Zazdrość jednym z najbardziej powszechnych problemów par
Anna Zwolińska
15 grudnia 2014, 10:37·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 grudnia 2014, 10:37
Zazdrość to reakcja na postrzegane zagrożenie – prawdziwe lub wyimaginowane – cenionego związku. Ogólnokrajowe badania poradni małżeńskich ujawniają, że zazdrość to problem w przypadku 1/3 wszystkich par uczęszczających na terapię.
Reklama.
Zazdrość – dobre czy złe uczucie?
„Zazdrość w związku pojawia się, gdy obawiamy się o własną wartość – im gorzej myślimy o sobie pod względem emocjonalnym, intelektualnym czy seksualnym, tym bardziej będziemy zazdrośni o partnera. Uczucie to jest wynikiem także poczucia zagrożenia szans istnienia związku i stanowi pewnego rodzaju strategię radzenia sobie ze zdradą partnera czy potencjalną możliwością opuszczenia przez niego związku” – wyjaśnia specjalistka Magda Augustyniak. Zobacz profil eksperta: http://ranking.abczdrowie.pl/d/71567,magda-augustyniak.
Zdaniem psychologów ważne jest odróżnienie zazdrości normalnej od urojonej. Pierwsza ma oparcie w realnym zagrożeniu związku, druga natomiast występuje pomimo nieistnienia rzeczywistego niebezpieczeństwa. „Objawami zazdrości są złość, gniew, w skrajnych przypadkach stany depresyjne. Chorobliwa zazdrość prowadzić może do tzw. zespołu Otella charakteryzującego się podejrzewaniem partnera o notoryczne zdrady, sprawdzaniem i kontrolowaniem jego działań” – tłumaczy ekspert.
Warto zwrócić uwagę jednak na pozytywy: poprzez rozpoznanie oznak zazdrości, zdanie sobie sprawy, jakie uczucia są normalne, a jakie nie i przeanalizowanie przyczyn zazdrości można efektywnie sobie z nią poradzić, zmieniając własne zachowanie. Podobnie jak inne trudne emocjonalne doświadczenia, zazdrość może być czynnikiem zwiększonej świadomości samego siebie, większego zrozumienia związku oraz partnera.
Dlaczego bywamy zazdrośni?
Zdaniem psychologa, zazdrość ma zwykle związek z niską samooceną, co najczęściej przejawia się lękiem i chęcią kontroli lub niezaspokojoną potrzebą w związku. Czasem, ale znacznie rzadziej, chodzi tu o konkretnego partnera, lub o jego czyny.
Co więcej, kobiety zazdroszczą innym kobietom partnera przystojniejszego, bardziej obrotnego, lepiej zarabiającego, jednak ich zazdrość ujmowana może być w kategoriach emocjonalnych. Męska zazdrość wynika bardziej z potrzeby pokazania swojej siły, zarówno fizycznej, jak i tej wynikającej z poczucia kontroli nad swoim życiem czy związkiem. W związku z tym mężczyźni często uważają, że powinni kontrolować wszelkie relacje między nimi a kobietami.
Kiedy zazdrość wymyka się spod kontroli
Zazdrość często prowadzi do kłótni i jest przyczyną zachowań agresywnych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jednak uczucie to na optymalnym poziomie może prowadzić do wzmocnienia związku: dla wielu osób niewielka dawka zazdrości partnera jest gwarantem jego miłości i zainteresowania. Zazdrość może też być swego rodzaju siłą napędową dla własnego rozwoju i dbania o związek.
Z drugiej strony, zazdrość w dużych ilościach ma negatywny wpływ na pary. Aby poradzić sobie z tym uczuciem, specjalista zaleca nabranie zaufania do partnera oraz pracę nad własną samooceną. Skutecznym lekiem są wspólne rozmowy, podczas których ustalone zostaną pewne zasady panujące w związku.
Dobrze jest także potraktować zazdrość jako sygnał, że coś dzieje się nie tak, jak powinno, czy to w związku, czy też z nami. Głębsza refleksja pozwoli na ustalenie przyczyn zazdrości i umożliwi pracę nad tym, co czujemy i jak to wyrażamy. „W każdym przypadku pamiętać należy, że nie warto obwiniać partnera za to, co sami czujemy, a drugi człowiek nie jest naszą własnością” – przestrzega ekspert.
Oto kilka wskazówek dotyczących rozmowy z partnerem na temat uczuć zazdrości:
1. Nie obwiniaj partnera, jego/jej zachowanie nie wywołuje twoich uczuć – tylko ty jesteś za nie odpowiedzialny.
2. Uważaj na słowa. Skup się na sobie, nie na partnerze. Zamiast mówić: „Nie powinieneś/powinnaś tego robić” lub „Przez ciebie poczułem/poczułam się...”, powiedz: „Okropnie się czułem/czułam, kiedy to się wydarzyło”.
3. Miej świadomość, że to jak postrzegasz pewne sytuacje, może zupełnie różnić się od tego, jak postrzega je druga osoba. Postaraj się skupić na wysłuchaniu drugiej strony, zamiast przerywać nowymi uzasadnieniami.
4. Postaw się na miejscu partnera i wyobraź sobie jak on/ona radzi sobie z twoją zazdrością.