Stosujesz dietę śródziemnomorską? Twoje nerki będą ci wdzięczne
Anna Zwolińska
02 stycznia 2015, 10:57·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 02 stycznia 2015, 10:57
Nowe badania opublikowane w Clinical Journal of the American Society of Nephrology udowadniają, że stosowanie diety śródziemnomorskiej może znacznie zmniejszyć ryzyko przewlekłej niewydolności nerek.
Reklama.
A może oliwkę?
Naukowcy odkryli, że uczestnicy badania, których nawyki żywieniowe były bardzo zbliżone do diety śródziemnomorskiej, wykazali o 50 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na przewlekłą niewydolność nerek (PNN). Więcej o niewydolności nerek przeczytaj w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-nerek.
Dieta śródziemnomorska składa się głównie z produktów pochodzenia roślinnego, takich jak warzywa, owoce, pełne ziarna, rośliny strączkowe i orzechy. Co więcej, co najmniej 2 razy w tygodniu konsumowane są ryby i drób, a zdrowe tłuszcze, np. oliwa z oliwek, zastępują nasycone. W diecie ogranicza się czerwone mięso, żywność przetworzoną oraz słodycze.
Dieta śródziemnomorska od dawna jest chwalona za liczne zalety dla zdrowia. Badania powiązały ten rodzaj odżywiania z mniejszym ryzykiem udaru, zawału, choroby tętnic obwodowych, cukrzycy oraz raka. Według innych badań, dieta śródziemnomorska wzbogacona o orzechy i oliwę z oliwek extra-virgin może cofnąć zespół metaboliczny.
Grupa naukowców miała na celu ocenę efektu diety śródziemnomorskiej na przewlekłą niewydolność nerek. Szacuje się, że PNN dotyka 150 osób na milion – zdarza się dość często ze względu na powszechność jej przyczyn, przede wszystkim cukrzycy, nadciśnienia (zobacz, jaki wpływ na nadciśnienie ma sól: http://portal.abczdrowie.pl/sol-a-nadcisnienie) i miażdżycy. Ryzyko choroby wzrasta z wiekiem i najczęściej dotyczy osób po 70 roku życia. Specjaliści przewidują, że w przyszłości częstotliwość występowania PNN zwiększy się dwukrotnie.
Przybywa coraz więcej dowodów na to, że nieprawidłowa dieta powiązana jest z chorobami nerek, jednak nie było wiadomo, czy zalety diety śródziemnomorskiej mogą przekładać się na zdrowie tych ważnych organów. Naukowcy przeanalizowali wzorce odżywiania się 900 ochotników i sprawdzali wpływ diety przez 7 lat. Każdy uczestnik otrzymał ankietę, w której wynik oznaczał stopień zbliżenia ich sposobu odżywiania do diety śródziemnomorskiej.
Wyniki analizy udowodniły, że osoby z punktacją 5 lub więcej, co oznaczało duże podobieństwo do diety śródziemnomorskiej, wykazały o 50 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na PNN i miały o 42 proc. mniejsze prawdopodobieństwo nagłej niewydolności funkcji nerek w porównaniu z osobami, które miały niższy wynik. Co więcej, badania pokazały, że wzrost o 1 punkt tego wyniku powiązany jest z mniejszym ryzykiem przewlekłej niewydolności nerek o 17 proc.
Odkrycia te są obiecujące, jednak specjaliści podkreślają, jak ważna jest przy tym regularna aktywność fizyczna. Eksperci są zdania, że wytrwanie w dążeniu do zdrowego stylu życia wcale nie jest łatwe – nie ma bowiem magicznej pigułki czy produktu, który zapewni natychmiastowy rezultat. Należy więc kłaść nacisk na dyscyplinę, dietę i regularne ćwiczenia.
Inne badania w tej tematyce pokazują, że dieta o wysokiej zawartości białka zwiększa ryzyko choroby nerek, natomiast dieta występująca na południu USA powiązana została ze zwiększonym ryzykiem śmierci wśród pacjentów zmagających się z chorobą nerek. Co jeszcze wpływa na pogorszenie zdrowia nerek?
1. Zażywanie środków przeciwbólowych przez długi czas. Zarówno te na i bez recepty mogą uszkodzić i zmniejszyć przepływ krwi w nerkach. Szacuje się, że 1–3 proc. nowych przypadków niewydolności nerek rocznie powodowanych jest przez nadużycie środków przeciwbólowych.
2. Palenie papierosów. Od dawna wiadomo, że palenie ma negatywny wpływ na płuca i serce, ale badania pokazują, że u palaczy częściej występuje białko w moczu, co jest oznaką uszkodzenia nerek. Palenie pogarsza również cukrzycę i nadciśnienie – przypadłości wpływające na nerki.
3. Nadmiar cukru. Zbyt duża ilość cukru prowadzi do problemów ze zdrowiem, takich jak cukrzyca czy otyłość, które są czynnikami ryzyka chorób nerek.
4. Spożywanie produktów o wysokiej zawartości sodu. Duże dawki sodu mogą podwyższać ciśnienie, a wysokie ciśnienie z kolei powoduje z czasem uszkodzenie nerek i jest jedną z przyczyn ich niewydolności. Dieta przeciętnej osoby zawiera nawet około 3,300 mg sodu dziennie, podczas gdy zalecana dzienna ilość to 2,300 mg (około łyżeczki soli). Ilość ta spada do 1,500 mg dziennie dla osób z przypadłościami takimi jak nadciśnienie czy choroba nerek.