Joga to jedno z najpopularniejszych rodzajów ćwiczeń – niegdyś uważano nawet, że świetnie sprawdza się w leczeniu astmy. Jednak nowe badania sugerują coś zupełnie innego. Naukowcy z Uniwersytetu Duisburg-Essen w Niemczech dowodzą, że joga niewiele pomaga w łagodzeniu objawów.
Reklama.
Joga nieprzydatna astmatykom?
Wyniki badań, opublikowane na łamach Annals of Allergy, Asthma & Immunology, pokazują, że zalety jogi dla funkcjonowania płuc są mizerne. Holger Cramer, główny autor pracy i jego zespół przeanalizowali poprzednie badania na 824 dorosłych osobach, które miały na celu sprawdzenie efektywności jogi wśród astmatyków. Okazało się, że nastąpiła poprawa w przypadku ćwiczeń jogi, które skupiają się na oddechu, ale w ogólnie rzecz biorąc, efekty nie były lepsze w porównaniu z innymi formami ćwiczeń oddechowych. Wyniki uzyskano na podstawie częstotliwości ataków astmy u pacjentów oraz konieczności stosowania leków.
Dr Michael Foggs, prezydent American College of Asthma, Allergy & Immunology, uważa, że wiele osób cierpiących na astmę szuka leczenia uzupełniającego, takiego jak joga, aby złagodzić objawy choroby. Jeżeli joga pomaga i ułatwia oddychanie, pacjenci powinni ją stosować. Jednakże nie zaleca się, aby traktować jogę jako jedyny lek na astmę.
Naukowcy stwierdzają, że astmatycy uczestniczący w zajęciach jogi nie muszą z nich rezygnować, ale nie powinni też całkowicie polegać na ćwiczeniach, aby poprawić oddychanie. Joga nie może być uważana za rutynową interwencję dla pacjentów z astmą, ale za alternatywę ćwiczeń oddechowych, jeżeli pacjent chce dodatkowo wspomagać leczenie.
Szacuje się, że 25 milionów ludzi cierpi na astmę. Jest to jedna z najpowszechniejszych długoterminowych chorób wśród dzieci, która powoduje ucisk w klatce piersiowej, świszczenie, kaszel i zadyszkę. Astma (http://portal.abczdrowie.pl/astma) to trzeci najpowszechniejszy powód hospitalizacji wśród małych pacjentów.
Pomimo przerażających statystyk, istnieją sposoby na kontrolowanie astmy, które mogą być skuteczniejsze niż joga. Kluczem jest świadomość – jeżeli wiesz, że doświadczasz objawów astmy, natychmiast uzyskaj konieczną pomoc medyczną. Kurz, pleśń i dym to częste czynniki wywołujące ataki astmy, więc osoby chore powinny zwrócić uwagę na środowisko, w jakim się znajdują. Leczenie astmy jest różnorodne – od inhalatorów po tabletki. Lekarze zalecają, aby pacjenci rozwijali własny, spersonalizowany plan leczenia.
Co zrobić w przypadku ataku astmy?
Atak astmy to nagłe pogorszenie się objawów spowodowanych napięciem mięśni wokół dróg oddechowych. Podczas ataku, błona dróg oddechowych staje się opuchnięta, produkowana jest większa ilość wydzieliny i powstaje stan zapalny. Wszystkie te czynniki powodują objawy ataku astmy, takie jak trudności z oddychaniem, kaszel i trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Oto inne objawy ataku astmy:
1. Świszczenie podczas wdechu i wydechu.
2. Nieustający kaszel.
3. Szybkie oddechy.
4. Ucisk w klatce piersiowej.
5. Sztywniejące mięśnie szyi i klatki piersiowej.
6. Uczucie paniki.
7. Blada, spocona twarz.
8. Sine usta i paznokcie.
9. Pogarszające się objawy pomimo zastosowania leku.
Niekiedy astmatycy przez długie okresy nie doświadczają ataku astmy i innych objawów, ale zdarza się pogorszenie z powodu zbyt intensywnych ćwiczeń lub kiedy pojawią się czynniki ją wywołujące, np. kurz. Łagodne ataki zdarzają się dość często. Zazwyczaj drogi oddechowe wracają do normy w przeciągu kilku minut lub godzin po zażyciu leku. Ostre ataki astmy są rzadsze, ale trwają dłużej i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Ważna jest umiejętność rozpoznania objawów w celu kontroli choroby.
Ćwiczenia oddechowe, które mogą pomóc astmatykom
1. Oddychanie przeponowe. Ta prosta i podstawowa technika maksymalizuje wydajność płuc. Należy oddychać powoli przez nos. Przy wdechu powinien rosnąć brzuch, nie klatka piersiowa. Wydech powinien być powolny, a brzuch wrócić do normalnej pozycji – najlepiej, jeśli wydech trwa 2 razy dłużej niż wdech.
2. Ćwiczenia fizyczno-oddechowe. Skoncentruj się na prawidłowej postawie ciała – usiądź na twardym krześle, połóż stopy na podłodze, skrzyżuj nogi i wyprostuj plecy. Odpręż się (napinaj, a następnie rozluźniaj mięśnie, zwracając uwagę na mięśnie ramion i brzucha). Zamknij oczy i skup się na oddychaniu w pozycji odprężonej. Następnie oddychaj i jednocześnie wykonuj okrężne ruchy ramion, później podczas pochylania się do przodu i na końcu z podniesionymi rękami.