Czy przechowujesz żywność w odpowiedni sposób? Sprawdź
Anna Zwolińska
28 stycznia 2015, 11:18·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 stycznia 2015, 11:18
Przechowywanie żywności jest istotne dla naszego zdrowia. Dowiedz się, jak zabezpieczyć jedzenie przed zepsuciem oraz siebie przed chorobami nabywanymi z żywności.
Reklama.
Odpowiednia temperatura
Najlepszym sposobem na zachowanie świeżości jedzenia jest przechowywanie go w odpowiedniej temperaturze (dowiedz się więcej o przechowywaniu żywności: http://portal.abczdrowie.pl/zasady-przechowywania-zywnosci). Pokarmy, które łatwo się psują, należy przechowywać w lodówce lub zamrażać. Najlepsza temperatura w lodówce to 4 stopnie, w zamrażarce -17 stopni. Pamiętaj, że mięso, jaja czy owoce morza mogą stać w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 2 godziny – czas ten skraca się, jeśli temperatura przekracza 32 stopnie Celsjusza.
Lodówka zapewnia stałą temperaturę, jednak jeśli napełnisz ją po brzegi jedzeniem, brakuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Nie umieszczaj łatwo psującej się żywności na drzwiach lodówki, a jaja przechowuj w oryginalnym kartonie na półce. Jeżeli lodówka ma specjalnie kontenery na mięso i sery oraz szufladę na warzywa i owoce korzystaj z nich – są one specjalnie zaprojektowane do przechowywania danego rodzaju żywności i zapewnienia świeżości. Warzywa potrzebują więcej wilgotności, a owoce nieco mniej, dlatego niektóre przegrody do przechowywania będą miały właśnie te właściwości (więcej informacji o przechowywaniu warzyw znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/warunki-przechowywania-warzyw).
Jeśli chodzi o surowe mięso, trzymaj je z dala od wędlin i sera. Surowe mięso, drób czy owoce morza umieść w szczelnym opakowaniu lub woreczku strunowym, aby soki zawarte w pokarmie nie przedostały się na inne produkty. Zamrażając mięso, pamiętaj o właściwym zapakowaniu go przed włożeniem do zamrażarki.
Zamrażanie warzyw powinno rozpocząć się od ich blanszowania – szybkiego zanurzenia w gotującej wodzie i natychmiastowego schłodzeniu zimną. Dzięki tej technice warzywa zachowają kolor i smak. Przed schowaniem do zamrażarki dokładnie je osusz, aby uniknąć tworzenia się kryształków lodu na powierzchni.
Przed włożeniem do lodówki lub zamrożeniem jakichkolwiek resztek z obiadu umieść je w płytkich pojemnikach, aby przyspieszyć proces schładzania czy mrożenia. Zaleca się wyrzucenie ugotowanego jedzenia, które stało w temperaturze pokojowej dłużej niż 2 godziny, ponieważ zdążyło dojść do rozmnożenia bakterii.
Zadbaj o odpowiednią czystość lodówki i jej przegród. Natychmiast wycieraj plany i rozlane płyny. Co tydzień rób przegląd i wyrzucaj starsze produkty, nawet jeśli wyglądają dobrze. Jeśli coś nie było przechowywane we właściwy sposób, również lepiej wyrzucić to do śmieci. Pamiętaj też o sprawdzaniu daty ważności na etykiecie produktów.
Znajdź odpowiednie miejsce do przechowywania ziemniaków czy cebuli – produktów, które nie muszą znajdować się w lodówce. Trzymanie ich pod zlewem nie jest dobrym pomysłem, ponieważ łatwo tam o przeciek i nagromadzenie wilgoci, które uszkodzą żywność. Wybierz więc chłodne i suche miejsce z dala od środków czyszczących.
Czas przechowywania żywności
Przygotowane dania, takie jak potrawy duszone, zupy i resztki jedzenia można przechowywać w lodówce przez 3-4 dni. Świeże ryby wytrzymują 1-2 dni w lodówce, więc najlepiej kupować je i zjadać tego samego dnia. Potrawy mięsne można zamrażać na okres do 3 miesięcy, drobiowe nawet na 6 miesięcy. Upewnij się, że każda potrawa znajduje się w odpowiednim opakowaniu, na którym zapisana jest data zamrożenia.
Puszkowana żywność może być przechowywana bardzo długo, jeśli nie wystąpią wgniecenia, wybrzuszenia czy przeciekanie. Przechowuj ją w szafce z dala od ekstremalnego chłodu, gorąca czy wilgoci, np. nie obok piekarnika czy nad kuchenką. Sucha żywność, taka jak cukier czy mąka, po otwarciu powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętym opakowaniu lub woreczku strunowym. Jeśli podejrzewasz, że żywność się zepsuła, bez względu na to, czy jest świeża, mrożona, czy puszkowana – po prostu ją wyrzuć, nie próbuj jej.
Przykładowy czas przechowywania najpowszechniejszych produktów:
1. Surowy drób – 1-2 dni w lodówce, do 9 miesięcy w zamrażarce.
2. Mielone mięso – 1-2 dni w lodówce, 4 miesiące w zamrażarce.
3. Jaja w skorupce – 3-5 tygodni w lodówce, 1 rok w zamrażarce, jeśli są bez skorupki.