w twojej sypialni nie jest zbyt gorąco, to spocenie lub zgrzanie po przebudzeniu może być wynikiem niższych poziomów estrogenu i nieczęstej owulacji, czyli przedwczesnej menopauzy. Premenopauza może zdarzyć się nawet na 10 lat przed typowym wiekiem dla wystąpienia menopauzy. Jeżeli więc nie miałaś poważnych problemów z miesiączkowaniem przed 40 rokiem życia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nocne pocenie może oznaczać wczesną menopauzę. W takiej sytuacji zaleca się wizytę u lekarza, aby upewnić się, czy to na pewno nic poważniejszego.
Mniejsze libido
Jednym z bardziej zauważalnych objawów nieprawidłowości gospodarki hormonalnej może być mniejsza ochota na seks, która zaczyna się od problemów ze snem. Bez odpowiedniej dawki snu, dawki hormonów oddziałujące na libido mogą się zmniejszyć.
Zachcianki jedzeniowe
Po zjedzeniu większej porcji niż to było konieczne lub wypiciu połowy butelki wina zadajesz pytanie: dlaczego? Częste przyczyny zachcianek i przejadania się to problemy z nadnerczami, insulinooporność i inne zaburzenia hormonalne. Pomocne może być zmniejszenie ilości spożywanego cukru, alkoholu, nabiału i pszenicy, pomoże to kontrolować zachcianki i pozytywnie wpłynie na problemy z trawieniem.