Jedzenie jogurtu zmniejszy ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2?
Anna Zwolińska
23 stycznia 2015, 10:42·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 stycznia 2015, 10:42
Jogurt zapewnia wapń, witaminę D, białko oraz w niektórych przypadkach probiotyki. Dla wielu osób jest to niezbędny składnik zbilansowanej diety, a niektórzy twierdzą nawet, że może on przedłużać życie. Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda pokazują, że jedzenie jogurtu może obniżać ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Reklama.
Jogurt – nie tylko źródło wapnia?
„Zwiększone spożycie jogurtu powiązane jest z obniżonym ryzykiem cukrzycy typu 2, podczas gdy inne rodzaje nabiału nie wykazały już takiego powiązania” – twierdzi dr Frank Hu, badacz i profesor na Harvard School of Public Health.
Ponad 29 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych oraz prawie 366 milionów na całym świecie, choruje na cukrzycę, a kolejnych 86 milionów dorosłych cierpi na stan przedcukrzycowy. W Polsce sytuacja także nie należy do najlepszych – na cukrzycę cierpią już co najmniej 3 miliony osób.
Aby zrozumieć potencjalne działanie jogurtu na cukrzycę, grupa naukowców przeanalizowała wyniki trzech badań, które odnotowywały historię medyczną oraz nawyki i styl życia osób pracujących w służbie zdrowia, włącznie z pielęgniarkami, dentystami, farmaceutami, kręgarzami i podologami.
Uczestnicy badania wypełnili kwestionariusz na temat stylu życia oraz chorób przewlekłych, po czym były badane co 2 lata. Zanim przeanalizowano wszystkie dane, obecna grupa naukowców wykluczyła z badania osoby, które nie podały informacji na temat konsumpcji nabiału oraz te, które cierpiały na cukrzycę, choroby układu krążenia i nowotwory na początku badania.
Wśród pozostałych osób zidentyfikowano ponad 15 tys. przypadków zachorowania na cukrzycę typu 2 w czasie późniejszych, okresowych badań. Po dokonaniu obliczeń okazało się, że całkowita konsumpcja nabiału nie ma powiązania z ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, więc przyjrzano się konkretnym produktom mlecznym, włącznie z odtłuszczonym mlekiem, serem i jogurtem. Zwiększone spożycie jogurtu okazało się mieć pozytywny wpływ – już 28 gram dziennie powiązano z obniżeniem ryzyka cukrzycy typu 2 o 18 proc.
Naukowcy nie wzięli pod uwagę konkretnych marek spożywanych przez uczestników badania, dlatego trudno jest przypisać zaobserwowane zalety jakiemuś szczególnemu składnikowi jogurtu. Na podstawie zgromadzonych danych autorzy badania sugerują, aby wkomponować jogurt w zdrowy styl odżywiania. Dlaczego by nie spróbować domowego jogurtu? W Internecie roi się od przepisów, które nie sprawią problemu nawet osobom niezbyt zaawansowanym w kuchni.
Jogurt grecki dla cukrzyków
Jogurt nie tylko zapobiega cukrzycy, ale może też być dobrym elementem diety cukrzyka (dowiedz się więcej o diecie cukrzycowej: http://portal.abczdrowie.pl/poznaj-wskazane-i-niewskazane-produkty-przy-cukrzycy). Najlepszym wyborem jest jogurt grecki, ponieważ zawiera większą ilość białka oraz mniej węglowodanów i cukrów w porównaniu z jogurtem tradycyjnym.
Większa ilość protein sprawia, że na dłużej jesteśmy w stanie zaspokoić głód. Rozpoczęcie dnia od jogurtu greckiego może też pomóc w kontroli poziomu cukru w ciągu dnia. Badania wykazały, że spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym na śniadanie zapobiega skokom cukru o późniejszych porach (jeśli chcesz więcej o indeksie glikemicznym, zajrzyj na stronę: http://portal.abczdrowie.pl/indeks-glikemiczny-podstawowe-informacje).
Warto pamiętać przy tym, że jogurt jogurtowi nierówny. Oznacza to, że ze względu na dużą ilość marek i smaków na rynku należy uważnie czytać informacje na opakowaniu – w ten sposób będziemy pewni, czy dany jogurt nadaje się do zastosowania w diecie cukrzyka.
Najważniejszą informacją na kubku jogurtu greckiego jest zawartość węglowodanów. Najlepszym wyborem będzie też wersja niezawierająca tłuszczu. Należy przy tym uważać, gdyż wielu producentów zachwala jogurty, kusząc napisem „0 procent tłuszczu”, jednak po dokładniejszej analizie etykiety okazuje się, że jogurt wprawdzie nie zawiera tłuszczu, ale ma za to wysoką zawartość węglowodanów. Dla cukrzyka najlepszy będzie jogurt grecki naturalny – bez dodatku owoców, które lepiej jest dodać samemu.
Większość osób chorych na cukrzycę powinno w posiłku zadbać o węglowodany w granicach 45-75 gram, a w przekąsce 15-30 gram. Jogurt grecki beztłuszczowy to około 7-12 gram węglowodanów na porcję, więc łatwo go zastosować w posiłkach lub jako deser.