Pigułki hormonalne są drugą po prezerwatywie najczęściej wybieraną przez Polki metodą zapobiegania ciąży. Według badań GFK Polonia, po tabletki antykoncepcyjne sięga 23 % obywatelek naszego kraju. Dużo rzadziej wybieranymi metodami są plastry, pierścienie dopochwowe, zastrzyki domięśniowe czy wewnątrzmaciczne systemy hormonalne.
Reklama.
Przyjmowanie hormonów ma swoje zalety - przede wszystkim umożliwia świadome planowanie ciąży. Podczas ich stosowania występują jednak skutki uboczne.
Z czego może wynikać suchość pochwy?
Naturalna wydzielina pochwy ma właściwości nawilżające, dzięki czemu ułatwia stosunek. Jej ilość, gęstość, wygląd i zapach w dużym stopniu zależą od dnia cyklu menstruacyjnego oraz stanu zdrowia. Charakteryzuje się ona kwaśnym pH, które nie powinno przekraczać wartości 4,5.
U podłoża suchości pochwy i podrażnień mogą leżeć różne powody, jak: menopauza, alergie, stosowanie tamponów, stany zapalne, grzybica, stres, przemęczenie. Ponadto na kondycję narządów rodnych wpływa styl życia. Intensywne ćwiczenia fizyczne oraz częsta zmiana partnerów seksualnych mogą wywoływać suchość narządów. Niebagatelną rolę gra także przyjmowanie niektórych leków, głównie antybiotyków, leków przeciwdepresyjnych, przeciwalergicznych. Również antykoncepcja miewa przykre skutki. Stosowanie prezerwatyw może przyczynić się do suchości i podrażnień. Słabe nawilżenie ma także związek z przyjmowaniem hormonów.
Wpływ antykoncepcji na nawilżenie pochwy
Za odpowiednie nawilżenie waginy odpowiadają hormony żeńskie – estrogeny, które produkowane są w jajnikach. Pod wpływem stosowania antykoncepcji hormonalnej poziom estrogenów obniża się, a co za tym idzie – pojawia się problem suchości pochwy. W tej sytuacji stosunki bywają bolesne i nie przynoszą satysfakcji. Ponadto może pojawić się swędzenie, pieczenie, podrażnienie, wrażliwość na dotyk, uczucie dyskomfortu. Zamiast cieszyć się bezpiecznym seksem, kobiety borykające się z problemem słabego nawilżenia tracą zainteresowanie zbliżeniami, a nawet konsekwentnie ich unikają. Dlatego antykoncepcja powinna być dobrana z najwyższą starannością i poprzedzona badaniem hormonów – ma bowiem duży wpływ na nasze zdrowie i komfort życia.
Obserwuj i zapobiegaj
Co robić, gdy pojawia się problem suchości miejsc intymnych? Najpierw warto udać się do ginekologa, aby znaleźć przyczynę. Jeśli powodem jest antykoncepcja, trzeba przemyśleć zmianę środków na takie, które powodują jak najmniej skutków ubocznych.
Pomocą w nawilżaniu stref intymnych są lubrykanty. Ich zalety to łatwa dostępność oraz możliwość połączenia pożytecznego z przyjemnym, gdyż żele miewają fantazyjne aromaty i mogą okazać się wzbogaceniem życia seksualnego. Działanie jest jednak doraźne. Innym nieocenionym remedium mogą okazać się preparaty medyczne w postaci wygodnych globulek zawierających hialuronian sodu i kwas mlekowy. Ich funkcją jest nie tylko nawilżanie śluzówki pochwy, ale też utrzymanie właściwego pH miejsc intymnych oraz zapobieganie infekcjom. Działanie jest dłuższe i bardziej skuteczne. Przykładem takiego produktu jest chociażby dostępny bez recepty HydroVag.