Umiejętne granie na emocjach
Szantaż emocjonalny często zdarza się w związku, ale nie tylko – manipulacja może być stosowana przez mężów i żony, ale też rodziców, rodzeństwo, przyjaciół i dzieci. Niektóre przypadki mogą powodować u ofiary niską samoocenę, niepokój i depresję (przeczytaj o pomaganiu w depresji:
http://portal.abczdrowie.pl/pomoc-w-depresji). Ponieważ szantaż emocjonalny stosują osoby, z którymi łączą nas bliskie relacje, nie jesteśmy w stanie zdystansować się do sytuacji i wykazać się asertywnością. Dla szantażysty prośby to tak naprawdę żądania – na odmowę osoby takie reagują niezadowoleniem i oburzeniem. Oto kilka sygnałów ostrzegawczych, które świadczą o tym, że mamy do czynienia z szantażem emocjonalnym:
1. Manipulowanie twoimi decyzjami i wyborami poprzez negatywną reakcję na te, które nie podobają się partnerowi, np. obrażanie się/nieodzywanie, dopóki nie zmienisz zdania.
2. Pojawiające się groźby do momentu, kiedy nie zrobisz tak, jak życzy sobie szantażysta, np. „Zrób to, bo jeśli nie, to będę smutny/nieszczęśliwy/będzie mi przykro” itp.
3. Oskarżanie lub obwinianie o coś, czego się nie zrobiło, aby wzbudzić poczucie winy i wymusić na ofierze ponowne zdobywanie względów szantażysty.
4. Dramatyczne okazywanie cierpienia.
5. W najgorszym wypadku: groźby skrzywdzenia ciebie lub siebie samego, aby osiągnąć określone zachowanie.