Oto pozostałe wskazówki, które pozwolą zmieścić się w sylwestrową kreację:
1. Wybierz herbatę. Kiedy zimowe chłody uderzają pełną parą, często sięgamy po gorące, słodkie napoje, takie jak gorąca czekolada czy kawa z bitą śmietaną. Zamiast tego postaw na zieloną herbatę, która wspomaga metabolizm, a wypijana po posiłku może hamować zachcianki na słodkości.
2. Ruszaj się. Zimą aktywność fizyczna spada – skończył się sezon na jogging czy jazdę rowerem, a najlepiej czujemy się w domu pod kocem z tabliczką czekolady. Jednak nawet 15–20 minut ćwiczeń 4–5 razy w tygodniu może pomóc zniwelować efekt zbyt wielu kostek czekolady. Postaw na aktywność fizyczną w domu lub taniec – w końcu nowe kroki przydadzą się w sylwestrową noc.
3. Zrelaksuj się. Koniec roku to niezwykle stresujący czas – deadline w pracy, świąteczne zakupy i przygotowania czy nawet spotkania towarzyskie mogą zwiększyć poziom stresu, który z kolei przyczynia się do wytwarzania kortyzolu. W nadmiarze powoduje przybieranie na wadze, zwłaszcza w okolicy brzucha oraz hamuje hormon sytości. Taka gospodarka hormonalna skutkuje bezmyślnym podjadaniem ciasteczek i pączków. Staraj się walczyć ze stresem, np. za pomocą ćwiczeń, spacerów czy medytacji.
4. Zrób zapas zdrowej żywności. Zimą łatwo zapełnić szafki kuchenne niezdrową żywnością i słodyczami, które później z łatwością odnajdujemy podczas napadu głodu. Zaopatrz się w mrożone warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona i zdrowe przekąski. Im więcej przygotowań, tym większe prawdopodobieństwo zachowania zdrowej wagi, ale należy pamiętać, że nawet zdrowa żywność tuczy, jeśli spożywać ją w nadmiarze.
5. Dozowanie alkoholu. Bardzo łatwo przybrać na wadze zimą ze względu na wszystkie zakrapiane alkoholem okazje: Andrzejki, święta, Sylwester. Nie znaczy to, że całkiem należy zrezygnować z przyjemności – lepiej jednak sięgnąć po wino lub czysty alkohol, np. tequilę. Największe zagrożenie dla sylwetki to drinki pełne słodkich napojów, które są źródłem dodatkowego cukru i kalorii.
6. Uwaga na porcje. Nikt nie wierzy, że całkowicie zrezygnujemy z ulubionych zimowych przekąsek czy świątecznych przysmaków, ale warto zmniejszyć ich porcje lub wykonać zdrowszą wersję (dowiedz się więcej o dietetycznych daniach:
http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczne-dania). Przykładowo, w tradycyjnej sałatce warzywnej zastosuj wymieszany majonez z jogurtem, a potrawy spożywaj na mniejszych talerzach, co pozwoli uniknąć nakładania zbyt dużych porcji.