DBAJ O ZDROWIE Z KOALICJĄ NA RZECZ WALKI Z CUKRZYCĄ
23 grudnia 2014, 11:06·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 grudnia 2014, 11:06
Niewłaściwa kontrola cukrzycy może się przyczyniać do zwiększonego ryzyka hipoglikemii. To jedno z najniebezpieczniejszych powikłań cukrzycy. Osoby z cukrzycą często jednak nie zdają sobie sprawy z zagrożeń i lekceważą pierwsze objawy niedocukrzenia.
Reklama.
Hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom glukozy we krwi, występuje wtedy, gdy jej stężenie wynosi poniżej 70 mg/dl. Osoby chorujące na cukrzycę wiele lat odczuwają objawy niedocukrzenia już przy stężeniu glukozy we krwi poniżej 100-120 mg/dl. Hipoglikemia powoduje nagłe osłabienie, pacjent w szybkim tempie traci zdolność koncentracji i koordynację ruchową. Wśród dodatkowych symptomów mogą się pojawiać bóle głowy, podwójne widzenie, alergie, uczucie dzwonienia w uszach, bóle mięśni pleców, problemy z pamięcią czy nadmierne pocenie się.
Niedocukrzenia są bardzo niebezpieczne, gdyż mogą prowadzić nawet do śmierci. Każde takie zdarzenie zwiększa ryzyko powikłań mikro- i makronaczyniowych, chorób układu oddechowego czy chorób skóry. Niekontrolowany spadek poziomu glukozy we krwi niekorzystnie wpływa także na cały układ nerwowy, a szczególnie na mózg, dla którego glukoza jest główną substancją energetyczną.
Prawie połowa wszystkich napadów hipoglikemii zdarza się w nocy. Są one szczególnie niebezpieczne, gdyż chorzy często nie zdają sobie sprawy z ich występowania. Nie szukają więc pomocy, nie podejmują leczenia, co dodatkowo zwiększa zagrożenie.
Osoby regularnie doświadczające epizodów hipoglikemii są sześciokrotnie częściej narażone na ryzyko zgonu spowodowanego cukrzycą niż osoby, u których niedocukrzenia nie występują. Co dziesiąty zgon w wyniku cukrzycy jest związany właśnie z epizodem hipoglikemii. Tylko w 2012 roku odnotowano w Polsce ponad 217 tys. przypadków hipoglikemii, które lekarze zakwalifikowali jako ciężkie, a ponad 1,6 tys. zakończyło się dla pacjentów pobytem w szpitalu.
Dziś hipoglikemii można skutecznie zapobiegać poprzez odpowiednie monitorowanie cukrzycy, a przede wszystkim dobre jej wyrównanie. Należy zwracać uwagę na parametry poziomu glikemii we krwi i dobierać leczenie, które skutecznie zapobiega groźnym napadom hipoglikemii.
Standardy leczenia chorych na cukrzycę w Polsce pozostawiają wiele do życzenia. Dowodem na to jest rosnąca liczba hospitalizacji z powodu powikłań, w tym także wywołanych atakami hipoglikemii. Położenie nacisku na to, aby zmniejszyć do minimum liczbę epizodów ciężkiej hipoglikemii, przełoży się więc na oszczędności.
Jak wynika z raportu „Cukrzyca. Ukryta pandemia 2014”, w Polsce epizody hipoglikemii są częstsze niż w Czechach czy Słowenii. A jednocześnie nakłady przeznaczane na leczenie pacjenta z cukrzycą są w Polsce niższe niż w innych krajach o zbliżonym do naszego PKB. I pomimo że najcięższe epizody hipoglikemii są zjawiskiem rzadkim, generują one koszty na poziomie 30 mln zł rocznie.