Produkty bogate w cukier nie tylko przyczyniają się do epidemii otyłości. Według najnowszych badań na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco spożywanie słodzonych napojów zostało powiązane ze starzeniem się komórek.
Reklama.
Cukier – samo zło?
Badania pokazują, że telomery – fragment chromosomu zlokalizowany na jego końcu – były krótsze w białych krwinkach osób, które piły więcej napojów gazowanych. Długość telomerów w białych krwinkach została już dawno powiązana z długością życia. Krótkie telomery są oznaką chorób przewlekłych, włącznie z chorobami serca, cukrzycą i niektórymi rodzajami raka.
Regularne spożywanie słodzonych napojów gazowanych może wpływać na rozwój chorób, nie tylko poprzez obciążenie metabolicznej kontroli cukru w organizmie, ale też przez przyspieszone starzenie komórkowe tkanek. Są to pierwsze badania, które powiązały krótkość telomerów i napoje gazowane. Wyniki te pozostały w mocy, nawet biorąc pod uwagę czynniki, takie jak rasa, zarobki czy poziom edukacji. Badania wykonano na osobach dorosłych, ale naukowcy wnioskują, że spożycie napojów gazowanych może mieć podobny skutek wśród dzieci.
Autorzy podkreślają jednak, że porównano jedynie długość telomerów oraz konsumpcję słodzonych napojów gazowanych jednorazowo dla każdego pacjenta, a powiązanie nie oznacza przyczynowości. Naukowcy prowadzą nowe doświadczenia, w których uczestnicy badani są przez dłuższy okres czasu, aby odkryć wpływ cukru na starzenie komórek. Skracanie telomerów zostało w przeszłości powiązane z uszkodzeniami tkanki w procesie oksydacji, stanami zapalnymi oraz insulinoopornością. Wiadomo też, że skracanie telomerów następuje na długo przed rozpoczęciem choroby.
Na podstawie tego, jak telomery skracają się z wiekiem, naukowcy obliczyli, że dzienna konsumpcja półlitrowej butelki napoju gazowanego to średnio 4,6 lat skracania telomeru. Wpływ na długość telomeru porównywalny jest do efektu palenia papierosów.
Przeciętne spożycie słodzonych napojów gazowanych w przypadku wszystkich uczestników badania wynosiła 350 ml. Około 21 proc. z pacjentów przyznała się do spożywania przynajmniej pół litra słodzonych napojów dziennie.
Należy zrozumieć, że istnieją czynniki żywieniowe, które skracają telomery i inne, które je wydłużają. Okazuje się, że jedyna konsumpcja napoju, która miała znaczne negatywne powiązanie z długością telomerów, dotyczyła słodzonych napojów gazowanych. Odkrycie dostarcza kolejnych dowodów do istniejącej już listy negatywnych skutków picia tych napojów, takich jak otyłość, zespół metaboliczny, cukrzyca typu 2 oraz choroby układu krążenia.
Nie od dziś wiadomo, że cukier ma negatywny wpływ na naszą skórę. Więcej na ten temat: http://portal.abczdrowie.pl/cukier-niszczy-twoja-skore. Kiedy spożywamy cukier z czasem telomery skracają się, a wraz z nimi zdolność do regeneracji DNA, przez co pojawiają się oznaki starzenia. Wierzchnia warstwa skóry, nazywana epidermą, również nie będzie w stanie normalnie funkcjonować i odpowiednio się złuszczać. Poza tym cukier wzmaga stany zapalne, co prowadzi do problemów z trądzikiem czy łuszczycą.
Jeżeli chodzi o napoje gazowane, to bez względu na to, czy zawierają cukier, czy sztuczny słodzik, ich efekt odwadniający, spowodowany przez kofeinę, może wpływać negatywnie na elastyczność skóry. Warto również pamiętać, że glukoza i fruktoza występująca w owocach reaguje z kolagenem w skórze, co powoduje jej starzenie. Błędne jest myślenie, że miód czy syrop z agawy pod tym względem będą się różnić. Jak więc spowolnić proces starzenia?
1. Jeżeli nie możesz całkowicie zrezygnować z napojów gazowanych, zmieszaj nieco 100% soku owocowego z wodą sodową. W taki sposób będziesz czerpać przyjemność z gazowanego napoju ze znacznie mniejszą ilością cukru.
2. Dodawaj świeże owoce do wody. Woda nie zawiera cukru ani kalorii i cudownie wpływa na wygląd skóry. Dodanie owoców sprawi, że napój nie będzie nudny, a będziesz czerpać też zalety z dawki błonnika oraz minerałów, jeśli zjesz owoce.
3. Ruszaj się! Palenie i napoje gazowane skracają telomery, natomiast ćwiczenia chronią je przed tymi negatywnymi skutkami.