Czy oczyszczanie jelit naprawdę ma wpływ na stan naszego zdrowia?
Anna Zwolińska
05 stycznia 2015, 14:23·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 stycznia 2015, 14:23
Jeżeli cierpisz z powodu zaparć, biegunki, wzdęć czy zgagi, mogło przyjść ci do głowy wykonanie zabiegu płukania okrężnicy. W ostatnich latach najstarszy znany ludzkości sposób oczyszczania organizmu wraca do łask. Jednak zanim zdecydujesz się na hydrokolonoterapię, poznaj fakty i zdecyduj, czy zalety faktycznie przeważają ryzyko.
Reklama.
Płukanie okrężnicy – potencjalne zalety
Złe odżywianie, zanieczyszczenie środowiska i stres mogą prowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej organizmu, a irygacja jelita grubego ma na celu usunięcie toksyn, które dostają się do ciała wraz ze spożywanym pokarmem, wodą oraz wpływem środowiska, w jakim żyjemy. Problemy jelitowe prowadzą do kłopotów z zaparciami czy wzdęciami. Niektórzy uważają, że toksyny przedostają się z jelit do zdrowych tkanek, co wywołuje osłabienie wydolności organizmu, brak koncentracji czy nawet stany depresyjne.
Co więcej, zatrucie toksynami może prowadzić do poważniejszych przypadłości, takich jak nadciśnienie, reumatyzm, migrena i choroby skóry. Zabieg hydrokolonoterapii ma za zadanie pozbycie się z jelita złogów pokarmowych, grzybów i pasożytów, co ma usprawnić pracę jelit, polepszyć wchłanianie substancji odżywczych i poprawić ogólne samopoczucie.
Zabieg irygacji jelit polega na wpompowaniu dużej ilości wody do okrężnicy poprzez jednorazową rurkę wprowadzaną do odbytnicy. W roztworze mogą być zawarte probiotyki, zioła, enzymy i inne dodatki. Zabieg trwa około godziny, a jego cena wynosi przeciętnie od 150 do 300 zł.
Wiele osób bierze pod uwagę hydrokolonoterapię, ponieważ istnieje powszechne przekonanie, że zmniejsza ona ryzyko raka jelita grubego (więcej o raku: http://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego). Jednak nie istnieją żadne dowody, które potwierdzałyby tę teorię. Jedyna udowodniona naukowo metoda zmniejszająca ryzyko to zdrowy styl życia, włącznie z odpowiednim poziomem aktywności fizycznej, ograniczeniem wysokotłuszczowych produktów, niepaleniem papierosów oraz regularnymi badaniami. Warto też podkreślić, że irygacja dotyczy jelita grubego, a jedynym sposobem na oczyszczenie jelita cienkiego jest zdrowa dieta składająca się z warzyw i owoców.
Czy irygacja jelita grubego może być niebezpieczna?
Jelito grube, podobnie jak reszta organizmu, to złożony organ, który pracuje w określony sposób. Na błonie pokrywającej jelito naturalnie występują pewne komórki czy bakterie mające za zadanie wchłanianie składników odżywczych i eliminowanie resztek. Kiedy komórki te umierają, podobnie jak większość komórek skóry, są wypłukiwane w naturalny sposób.
Organizm potrzebuje zbilansowania minerałów i elektrolitów, a równowaga ta powstaje częściowo przez pochłaniane pewnych substancji przez jelito grube. Jeżeli nastąpi zakłócenie równowagi lub podrażnienie błony, okrężnica może stracić zdolność prawidłowego funkcjonowania.
Istnieją też inne zagrożenia. Podczas zabiegu hydrokolonoterapii może dojść do uszkodzenia odbytnicy lub okrężnicy, dlatego zabiegi powinny być przeprowadzane jedynie przez wykwalifikowane do tego osoby. W wyniku uszkodzenia może dojść do komplikacji lub pogorszenia stanu istniejących hemoroidów. Nadmierna ilość płynów użyta podczas zabiegu może potencjalnie spowodować wymioty, zakłócenie równowagi elektrolitowej, problemy z sercem, takie jak anormalny rytm czy śmierć.
Istnieją też pewne przeciwwskazania. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, nie poddawaj się zabiegowi irygacji, jeżeli cierpisz na:
1. Chorobę Leśniowskiego-Crohna.
2. Wewnętrzne hemoroidy.
3. Zapalenie uchyłków.
4. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
5. Guzy jelit czy odbytu.
6. Choroby serca.
7. Choroby nerek.
Jeżeli chcesz pozbyć się toksyn z organizmu, najlepszym sposobem może być po prostu zmiana diety. Odpowiedni sposób odżywiania oraz zdrowy styl życia osiągnie te same cele, co irygacja jelita grubego. Specjaliści zalecają spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, co pomoże oczyścić jelito cienkie. Zadbaj o odpowiednie mycie produktów, aby nie dostarczać organizmowi innych rodzajów toksyn, np. resztek pestycydów czy nawozów.